Tavuk Taşlık Yediniz Mi?

0
Takip edin ve Paylaşın
4

 

Tavuk İstanbul’da sokaklarında dolaşırken en fazla karşılaşacağınız yiyeceklerin başında gelir. Dönerden pilava, çorbadan salataya kadar birçok farklı yemek çeşinde kullanılır. Buna karşın tavuğun “Taşlık” kısmı çok kolay bulabileceğiniz bir tavuk yemeği değildir. O yüzden lezzetli bir tavuk taşlık yiyebilmek için doğru adresi biliyor olmanız gerekir. İstanbul’da tavuk taşlık yemek için en doğru adreslerden birisi Kısmet Muhallebicisi’dir.

Kısmet Muhallebicisi

Kısmet Muhallebicisi nerdeyse 40 yıllık bir esnaf lokantası. Eminönü’yle Unkapanı arasındaki Küçükpazar Caddesi’nde yer alan lokanta özellikle çevre esnafın sıkça ziyaret ettiği restoranların başında geliyor. Restoranın işletmeciliğini çocukluğundan beri bu restoranda çalışan Bilal Bey yapıyor. Bilal Bey’in en büyük destekçisi ise restoranda kendisiyle birlikte çalışan eşi Nurcan Hanım.

Mr. Bilal, Me, Mr. Mustafa

Hiç kuşkusuz Kısmet Muhallebicisi’nin en önemli yemeği de “Tavuk Taşlık”. Nedir bu taşlık? Aslında taşlık kuşlarda ikinci bir mide görevi gören ve dişleri olmayan bu hayvanların sindirimlerine yardımcı olan bir organdır. Özellikle kuşlar tarafından beslenirken yutulan ve burada biriken ufak taşlar taşlıktaki sindirimin en önemli araçlarıdır. Taşlık oldukça sert bir organ olduğu için hem temizlenmesi hem de pişirilmesi oldukça zahmetli bir süreç. Bilal Bey tavuk taşlığın hazırlanmasının yaklaşık 6 saati bulduğunu söylüyor. Bunun 2 saati temzileme 4 saati de pişirilme süresi. Bu şekilde hazırlanan tavuk taşlık daha sonra domates ve biberler ile servisten hemen önce tekrar pişirilir. İsteğe göre tavuk taşlığa soğan, yumurta, sarımsak ve mantar da eklenebilir.

Chicken Gizzard

Tavuk taşlık dışında Kısmet Muhallebicisi’nde özellikle tavuk çorbası ile kazandibini de denemenizi tavsiye ederim. Her iki lezzet de tavuk taşlık gibi oldukça başarılı.

Chicken Soup

Kazandibi

Adres: Küçükpazar Caddesi No:68 Eminönü-İstanbul

Telefon: +90 212 513 67 73

Açık Olduğu Saatler: Her gün 07:00-23:00

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply