Vizesiz Avrupa Seyahati

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Vizesiz Avrupa Seyahati

Avrupa’da vizesiz tatil yapmak mümkün mü? Pek tabi ki mümkün. Bunun için Türklere vize istemeyen ülkeleri bilmek yeterli. İşte size Türklere vize istemeyen 10 Avrupa ülkesi. Tek yapmanız gereken bu ülkelerden bir tanesini seçip uçak biletinizi almak. Sonrası bir elinizde pasaportunuz diğer elinizde valizinizle yollara düşmek.

Arnavutluk

Akdeniz’e kıyısı olan Avrupa’nın güzel ülkesi. Başkenti Tiran olan 3 milyon nüfuslu Arnavutluk’un resmi dili Arnavutça. Büyük çoğunluğu Müslüman olan ülke hem tarihi hem de kültürel anlamda eşsiz bir zenginliğe sahip. Tarihi kalıntıları, müzeleri, anıtları ve gece hayatıyla dikkat çeken Tiran, masmavi denizi ve plajlarıyla dikkat çeken Saranda, Dıraç ve Avlonya ülkenin en önemli turistik merkezleri. Biraz deniz kıyısı göreyim diyorsanız Arnavutluk sizin için iyi bir keşif rotası olacaktır.

Arnavutluk - Saranda (www.itaka.pl)

Vizesiz Avrupa – Arnavutluk – Saranda (www.itaka.pl)

Belarus (Beyaz Rusya)

Kuzey Avrupa ülkelerinden biri olan Belarus’un başkenti Minsk’tir. 10 milyona yaklaşan nüfusa sahip olan ülkede Belarusça ve Rusça konuşuluyor. Müzeleri, kaleleri, parkları ve doğal manzaralarıyla turistleri bir hayli cezbeden ülkenin en dikkat çeken turistik merkezlerinin başında Minsk, Brest, Nesvizh ve Grodno gelmektedir. Seyahatiniz sırasında geleneksel Belarus lezzetlerinden olan pyachsta yemeği unutmayın.

Belarus - Minsk (https://www.inyourpocket.com)

Vizesiz Avrupa – Belarus – Minsk (www.inyourpocket.com)

Bosna-Hersek

Yaklaşık 5 milyon nüfuslu Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’dır. Yakın geçmişte büyük acılar yaşayan Bosna-Hersek bugün sahip olduğu barış kültürüyle tüm insanlığı kendine hayran bırakıyor. Doğası, kültürel zenginliği ve eşsiz mutfağıyla turistleri kendine çeken bu ülkeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bosna Hersek - Mostar (wikipedia.org)

Vizesiz Avrupa – Bosna Hersek – Mostar (wikipedia.org)

Karadağ

2006 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkenin başkenti Podgorica’dır. Önemli şehirleri arasında başkent Podgorica dışında Niksic, Pljevlja, Herceg Novi ve Budva şehirleri bulunuyor. Bu şehirler arasından Budva masmavi denizi ve renkli gece hayatıyla özellikle Avrupalı turistler arasında büyük ilgi görüyor.

Karadağ - Budva (http://www.visit-montenegro.com)

Vizesiz Avrupa – Karadağ – Budva (www.visit-montenegro.com)

Kosova

2008 yılında bağımsızlık kazanan ülkenin başkenti Priştine’dir. Arnavutça ve Sırpça konuşulan ülkede en önemli şehirler başkent Priştine, Prizren, Ferizovik ve İpek’tir. Seyahatiniz sırasında Prizren’deki Fortress Kalesi’ni, Priştina’daki Etnoğrafya Müzesi’ni ve Germia Park’ını gezmeyi sakın unutmayın.

Kosova- Priştine (http://www.turkishairlines.com)

Vizesiz Avrupa – Kosova- Priştine (www.turkishairlines.com)

Makedonya

Başkenti Üsküp olan ülkenin etnik Makedon (%64) ve Arnavut (%25) ağırlıklıdır. Üsküp ve Ohrid şehirleri ülkenin en dikkati çekici turistik destinasyonlarıdır. Özellikle doğal güzellikleriyle dikkat çeken ülkenin gece hayatı da bir hayli renkli. Büyük İskender’in memleketini gezmek adeta tarih içinde derin bir yolculuk olacaktır.

Makedonya - Üsküp (https://.wikimedia.org)

Vizesiz Avrupa – Makedonya – Üsküp (https://wikimedia.org)

Moldova

Ukrayna ve Romanya arasında bulunan Moldova’nın başkenti Kişinev’dir. Ülkede Rumence resmi dil. Yaklaşık 4.5 milyon nüfusa sahip ülkenin ana etnik grubu Moldovalı Rumenler. Özellikle başkentteki Stefan cel Mare Park, şaraplarıyla meşhur Milestii Mici, botanik güzellikleriyle Dendrarium görülmesi gereken yerler arasında.

Moldova - Kişinev (https://wikimedia.org)

Vizesiz Avrupa – Moldova – Kişinev (https://wikimedia.org)

Rusya

Nasıl ki Ruslar için Türkiye vazgeçilmez bir tatil destinasyonuysa, Türkler için de Rusya aynı şekilde önemli bir tursitik destinasyon. Rusya seyahatiniz için iki şehri özellikle önermek isterim. Bunlardan bir tanesi Kızıl Meydan ve Kremlin Sarayı’yla Moskova, diğeri de Hermitrage Sarayı ve eşsiz su kanallarıyla Saint Petersburg. Tarihe ve tabi ki votkaya doymak istiyorsanız Rusya sizin için en doğru adres olacaktır.

Rusya - Moskova (http://sarinform.com)

Vizesiz Avrupa – Rusya – Moskova (http://sarinform.com)

Sırbistan

Sırbistan, özellikle Belgrad’daki tarihi ve kültürel birikim, gece hayatı ve bira festivalleriyle Avrupalı turistler arasında hızla yayılan bir destinasyon. Sınırlı bir bütçeyle hareketli bir tatil geçirmek isteyenler için Sırbistan doğru bir alternatif olacaktır.

Sırbistan - Belgrad (https://wikimedia.org)

Vizesiz Avrupa – Sırbistan – Belgrad (https://wikimedia.org)

Ukrayna

Kiev’li, Lviv’li Ukrayna turu vizesiz Avrupa seyahati için en iyi adreslerden bir tanesidir. Seyahatiniz sırasında göreceğiniz katedraller, manastırlar ve meydanlar uzun yıllar boyunca bizi doyuracak sayıda olacaktır. Kültürel zenginliğinin yanında gece hayatının da renkli olduğu Ukrayna’da eğlenceli bir seyahat sizi bekliyor. Bu arada unutmadan seyahatiniz sırasında Borç isimli geleneksel kırmızı çorbadan içmeyi unutmayın sakın.

Vizesiz Avrupa – Ukrayna – Kiev (www.herworldplus.com)

Share.

Leave A Reply