Dondurmaaaa

0
Takip edin ve Paylaşın
4

KIŞA GİRMEDEN SON KEZ DONDURMA KEYFİ: DONDURMACI YAŞAR USTA

Büyük küçük fark etmez. Yaz denince hepimizin aklına gelen ilk şey dondurmadır. Taptaze yaz meyvelerinden yapılmış o rengarenk dondurmalar belki de yaz mevsimin bize en büyük hediyesidir. Ne yazık ki artık mahalle aralarında dondurma satan dondurmacıları bulmak pek mümkün değil. Hadi dondurmacıyı bulduk diyelim, peki ya gıda boyasının kullanılmadığı ve gerçek meyvelerden yapılmış dondurmayı bulabiliyor muyuz. Ne mümkün! Artık dondurma çoğumuz için büyük gıda firmalarının janjanlı paketlerde sattığı bir tatlıdan ibaret. Oysa dondurmanın gerçek hikayesi hiç de öyle değil.

Ice Cream - Yaşar Usta

İstanbul’un Bostancı semtinde yıllardır dondurma üreten bir usta var. Yaşar Usta. Tam 40 yıldır dondurma işinin içinde. İyi bir dondurmanın nasıl yapılacağını Bostancı Kasaplar Çarşı’sındaki Hıfsı Yorgun isimli bir Arnavut’tan öğrenmiş. Ve tam 40 yıldır bu lezzet tariflerine sadık kalarak dondurma üretmeye devam etmiş.

Ice Cream - Yaşar Usta

Yaşar Usta dondurmalarının en büyük özelliği tamamen mevsim meyvelerinden yapılıyor ve hiçbir şekilde katkı maddesi kullanılmıyor olması. Bu da demek oluyor ki yediğiniz tüm dondurma çeşitlerinde meyvenin tadını tam alıyorsunuz. Sadece meyvenin tadını değil, dondurmayı her yediğinizde dondurmanın içindeki meyve parçalarını da hissediyorsunuz. Yaşar Usta’nın tüm dondurmaları birbirinden lezzetli olmakla birlikte benim özellikle önerdiklerim limon, tahin, incir, kavun, sakız ve çilek.

Kasım sonundan Nisan ortasına kadar hizmet vermeyen Yaşar Usta leziz dondurmalarını yaparken sadece mevsim meyvelerini kullandığı için bazı dondurmaları her zaman bulamıyorsunuz. Bunun için tam mevsiminde gitmeniz gerekiyor. Zaten bu da mevcut dondurmaları bu kadar lezzetli yapıyor. Ne yapın edin ve Yaşar Usta’yla birlikte siz de dondurma sezonunu kapatmadan önce enfes dondurmaların tadına bakın. Üstelik Yaşar Usta yıllardır bir top dondurmayı sadece 1 TL’ye satıyor.

How to get there!

Şube 1 : Prof. Dr. Ali Nihat Tarlan Caddesi No:34 Bostancı-İstanbul
Şube 1 Telefon :+90 216 575 28 20
Şube 2 :Konaklar Mahallesi Akçam Sokak No:17/F 4. Levent-İstanbul
Şube 2 Telefon :+90 212 325 38 64
Şube 3 :Sarımsaklı Plajı Ayvalık – Balıkesir
Internet :www.yasarcarlinindondurmaevi.com

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply