Selanik’in Akılda Kalan Lezzetleri

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bir önceki yazımda size Selanik’te gezebileceğiniz yerlerin listesini paylaşmıştım (tık). Şimdi ise Selanikte ne yenir sorusuna cevap arıyoruz. Selanik yeme içme anlamında oldukça zengin bir şehir. Farklı zevklere hitap eden birçok mekana ve restorana ev sahipliği yapıyor. O yüzden içiniz rahat olsun Selanik’te muhakkak karnınızı doyuracak güzel bir yer bulur ve güzel vakit geçirirsiniz.

Selanik’te Ne Yenir

Pizza Please

Küçük bir sokakta şirin bir pizza mekanı. Geleneksel Napoli pizzaları yapıyorlar. Bunun için de Napoli’den özel olarak getirilmiş bir fırın kullanıyorlar. Pizza hamuru ve malzemeleri oldukça taze ve lezzetli. Mekanda alkol de bulunuyor. Eğer alkol alacaksanız yerel bir Selanik birası olan Ali İpa’yı denemenizi tavsiye ederim. Geor. Stavrou 9, Selanik (tık) adresinde bulunan mekanın instagram (pizzaplease_offical) ve facebook (pizza please) hesaplarına da göz atabilirsiniz.

Selanik Pizza Please giriş

Selanikte ne yenir – Pizza Please

Selanik Pizza Please

Pizza Please pizza ve bira

Ble

Gerçek bir tatlı şöleni. Ble’den içeri girer girmez gördüğünüz manzara karşısında donup kalacaksınız. Her yer rengarenk minik pastalarla süslü. İnsan hepsini alıp yemek istiyor. Standlar arasında gezerken gözünüze ve damak tadınıza uygun birkaç tanesini seçin ve eğer hava güzelse bir kahve de alarak dışarıdaki masalarda tatlılarınızın tadını çıkarın. Bu arada Ble meze türünde yemek servisi de yapıyor. İsterseniz tatlılarınızdan önce bir şeyler de atıştırabilirsiniz. Agias Sofias 19, Selanik (tık) adresinde bulunan Ble’nin websitesine de göz atabilirsiniz.

Selanik Ble pastanesi

Selanikte ne yenir – Ble

Blede ne yenire bir örnek

Selanik – Ble

Selanik Blenin bir başka lezzetli

Selanik Ble’nin bir başka lezzetli

Estrella

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği Estrella sunduğu çılgın lezzet ve tatlılarla dikkat çekiyor. İster kahvaltı isterseniz ara öğün için tercih edebilirsiniz. P. Mela 48, Selanik (tık) adresinde bulunan Estrella’nın instagram hesabına ulaşmak için (tık)

Estrella kahvaltı

Selanik Estrellada kahvaltı

Mikel

Yunanistan’ın en meşhur kahve zincirlerinden biri. Aslına bakarsanız başka var mı bilmiyorum. Birçok farklı şehirde görebileceğiniz Mikel, kahve içmek isteyen ama Starbucks’a gitmek istemeyenler için iyi bir alternatif. Selanik kordonboyunda bulunan şubesinin google haritadaki yeri için (tık)

Mikelde kahve

Selanik Mikelde kahve molası

Toms Cafe

Toms markasının bir kafe oluşumundan benim hiç haberim yoktu. Ama böyle bir şey varmış. Dünyada birkaç tane olan bu kafelerden bir tanesi de Selanik’teymiş. Oldukça Toms tarzı bir dekorasyona sahip olan kafe aynı zamanda bir mağaza. Eğer bir Toms meraklısıysanız ve bu kafeyi merak ediyorsanız kafenin yerine şuradan bakabilirsiniz (tık)

Selanik Toms Kafe

Selanikte ne yenir – Toms Kafe

Toms kafenin içi

Toms Kafenin keyifli dekorasyonu

Choureal

Kısaca söylemem gerekirse Choureal tam bir “Profiterol Cenneti”. Bence Selanik’in en iddialı mekanlarından bir tanesi. Sahipleri de bir o kadar mütevazi. Mekanda çikolata krizinizi ortadan kaldıracak her şey var; çeşit çeşit çikolata sosları, ekler ve tabi ki profiterol. Paleon Patron Germanou 7 (tık) adresinde bulunan mekanın instagram fotoğraflarına da bence bir göz atarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız 🙂 (tık)

Choureal profiterol

Choureal profiterol

Choureal ekler

Choureal ekler

The Pulp Bar

Eğer Selanik’te akşam çıkıp bir şeyler içmek isterseniz, size The Pulp Bar’ı öneririm. Çok turistik olmayan ve ağırlıklı Selanik’li gençlerin takıldığı bu küçük pub’ın iç dekorasyonu oldukça renkli. Güzel rock müzikler eşliğinde içkinizi yudumlayabileceğiniz mekan kırmızı rengiyle de oldukça dikkat çekici. Al. Svolou 8 adresinde bulunan mekanın google maps’teki konumu için (tık)

The Pulp Bar

Selanik The Pulp Bar

Kordonboyu

İzmir Alsancak’a çok benzeyen bu bölge şehrin eğlence merkezi. Her türden mekanın yer aldığı Kordonboyunda cadde boyunca sıralanmış onlarca mekan var. Kahvecisi var, fine diningcisi var, biracısı var, diyeceğim o ki var oğlu var. Özellikle güneşli günlerde çok yoğun olan Kordonboyu, Selanikli gençlerin sosyalleşmek için en sık uğradığı bölge.

Ladadika Bölgesi

Kent merkezinde bulunan Ladadika tam bir taverna mahallesi. Mahalle sokaklara atılan masalarda yiyip içip eğlenen insanların kahkahalarıyla dolu. Burası için size bir mekan önermeyeceğim. Mahallenin sokaklarını gezin, sonra canınızın çektiği gönlünüzün düştüğü yere oturun. Emin olun, hangi mekana oturursanız oturun aynı keyfi alırsınız. Bu arada mahalle tavernalarıyla meşhur olsa da taverna sonrası bir şeyler içmek isteyenler için mahallede alternatif mekanlar da bulunuyor.

Selanik Ladadika

Selanik Ladadika

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply