Venezuela’nın Kalbi Karakas

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Daha önce Latin Amerika’ya gelmemiş olanlar farklı deneyimlere hazırlıklı olsun. Özellikle Avrupa ve Amerika seyahatlerine ağırlık vermiş olanlar bildikleri birçok şeyi bu coğrafyada unutmak zorunda. Burası Güney Amerika, kendi kuralları ve güzellikleri var. İlk yazımı Latin Amerika seyahatimin başlangıcında Venezuela’nın başkentine ayırdım. Venezuela başlangıç için zor bir rota olsa da eğer bu ülkeye gelmeyi planlıyorsanız Venezuela gezisi notlarımın size yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. İyi okumalar.

Venezuela Gezisi

Karakas

Başkent olması nedeniyle birçok farklı Venezuela lezzetini (arepalar, pan de jamon, cachapa, rom, pabellon, papelon con limon vb.) burada bulabilirsiniz. Bu lezzetleri denemenizi öneririm. Sonraki yazılarımda bu lezzetleri daha da detaylı yazacağım.

Venezeula gezisi - Cuba libre, Pabellon, Arepa, Cachapa

Cuba libre, Pabellon, Arepa, Cachapa

La Alameda

El Avila isimli dağın eteğinde kurulmuş olması nedeniyle Karakas, birçok farklı noktada çok güzel manzaralara ev sahipliği yapıyor. Özellikle La Alameda bölgesi şehre tepeden bakmak için en iyi noktalardan bir tanesi. Ayrıca bu bölge şehrin de en lüks noktalarından bir tanesi.

La Alemeda

La Alemeda

Plaza Bolivar de Caracas

Diğer ismiyle Bolivar Meydanı. Şehrin en merkezi konumu olan bu meydan canlı ve hareketli bir hayata sahip. Gün içerisinde oldukça kalabalık olan meydan ve çevresinde yürüyüş yapabilir ve etraftaki müzeleri gezebilirsiniz. Ancak unutmayın, ülkenin genel durumu nedeniyle burada da oldukça dikkatli olmakta fayda var.

La Plaza Francia

Karakas’ın bir diğer önemli meydanı. İnsanların günlük koşturmalarını gözlemleyebileceğiniz bu meydan fotoğraf anlamında da sizlere güzel kareler verecektir.

La Plaza Francia

La Plaza Francia

La Estancia

Eğer kafa dinlemek, dinlenmek ve şehrin gürültüsünden kaçmak istiyorsanız La Plaza Francia’ya yakın La Estancia Parkı’nı öneririm. Gayet sakin bir yer. Doğayla başbaşa kalıp biraz kafa dinlemek isteyenler için bulunmaz bir yer.

Venezuela gezisi - La Estancia

La Estancia

MotoTaksi

Karakas trafik sıkışıklığının oldukça yüksek olduğu br şehir. Bu yüzden şehirde bir yerden bir yere gitmek sorun olabiliyor. Bunun için de en iyi çözüm motor taksiler. Bu motor taksilerle şehri gezmek oldukça keyifli. Ama hem motor taksiyi tercih ederken hem de üzerinde giderken oldukça dikkatli olmanızı öneririm.

Venezuela gezisi - Karakas'ta Motor Keyfi

Karakas’ta Motor Keyfi

Kişisel Güvenlik

Şehirdeki mevcut güvenlik sorunları nedeniyle her zaman çok dikkatli olmalısınız. Akşam saatlerinde yalnız başınıza dışarıda olmamaya özen gösterin. Ayrıca yolda yürürken cep telefonlarınızla oynamayın ve fotoğraf makinalarınızı açıkta taşımayın. Ben görmedim ama Venezuelalı arkadaşlarım motosikletli hırsızlardan bahsettiler. Bu arada bu tedbirler sadece sizin için değil Venezuelalılar için de geçerli. Zaten şehirdeki arabaların camlarının sürekli kapalı olmasından ve birçok binanın elektrikli tellerle çevrili olmasından bunu daha iyi anlayabiliyorsunuz.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply