En Kolay Yoldan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

2
Takip edin ve Paylaşın
4

En Kolay Yoldan Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Alınamaz.

Yani Schengen Vizesi kolay yoldan alınamaz.

Tekrar ediyorum A-LI-NA-MAZ.

Neden mi?

Çünkü pazardan domates veya fırından ekmek değil çok ciddi prosedürleri olan bir vize alıyorsunuz.

Ama diyeceksiniz ki internette şöyle kısa bir araştırma yapsak Schengen Vizesi’nin alınmasıyla ilgili bir sürü tüyolar var. Haklısınız. İnternete girseniz Schengen Vizesi başvuruyla ilgili onlarca yazı bulursunuz.

Bu yazılarda neler yok ki: Fransa uzun dönemli vize verirken, İtalya kısa dönemli vize veriyormuş, Mart-Nisan-Mayıs aylarında verilen vizeler Kasım-Aralık-Ocak dönemine göre daha uzun oluyormuş, vize başvuru fotoğrafında sakalsız olmak sakallı olmaya göre şansı arttırıyormuş muş muş muş… Resmen üfürükçü dünyası.

Öncelikle şunu bilmeniz lazım. Schengen Vizesi’ne dahil 26 ülke, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şöyle rahat rahat bizden nasıl vize alabilirler acaba deyip bir anlaşma imzalamadı. Adamların biraraya gelmesindeki esas neden, kendi vatandaşlarının herhangi bir sınır kontrolüne tabi olmadan nasıl rahatça gezebileceğine bir çare aramasıydı. Bunun için de bir antlaşma imzalayıp Schengen Bölgesi oluşturdular.

Şimdi tutup da bu antlaşmayı bizim için yaptılar diye düşünmenin bir alemi yok.

Peki, madem durum bu kadar karmaşık nasıl oluyor da internette Schengen Vizesi’nin nasıl kolayca alınabileceği yönünde onlarca makale var?

Bunun cevabı basit.

Birincisi, biz her şeyi kolay yoldan halletmeyi seven bir milletiz. İşin kuralları içerisinde yapılmasından ziyade, sağından solunda nasıl döneriz, nasıl kısa yol buluruz gibi cinliklerin peşindeyiz. Bu durum Schengen Vizesi için de geçerli.

İkincisi ise Schengen Vizesi’nin yüklü başvuru ücretleri. Şimdi bir vize başvurusu için 80 EURO civarında bir para verince, haklı olarak herkes bu vizenin çıkması için her gece dua ediyor. Başvuru sonucunun beklendiği günlerin gecelerinde BAŞVURUNUZ REDDEDİLDİ kabuslarıyla kaçan uykuları iyi bilirim.

Üçüncüsü, bu çaresizliği gören birilerinin de akıl vermek için kolları sıvıyor olması. Malum bizler her konuda ahkam kesmeyi ve her şeyi çok iyi bildiğimizi düşünmeyi severiz. O yüzden, her konuda olduğu gibi bu konuda da ben bilirim deyip, aldığı bir iki vize sonrası herkese akıl veren çok. Bu akıl verenlerin içinde bırakın Schengen Vizesi almamış olanını, Schengen ülkeleri hava sahasını bile kullanmamış olanlar var 🙂

Sonuç olarak, benim size en önemli tavsiyem Schengen Vize başvurunuz öncesinde başvuruyu yapacağınız aracı firmanın istediği bilgileri çok dikkatli okumanız ve bunları eksiksiz temin etmeniz. Onun dışında başvuruya giderken yanına tavşan ayağı al, parmak arası terlik giyme, üstündeki tişörtte “Metallica” yazmasın gibi saçmalıklara inanmayın.

Bunun dışında yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

Unutmayın, Schengen Vizesi çok ciddi prosedürlere sahip bir vizedir. Bu prosedürler, dünyadaki siyasi, ekonomik ve sosyal olaylar veya ülkelerarası ilişkiler nedeniyle sürekli güncellenir. Bu nedenle bu vizeye ilişkin genel geçer tavsiyeler vermek mümkün değildir.

PS: Diplomat bir arkadaşımdan konuyla ilgili aldığım bir tek tavsiye var onu sizinle dipnot olarak paylaşayım. Eğer bir X ülkesinden Schengen vize başvurusu yaptıysanız ve bir sebepten ötürü o ülkeye gidemediyseniz, bunun nedeni bir sonraki başvurunuzda bir dilekçe ile belirtiniz. Böylece, söz konusu seyahatinizin geçerli bir sebeple iptal olduğunu ve o vizenin kullanılmasına ilişkin bir art niyet taşımadığınızı belirtmiş olursunuz.

Bu arada hazır okumaya başlamışken “Kaç Ülke veya Şehir Gördün” yazıma da bir göz atmanızı öneririm. O yazımı okumak için TIKLAYINIZ

Share.

2 Comments

Leave A Reply