San Francısco’da Görülmesi Gereken 7 Yer

0
Takip edin ve Paylaşın
4

San Francısco’da Görülmesi Gereken 7 Yer

Pasifik Okyanus’u kıyısında bulunan San Francisco, ABD’yi ziyaret edenlerin en çok görmek istediği şehirlerden bir tanesidir. Kaliforniya eyaleti içerisinde yer alan şehir, kendi tarz ve renkleriyle tüm ziyaretçilerini büyülemektedir. Bu güzel şehirde görülmesi gereken çok fazla yer olsa da onlar arasından sizin için 7 tanesini seçtik. Eğer San Francisco’ya gitmeyi planlıyorsanız kaçırılmaması gereken 7  yer.

Golden Gate Köprüsü

San Francisco denilince ilk akla gelen yer. 1937 yılında kullanıma açılanan köprünün yapımı 4 yıl sürmüş. Köprü, kırmızı rengiyle ABD’nin en ikonik yapılarından biridir. Golden Gate Köprüsü’nün bulunduğu bölgenin adının (Golden Gate) Haliç’ten (Golden Horn) geldiğini birçok kişi bilmez. 1846 yılında General John C. Fremont, San Francisco körfeziyle Pasifik Okyanusunu birbirinden ayıran geçidi doğuyla yapılan ticaretin altın kapısı olarak nitelemiş. Buna da ilk kez “Geographical Memoir” isimli kitabında yer vermiş. Kitabında “Bizans limanına neden “Golden Horn” ismi verildiyse aynı gerekçelerle bu geçide de Golden Horn ismini verdim” demiş. Artık köprüyle duygusal bir bağımız da olduğuna göre San Francisco ziyaretinizde Golden Gate Köprüsü’nün görmeden dönmezsiniz diye düşünüyorum. Bu arada imkanınız varsa köprüyü yürüyerek geçmenizi tavsiye ederim. Fotoğraf çekmek için de köprünün kuzey ayaklarında bulunan “Golden Gate Bridge Vista Point”te en ideal noktalardan biridir.

San Francisco'da bulunan Golden Gate Köprüsü

San Francisco – Golden Gate Köprüsü

Lombard Caddesi

Arabanızla 8 keskin virajlı bir yoldan aşağı inmek ister misiniz? Eğer böyle bir deneyim yaşamak istiyorsanız San Francisco’nun meşhur Lombard Caddesi’ni ziyaret etmelisiniz. Kenarları yeşil peyzajlarla süslü bu meşhur kıvrımlı yol şehri ziyaret eden turistlerin en çok merak ettiği noktalardan bir tanesi. Yürüyerek de inebileceğiniz Lombard Caddesi’ni arabayla inmenin daha keyifli olduğunu söylemeliyim. Bu meşhur caddenin bir diğer özelliği de devamında Kanada’ya kadar devam eden U.S. Route 101’e bağlanmasıdır. Diğer bir deyişle bu yokuşu arabanızla inip dümdüz devam ederseniz Kanada’ya kadar gidebilirsiniz.

San Francisco - Lombard Caddesi

San Francisco – Lombard Caddesi

Haight – Ashbury Bölgesi (The Haight)

Rengarenk binaları, mağazaları ve insanları ile günün her saati turistlerin ilgisini çeken meşhur bölge. Hippilerin bölgesi olarak da bilinir. Zira, Amerika tarihinine damga vuran hippilerin kendi yaşam alanlarını bu bölgede oluşturmuşlardır. Haight – Ashbury bölgesi yürüyüş, alışveriş ve bir şeyler yemek-içmek için oldukça doğru bir tercihtir. Eğer bu bölgede yürürken burnunuza ot kokusu gelirse şaşırmayın, çünkü bu bölge sakinlerinin kafası genelde güzeldir.

San Francisco'da bulunan Haight Ashbury Bölgesi

San Francisco – Haight Ashbury Bölgesi

Sausalito

Golden Gate Köprüsün’den kuzeye doğru arabayla yaklaşık 10 dk giderseniz Sausalito’ya varırsınız. Sausolito, San Francisco’nun yoğun şehir temposundan kaçıp biraz kafa dinlemek isteyenler için en ideal yerlerden biridir. Okyanus kenarında biraz yürüyüş yapayım, bir kafede oturup kahvemi yudumlayayım ya da bir parka gidip güneşin tadını çıkarayım derseniz bu şirin yerleşim yerine mutlaka uğrayın. Eğer Sausolito’ya giderseniz “737 Hamburger”in lezzetli hamburgerlerini ve “Lappert’s Ice Cream”in devasa dondurmalarını da denemenizi öneririm.

San Francisco'da bulunan Sausalito Bölgesi

San Francisco – Sausalito Bölgesi

San Francisco'nun Sausalito bölgesinde bulunan 737 Hamburger

San Francisco – Sausalito 737 Hamburger

San Francisco'nun Sausalito bölgesinde bulunan Lappert's Ice Cream

San Francisco – Sausalito Lappert’s Ice Cream

“Powell and Market” Tramvayı

San Francisco’da dolaşırken caddelerde bir çok tramvay (cable cars) görürsünüz. Şehrin inişli çıkışlı caddelerine çözüm olarak ortaya çıkmış bu tramvaylar artık şehrin birer sembolü olmuş. Bu nedenle San Francisco’da tramvay deneyimini yaşamak olmazsa olmazlardan. Bu deneyim için “Powell and Market” caddesinden hareket eden tramvay en ideali. Genelde önünde uzun kuyruklar olsa da keyifli bir tramvay deneyimi için beklemeye değer. Burada tramvayların nasıl ray değiştirdiğini de görebilirsiniz. Bilmenizde fayda var, tramvaylardan sarkarak yolculuk etmek serbest 🙂

San Francisco'da bulunan tramvay

San Francisco Tramvay

San Francisco'da bulunan tramvay

San Francisco Tramvay

San Francisco'da bulunan tramvay

San Francisco Tramvay

Pier 39

Eğer Amerika’da okyanus kıyısında bir şehirseniz, mutlaka büyük bir iskeleniz vardır. San Francisco’da bu iskelelerden yaklaşık 20 adet var. Ama bunlar içerisinden bir tanesi çok meşhur; Pier 39. Üzerinde restoran, bar, alışveriş ve eğlence mekanları bulunan Pier 39 hem gündüz hem de gece gezmeleri için oldukça ideal bir yer. Bu iskelede dolaşırken bir yandan kalabalığa karışmak bir yandan da okyanus havası almak gayet keyifli. İskeleyi gezerken acıkırsanız karidesleriyle meşhur Bubba Gump’a uğramanızı öneririm. Bu arada iskelede gezerken deniz aslanlarını izlemeyi ve Alcatraz Adası’na karşı fotoğraf çekinmeyi unutmayın.

San Francisco'da bulunan Pier 39'daki meşhur deniz aslanları

San Francisco – Pier 39 ve deniz aslanları

San Francisco - Pier 39'dan Alcatraz Adası'nın görünüşü

San Francisco – Pier 39’dan Alcatraz Adası’nın görünüşü

San Francisco'da bulunan Pier 39

San Francisco – Pier 39

Union Square

İsmini Amerikan İç Savaşı’nda ülke birlikteliğinden yana olan kuvvetlerin toplanma yeri olmasından alan bu meydan alışveriş, tiyatro, ve şehiriçi yürüyüş meraklılarının uğrak yeri. Şehir turu yapan otobüslerin kalkış noktası da olan bu meydan keyifli zaman geçirmek için ideal bir yer.

San Francisco'da bulunan Union Square

San Francisco – Union Square

Share.

Leave A Reply