İşte Bu Ev Yoğurdu

3
Takip edin ve Paylaşın
4

 

Yoğurt besin değeri oldukça yüksek bir süt ürünü. Kökeni konusunda farklı teoriler bulunsa da 6,000 yılı aşkın bir süredir yoğurt tüketildiği bilinmektedir. Yoğurt kelimesinin bugünkü anlamıyla kullanılmasına da 1072-1074 yılları arasında Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmış ve bir Türkçe-Arapça sözlük olan Divan’ı Lügati’t Türk’te rastlıyoruz. Osmanlılarla birlikte Avrupa’ya yayılan yoğurt bugün artık tüm dünyada tüketilen bir yiyecek.

Eriş Süt Ürünleri

Eriş Süt Ürünleri

Yekta Eriş (in the right)

Tüm Anadolu’da yaygın bir şekilde tüketilen yoğurt Anadolu yemek kültüründe her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Çocukluğumuzda annelerimizin evde çiğ sütten yaptığı yoğurt değişen yaşam tarzları nedeniyle bugün artık çoğunlukla marketlerden satın alınan bir ürüne dönüştü. Hatta farklı damak tatları için farklı çeşitlerde yoğurt bile var. Buna karşın, geleneksel yöntemlerle üretilen ve içinde herhangi bir katkı maddesi olmayan halini bulmak oldukça zor.

Yogurt

Yogurt

Yogurt in a Plate

Yogurt in a Plate

Ready for take away

İstanbul’da 60 yıldır yoğurdu içine herhangi bir katkı maddesi eklemeden klasik yöntemlerle üretmeye devam eden bir yer var. Buranın adı “Eriş Süt Ürünleri”. 1954 yılında Üsküplü Kemal Eriş ve Sadık Eriş tarafından açılan Eriş Süt Ürünlerinin işletmeciliğini bugün Kemal Eriş’in oğlu Yekta Eriş yapıyor.

Yekta Bey, yoğurtlarına neden doğal dediklerini 2 nedene bağlıyor; yoğurt yaparken kullandıkları sütlerini İstanbul Çatalca’daki çiftçilerden almaları ve doğal yoğurt mayası kullanmaları. Ayrıca sütün kaymağını almıyor olmalarının da yoğurdun lezzetini doğrudan etkilediğini ekliyor. İçerisinde herhangi bir katkı maddesi olmaması nedeniyle yoğurdun ömrü birkaç günü geçmiyor.

Clotted Cream - Kaymak

Eriş Süt Ürünleri’nin küçük dükkanı sürekli dolu. Sadece mahalle sakinleri değil İstanbul’un farklı yerlerinden insanlar da buraya yoğurt almaya geliyor. Eriş Süt Ürünlerinin manda sütünden yapılan kaymağı da yoğurdu kadar lezzetli. Mutlaka denemeniz gerekir. Eğer annelerimizin biz çocukken evde yaptığı o doğal ve lezzetli yoğurdu tekrar yiyebilmek istiyorsanız Karagümrük’e gidin ve Eriş Süt Ürünleri’ni ziyaret edin.

Adres: Prof. Naci Şensoy Cad. No:9 Karagümrük Fatih-İstanbul

Telefon: +90 212 533 40 13

Açık olduğu saatler: her gün (08:00 – 21:00)

Websitesi: www.erisyogurt.com

This post is also available in: İngilizce

Share.

3 Comments

  1. Pingback: Persian Side Dishes – Nan’o Sabzi Khordan, Māst, etc. | Fae's Twist & Tango

Leave A Reply