Çin’de Bir Çılgın Yapı

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Hepimiz Barselona’ya gittiğimizde Gaudi’nin çılgın eserlerine hayran hayran bakar ve ne çılgın adam olduğu konusunda fikir yürütürüz. Mimaride bu tip çılgınlıkları her zaman görmediğimiz için aslında bu tepkimiz çok da normal. Peki Çin’in Guiyang bölgesinde Song Peilun isimli bir profesörün da 21 yıldır çılgın bir işe imza attığını biliyor muydunuz?

Song Peilun, 77 yaşında emekli bir profesör. Yıllarca Guizhou bölgesindeki azınlık kültürleri konusunda araştırmalar yapmış. Bir Amerika ziyareti sırasında Amerikan yerli halkı ile Guizhou yerli halkları arasındaki benzerlikleri görmüş ve etkinlenmiş. Böylece geri dönüp kendi bölgesindeki kültürel miras için de bir şeyler hayata geçirmek istemiş. Bu amaçla 21 yıl önce işinden ayrılıp tüm birikimleriyle Huaxi’nin dağlık bölgesinde 20 hektarlık (200.000 metre kare) bir arazi satın alarak işe koyulmuş.

song peilun 4

Song Peilun

song peilun 7

song peilun 8

Song, bu yapıyı inşa ederken bölgenin azınlık kültüründe yer alan mimari özellikleri kullanmayı amaçlamış. Bunun için de bölgede yaşayan insanlarla işbirliğine gitmiş. Onlardan taşlar satın almış ve onlara peyzaj konusunda eğitimler vererek inşaatta birlikte çalışmaya başlamış.

song peilun 5

song peilun 6

song peilun 2

20 yılı aşkın süredir devam eden inşaat ile ilgili Song, henüz işimin sadece yarısı bitti. Benden sonra bu işi Tanrı, doğa ve diğer insanlar birlikte bitirecek diyor. Eğer Çin’e bir seyahat düşünüyor ve Guizhou bölgesine bir ziyaret planlıyorsanız, bu çılgın Çinli adamın mimari eserini mutlaka görmelisiniz.

 

Share.

Leave A Reply