Selanik’te Görülmesi Gereken Yerler

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Selanik (Thessaloniki) Yunanistan’ın en meşhur sahil kasabalarından bir tanesi. Sahil şeridi, meydanları, alışveriş caddeleri, Atatürk’ün evi ve tarihi kalıntılarıyla dikkat çeken şehirde gezip görülecek çok yer var. Kordonboyuyla İzmir’i anımsatan Selanik’i gezmek ve tanımak için 2 tam gün yeterli. Ama şehirdeki her tarihi yapıyı görmek, her müzeye zaman ayırmak isterseniz o zaman bu süreyi uzatmanız gerekir. Çünkü Selanik’in hakkını vermek için sadece tarihi yerleri gezmek yetmez, Kordonboyun’da saatlerce oturup bir şeyler yiyip içmeniz de lazım.

Selanik Kordonboyun'da kahve keyfi

Selanik Kordonboyun’da keyif

Selanik’e Ulaşım

Şehirde bir adet havaalanı ve büyük bir şehirlerarası otobüs terminali bulunduğu için şehre birçok farklı destinasyondan kolayca ulaşabiliyorsunuz. Ben şehre Kavala’dan otobüsle geldim. Yaklaşık 2.5 saat süren yolculuk için 16.30€ ödedim. Otobüs terminalinden şehir merkezine taksiyle gitmenin bedeli ise ortalama 7€.

Havaalanı kullanacaklar için ise şehir merkezine gidiş gelişte kullanılabilecek 78 numaralı otobüs bulunuyor. 24 saat çalışan otobüsün bilet fiyatı ise 2€. Otobüs yaklaşık 1 saatte şehir merkezinden havaalanına gidiyor.

Selanik’te Görülmesi Gereken Yerler

Atatürk Müzesi (Ataturk’s Museum)

Gazi Mustafa Kemala Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu ev Selanik’in tam merkezinde yer alıyor. Şu an müze olarak hizmet veren bina Türk yetkililer tarafından yönetiliyor. Evin içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatına dair ait bilgiler, kişisel eşyalar, videolar ve görsel materyaller bulunuyor. Pazartesi hariç her gün açık olan müzeye giriş ücretsiz. Müzeye kent merkezinden yürüyerek ulaşmanız mümkün.

Atatürk müzesi

Atatürk’ün doğduğu ev

Atatürk'ün balmumundan yapılmış heykeli

Atatürk’ün balmumu heykeli

Beyaz Kule (White Tower)

Şehrin merkezinde deniz kıyısında yer alan Beyaz Kule, görkemli yapısı ve sunduğu eşsiz Selanik manzarasıyla Selanik’te mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir tanesi. Pazartesi hariç her gün açık olan kulenin girişi 2€. Bu arada kule içerisinde asansör bulunmadığı için kulenin tepesine yürüyerek tırmanmak zorundasınız. Sahil şeridinde yer alan kuleye yürüyerek gidebilirsiniz.

Selanik'te bulunan Beyaz Kule

Selanik – Beyaz Kule

Beyaz Kuleden Selanik manzarası

Beyaz Kule’den Selanik manzarası

Aya Sofya Kilisesi (Church of Hagia Sophia)

Selanik’in en önemli dinsel mabedlerinden biri. Hatta UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor. Kent merkezinde olduğu için görmesi ve gezmesi de kolay. Ancak her saat açık değil. Hangi saatler açık olduğu kapıda yazıyor. Ben sizin için onun da fotoğrafını aşağıda paylaştım 🙂

Aya Sofya Kilisesi

Selanik – Aya Sofya Kilisesi

Aya Sofya Kilisesi açık olduğu saatler

Aya Sofya Kilisesi açık olduğu saatler

Potonda (Rotunda)

Kentin merkezinde yer alan devasa tarihi eser. Yapımı 4. yy’a kadar gidiyor. Tapınak, kilise, cami olarak kullanılmış olan bina yuvarlak mimarisiyle bir hayli dikkat çekiyor.

Selanik - Potonda

Selanik – Potonda (Rotunda)

Aristoteles Meydanı

Selanik’in en meşhur meydanı. Denizin dibinde yer alan ve etrafındaki bembeyaz binalar ve altlarındaki kafelerle dikkat çeken meydan özellikle güneşli günlerde çok keyifli oluyor. Zaman zaman farklı etkinliklere ev sahipliği yaptığını da öğrendiğim meydan, günlük yürüyüşünüz sırasında mola verebileceğiniz keyifli bir yer.

Selanikte bulunan Aristoteles Meydanı

Selanik – Aristoteles Meydanı

Kordonboyu

Leof. Nikis isimli caddeyi ben İzmir Kordonboyu’na benzettiğim için başlığı Kordonboyu olarak attım. Aristoteles Meydanı’yla Beyaz Kule arasında yer alan bu cadde Selanik’in en meşhur kafelerinin yer aldığı bölge. Gündüz ve gece oldukça renkli olan cadde özellikle güzel havalarda çok kalabalık oluyor. Eğer alışverişe meraklıysanız bu caddeyi gezdikten sonra caddenin paralelinde yer alan arka sokaklara da göz atmanızı öneririm.

Selanik Kordonboyu

Selanik Kordonboyu

Ano Poli

Burası Selanik’e tepeden bakan ve Bizans surlarının bulunduğu bölge. Tüm şehre yukarıdan bakabilmek için oldukça güzel bir nokta. Buraya geldikten sonra isterseniz biraz yürüyüp Eptapyrgio (Yedi Koule) isimli zindanları da gezebilirsiniz.

Ano Poli bölgesinden Selanik manzarası

Ano Poli bölgesinden Selanik manzarası

Selanik Ano Poli surları

Selanik Ano Poli surları

Ano Poli’ye gelmek için en iyi yol Beyaz Kule’nin oradan her saat başı kalkan 50 numaralı otobüse binmektir. Otobüs ücreti 2€. Panoromik şehir turu yapan otobüsün içinde hem Yunanca hem de İngilizce olarak geçilen bölgeler hakkında bilgi veriliyor. Benim tavsiyem otobüsle Ano Poli’ye kadar gelin, bu bölgeyi gezdikten sonra kent merkezine dönüşünüzü ara sokaklarda yürüyerek yapın.

Selanik gezip görecek çok yerin olduğu bir şehir. Benim sıraladıklarım dışında Selanik Arkeoloji Müzesi, Biznas Kültürü Müzesi, Büyük İskender Heykeli, Savaş Müzesi, Noesis Bilim Müzesi, Modiano Pazarı, Bedesten Çarşısı da görülmesi gereken yerler arasında.

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

Leave A Reply