Venezuela’da Denemeniz Gereken 10 Lezzet

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Venezuela’da yemek konusunda sıkıntı çeker miyim diye düşünüyorsanız içiniz rahat olsun. Güney Amerika’nın kuzeyinde yer alan Venezuela’nın tüm şehirlerinde hemen hemen her köşe başında bir restoran veya sokak lezzeti satıcısı bulunuyor. Tüm bu çeşitlilik içerisinden sizin için 10 adet lezzeti seçip kaleme aldım. Deneme şansı olacaklara şimdiden afiyet olsun.

 1. AREPA: Venezuela’da en sık karşılaşacağınız lezzetlerden biri. Temel olarak mısır unundan yapılan ekmeklerin içlerinin isteğe göre farklı malzemelerle (tavuk, et, peynir vs) doldurulmasıyla hazırlanıyor. Bunlar içerisinde benim özellikle tercih ettiğim Arepa Reina Pepiada. Tavuk, avakado ve mayones ile hazırlanan bu lezzet Venezuela’nın en meşhur arepasıdır. Bu arada reina pepiada isminin de 1955 yılında Miss World seçilen Susana Duijm’e atfen ortaya çıktığı bilgisini de bir tarihsel not olarak paylaşayım.
  Arepa Reina Pepiada

  Arepa Reina Pepiada

 2. EMPANADA: İçi farklı malzemelerle (et, tavuk, balık vs) doldurulup kızartılarak hazırlanan bir çeşit hamur yemeğidir. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz yarım ay şeklindeki empanadalar yemek için fazla vakti olmayanlar için en ideal çözümlerden biridir.
  Empanada

  Empanada

 3. PABELLON a CABOLLA: Tabağımda her şey olsun diyorsanız Pabellon a Cabolla tam size göre bir yemek. Neler yok ki içinde; et, yumurta, pilav, siyah kuru fasulye, platano ve avokado. Seveni çok olup bir deneyin derim.
  Pabellon a Cabolla

  Pabellon a Cabolla

 4. PAN de JAMON: İşte ben bunu özleyeceğim. Tatlı bir hamurun içinde jambon, füme domuz pastırma, zeytin kuru üzüm. Öyle güzel bir kombinasyon olmuş ki bittiğinde gerçekten üzülmüştüm.
  Pan de Jamon

  Pan de Jamon

 5. PATACON: Özellikle Maracaibo şehri denince akla patacon gelir. Hamburger ekmeği şeklinde hazırlanan platanonun içi et, peynir ve yeşillik gibi malzemelerle doldurulur. Bir nevi fast food. Karışık tatları sevenler için ideal bir lezzet.

  Patacon

 6. CACHAPA: Tatlı ve tuzlunun birarada olduğu bir lezzet. Mısır unundan hazırlanan karışım (içinde şeker de bulunduğu için tatlı bir tada sahip) kızgın ızgaralarda pancake şeklinde pişirildikten sonra arasına peynir konulur. Oldukça doyurucu olan bu lezzeti tatlı ve tuzluyu birarada tüketmekten hoşlananlara öneriyorum.
  Cachapa

  Cachapa

 7. HALLECAS: Venezuela’nın bu klasik yemeği muz yapraklarının içinin et, tavuk, domuz veya balık ile doldurulup bohça şeklinde katlanmasıyla hazırlanıyor. İple bağlanan yapraklar kaynar suda haşlandıktan sonra servise hazır hale geliyor. İçindeki malzeme bölgeden bölgeye değişiklik gösterebiliyor. En az bir çeşidini denemenizi öneririm.
  Hallecas

  Hallecas

 8. CACHITO: Cachito, içi domuz jambonuyla doldurulmuş bir çeşit Venezuela kruvasanı. Özellikle sabahları kahvaltı olarak sıkça tüketilen bu lezzeti Panaderia denilen büfelerde kolaylıkla bulabiliriniz.
  Cachito

  Cachito

 9. PAPELON CON LEMON: Şeker kamışı suyu, limon ve suyla hazırlanan bu içecek özellikle sıcak yaz aylarının vazgeçilmezi.
  Papelon con Lemon

  Papelon con Lemon

 10. TROPİKAL MEYVELER: Venezuela tam bir tropikal meyve cenneti. Guayaba, parchita, lechosa, guanabana gibi birçok farklı tropikal meyveyi bu ülkede rahatça ve ucuza bulmanız mümkün.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply