Salsayla Yaşayan Şehir Cali

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Kolombiya’nın güneyinde bulunan Cali’nin adını ne zaman ansanız herkesin söylediği ilk kelime “Salsa” oluyor. Daha Cali’ye gelmeden Cali’nin salsayla olan münasebetinden tüm Kolombiyalı arkadaşlarım bahsetmişti. Herkes Cali’de ne yaparsan yap kendini mutlaka bir salsa şarkısı eşliğinde dans ederken bulacaksın demişti. Ne zaman ki Cali’ye ayak bastım bana söylenenlerin doğru olduğunu gördüm. Cali’ye gelen yabancılar akın akın salsa kurslarına yazılmaları boşuna değildi.

Cali’de geçirdiğim 1 aydan fazla sürenin 2 haftasında Arrebato Caleno Salsa okulunda kaldım. Bu 2 hafta boyuca adeta salsa ile yatıp salsa ile kalktım. Tüm gün boyunca dinlediğim salsa şarkılarının melodileri halen kulağımda.

Son zamanlarda Türkiye’de de oldukça popüler olan salsayı daha yakından tanımak için 2 hafta boyunca kaldığım Arrebato Caleno Salsa Okulunun sahibi Nhora Alejandra ile bir röportaj gerçekleştirdim. Amacım hem salsayı tanımak hem de bir salsa okulunda neler oluyor onları size aktarmaktı. Eğer siz de salsaya meraklıysanız buyurun size özet bir salsa yazısı. Eğer Kolombiya’ya geliyorsanız ya salsa öğrenip gelin ya da burada bir kursa gidin. Çünkü bu ülkede salsa İspanyolca’dan daha önemli.

Sevgili Alejandra salsa tam olarak nedir?

Aslında salsa içinde sihrin, tutkunun, aşkın, özgürlüğün, eğlencenin, rengin, hareketin ve lezzetin olduğu bir hisler bütünü. Salsanın kökeni özellikle mambo, danzon, cha cha cha, guaracha ve montuno olmak üzere Afro-Küba ritimlerine dayanıyor. Aynı zamanda içinde Karayip müziğine ait birçok farklı unsuru da barındırıyor. 1950’li yıllarda, Küba’dan New York’a yayılan salsa ve burada trompet, trombon ve saksafon dahil olmak üzere çeşitli müzik aletleriyle tanışmış ve ritimsel olarak daha da zenginleşmiştir.

Dans etmek ve salsa Kolombiyalılar için ne anlama geliyor?

Dans etmek bir nevi ayak, diz, kalça, bel, göğüs ve omuzların dahil vücut hareketleriyle duyumların biraraya geldiği kendini ifade şekli. Kolombiyalılar olarak bizler doğduğumuz andan itibaren, özellikle de salsanın başkenti Cali’de, sürekli salsa müziği dinler ve onunla dans ederiz. Ne zaman popüler bir şarkı duysak nerede olduğumuz veya çocuk genç, veya yaşlı olmamız hiç fark etmez, hemen dans etmeye başlarız. Salsa bizim için adeta kalplerimize doğru yol alan ve damarlarımızda dolaşan bir tutku.

IMG_6572

Dünyada kaç tip salsa dansı var ve bunlardan hangileri Kolombiya’da daha çok tercih ediliyor?

Küba, Cali ve çizgi salsa denilen tarzlar dünyadaki en bilinen salsa stilleridir. Kolombiya’da Küba stili salsa oldukça yaygın olmakla birlikte Cali tarzı da gün geçtikçe hem ulusal hem de uluslararası alanda kendine ciddi bir yer edinmeye başladı. Cali tarzı salsa özellikle Calili iki önemli salsa dansçısının, Francy Barahona ve Ricardo Murillo, Paris (Fransa) ve Fukuoka’da (Japonya) dans okulu açmalarıyla yurtdışında hızla yayılmaya başladı.

Kolombiya’da en bilinen salsa şarkıcıları ve grupları kimler?

Guayacan Orquesta, Grupo Niche, Yuri Buenaventura, Fruko y sus Tesos, Grupo Kanela,  and Son de Cali’yi Kolombiya’daki en popüler salsa grupları arasında sayabiliriz.

20151226_180236-01

Peki Cali neden salsanın başkenti olarak anılıyor?

Cali, Kolombiya’nın Pasifik’teki en önemli limanı olan Buenaventura’dan ülkeye giren salsanın tarihini muhafaza eden şehirdir. Salsa Kolombiya’ya gelmeden önce insanlar sınıfsal ayrışmaya işaret eden Lucho Bermudez and Pacho Galan müziklerini dinliyorlardı. Salsa, Richie Rey and Bobby Cruz 1971 Pan-American oyunları için Kolombiya’ya geldikten sonra hızla yayıldı. Bu dans zengin fakir fark etmeden herkesi ortak bir noktada buluşturdu. Bu tarihten itibaren de Cali adeta salsa arrebatada’nın sembol şehri oldu.

Biraz da senden bahsedelim. Senin salsayla olan hikayen nasıl başladı?

Gazetecilik ve film yapımcılığı okuduktan sonra Caleno prodüksiyonun “Que Viva La Musica”, “Sauda” ve müzik kültürünü içeren yapımları da olmak üzere birçok Kolombiya filminde çalıştım. Ayrıca Instıtute of Populayt Culture tarafından yürütülen ve Cali’deki sanat ve kültür hayatını destekleyen projelerde de görev aldım.

Tüm bu projeler ikinci tutkum olan dansı daha da büyüttü. Dans etmeye 10 yaşımda başlamıştım. Farklı müzik aletlerinin çalındığı müzisyen bir ailede yetişmem dolayısıyla da 90’lı yıllar boyunca en iyi salsa müziklerini dinledim.

Daha sonra 2010-2015 yılları arasında Kanelo’nun dans asistanlığını yaptım. 2014 yılında ise dünyanın en büyük salsa geçit töreni olan ve Cali Fuarı’nın açılışında sergilenen “Salsodromo”da Tintindeo dans klübüyle birlikte 200 dansçı arasında yer aldım. Sonuçta 5 yıldır hem profesyonel olarak dans ediyor hem de dans hocalığı yapıyorum.

Nasıl oldu da bir dans okulu (Arrebato Caleno) açmaya karar verdin?

2010 yılından beri Couchsurfing vasıtasıyla “Cultura de Ciudad” tanıtımını gerçekleştiriyordum. Bu vesileyle Cali tarzı salsa öğrenmeye meraklı olan birçok yabancı ile tanışma fırsatım oldu. Daha sonra kültür ve turizm sekreterliğinde iletişim koordinatörü olarak çalışmaya başladım. Bu sayede 2011 Festival Mundial de la Salsa’da (2011 yılı Dünya Salsa Festivali) görev aldım. Tüm bu deneyimler sonucunda bir salsa dans okulu açmaya karar verdim. Böylece hem salsayı hem de Cali kültürünü tanıtabilecektim. Şu an yaptıklarımızla şehrin pozitif algısına katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Okul hakkında biraz bilgi verir misin?

Okulumuz haftanın 7 gününde sabah 9’dan akşam 9’a kadar açık. Hocalarımız uzun yıllara dayanan dans ve eğitim tecrübelerine sahip. Hocalarımızın şu anki toplam deneyimi 30 yıldan fazla.

12509807_553581091476104_5864001110732405994_n

Okulla ilgili gelecek planların var mı?

Amacımız tüm Kolombiya ve dünyaya yayılmış Arrebato Caleno dans okulları açmak ve kültürümüzü ve dans tarzımızı herkesle paylaşmak.

Son olarak, salsa öğrenmek isteyenlere tavsiyelerin var mı?

Eğer salsa öğrenmek istiyorsanız, en önemli şey salsadan keyif almanız. Sürekli salsa müzikleri dinlemeniz de salsa ritimlere olan yatkınlığınızı arttıracaktır. Cali, salsa öğrenmek, bu kültürü tanımak ve dansın keyfine varmak için en doğru adreslerden biri. Arrebato Caleno olarak dans kurslarımızla herkese bu anlamda destek vermeye çalışıyoruz.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply