İkinci Kez Selanik’teyim

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bu sene Selanik’e ikinci gidişim. Bir önceki seyahatimde keyifli 2 gün geçirmiş ve şehrin birçok noktasını keşfetmiştim. Hatta o seyahatime ait tecrübelerimi de “Selanik’in Aklıda Kalan Lezzetleri” ve “Selanik’te Görülmesi Gereken Yerler” yazılarımda kaleme almıştım. Bu seyahatimde ise bir önceki seyahatimde gidemediğim yerleri görme, deneyemediğim lezzetlerin tadına bakma şansım oldu. Bu yazımda da onlara yer vereceğim. Anlayacağınız, bir çeşit Selanik Gezi Rehberi.Ama emin olun Selanik’te bunlardan çok daha fazla sayıda keşfedilecek mekan var.

Selanik Gezi Rehberi

Şemsiyelerde Gün Batımı

Selanik’te akşamları sahil tarafındaysanız, heykeltraş George Zoggolopoulos’a ait ünlü Şemsiyeler heykelinin oraya gidip güneşi batırmalısınız. Eğer ki hava bulutlu değilse güneşin batarken gökyüzünü boyadığı renklere bayılacaksınız.

Selanik gezi rehberi - Selanik'te günbatımı

Selanik gezi rehberi –
Selanik’te günbatımı

Selanik Gezi Rehberi - Şemsiyeler

Selanik Gezi Rehberi – Şemsiyeler

Brothers in Law

Selanik’te denediğim tek hamburgerci olmasına rağmen Brothers in Law’ı lezzet anlamında oldukça beğendim. Menüsünde çok fazla alternatif hamburger bulunan mekanın köfteleri ve patatesleri gayet güzeldi.

Selanik Gezi Rehberi - Brothers in Law

Selanik Gezi Rehberi – Brothers in Law

Estrella

Estrella, benim için Selanik’in kahvaltı için kesinlikle önereceğim bir mekan. Her iki gezimde de buraya uğradım. Denediğim tüm lezzetler yine çok güzeldi. Bu arada kahvaltı dediysem, tüm gün açık olan mekanda günün her öğünü bir şeyler yiyebilirsiniz.

Estrella - Bougatsan

Estrella – Bougatsan

Selanik Gezi Rehberi - Estrella

Selanik Gezi Rehberi – Estrella

Selanik Gezi Rehberi - Estrella

Selanik Gezi Rehberi – Estrella

Negroponte

Selanik’in Akılda Kalan Lezzetleri yazımda Ladadika bölgesine gitmenizi önermiştim. Bu önerimi yineliyorum. Oldukça kalabalık ve eğlenceli olan bölgede hem güzel vakit geçirir hem de Yunan lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz. Ladadika bölgesinde mekan soracak olursanız da Negroponte isimli meyhanede yedik. Lezzetleri ve fiyatı gayet yerindeydi.

Selanik Gezi Rehberi - Negroponte

Selanik Gezi Rehberi – Negroponte

Selanik Gezi Rehberi - Negroponte

Negroponte

Electra Palace Hotel

Eğer öğle saatlerinde hem biraz dinlenmek hem de bir şeyler içmek isterseniz, bu konuda benim size önerim Electra Palace Hotel’in Roof Bar’ı olacak. Manzarası bir hayli güzel olan barın fiyatları da oldukça makul.

Selanik Gezi Rehberi - Electra Palace Hotel

Selanik Gezi Rehberi – Electra Palace Hotel

Hagia Sophia

Bir önceki ziyaretimde kapalı olduğu için gezemediğim şehrin bu sembolü tarihi kiliseyi bu kez gezebildim. İstanbul’daki Ayasofya ile karşılaştırdığınızda oldukça küçük olsa da kilise içindeki doku bir hayli etkileyici.

Selanik Gezi Rehberi - Hagia Sophia

Selanik Gezi Rehberi – Hagia Sophia

Saint Theodora Manastırı

Dış dekorasyonuyla sizi içeriği davet eden bu manastırın avlusunda yer alan kilise oldukça dikkat çekici. Özellikle iç dekorasyonu bir hayli gösterişli.

Terkenlis Pastanesi

Selanik’in simge mekanlarından biri olan Terkenlis pastanesi özellikle canı tatlı bir şeyler çekenler için güzel bir alternatif. Hagia Sophia’nın hemen karşı köşesinde bir şubesi bulunan pastanede ufak bir mola verip bir şeyler atıştırmanızı öneririm 🙂

Selanik Gezi Rehberi - Terkenlis

Selanik Gezi Rehberi – Terkenlis

 

Share.

Leave A Reply