Sakıp Sabancı Müzesi’nde Bir Gün

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bu haftasonu ülkemizin en iyi müzelerinden biri olan ve İstanbul‘da bulunan Sakıp Sabancı Müzesi’ndeydim. Şu an için müzede herhangi özel bir sergi olmasa da bu ziyaretimde hem müzenin kendi koleksiyonunu görme şansım hem güzel bir İstanbul manzarası eşliğinde kahvemi yudumlama oldu. Ne yazık ki bizler ara sıra da olsa müzelere uğramayı ihmal ediyoruz. Özellikle de yurtiçi müzelere olan ilgimiz çok düşük. Yurtdışı seyahatlerde müzelere daha fazla ilgi göstersek de aynı heyecanı yurtiçi müzeler için göstermiyoruz. Oysa, Türkiye’deki birçok müze sahip olduğu koleksiyonlar ve düzenledikleri sergilerle dünyanın en iyi müzeleri arasında. Şimdi gelin size biraz bu tecrübemden ve müzeden bahsedeyim.

Sakıp Sabancı Müzesi için alınan 2 adet tam bilet görüntüsü.

Sakıp Sabancı Müzesi – Giriş Biletleri

Sakıp Sabancı Müzesi’nin Kısa Tarihi

Sakıp Sabancı Müzesi’sinin bulunduğu bina İstanbul’un en köklü köşklerinden bir tanesi. 1925 yılında Hidiv ailesi tarafından inşa ettirilmiş olan köşk 1951 yılında Sabancı ailesi tarafından satın alınmış. Köşkün hemen önünde bulunan at heykeli nedeniyle köşk “Atlı Köşk” olarak da anılıyor. Köşkü uzun yıllar ikametgahı olarak kullanan Sakıp Sabancı daha sonra köşkü içindeki koleksiyon değeri olan eserler ve eşyalarla birlikte müzeye yapılması amacıyla Sabancı Üniversitesi’ne bağışlamış. Yıllar içerisinde yapılan düzenlemelerle köşk bugünkü son halini almış.

Sakıp Sabancı Müzesi'nin önden görünüşü.

Sakıp Sabancı Müzesi 

Sakıp Sabancı Müzesi'nin giriinde bulunan at heykeli

Sakıp Sabancı Müzesi – At Heykeli 

Sakıp Sabancı Müzesi'nin önünde bulunan terastan görünen Boğaz manzarası

Sakıp sabancı Müzesi – Manzara

Müzenin Koleksiyonu

Müze bugüne kadar birçok sergiye evsahipliği yapmış. Salvador Dali’den, Picasso’ya, Monet’ten Miro’ya kaar birçok sanatçı ve koleksiyon müzenin misafiri olmuş. Şu an için özel bir sergi bulunmayan müzede kitap ve hat koleksiyonu sergileniyor. Müzeye, diğer bir ifadeyle köşke giriş yaptığınız anda ilk olarak Sabancı Ailesi ve müze hakkında yazılı ve görsel materyallerden bilgiler alıyorsunuz. Bu materyalleri incelerken Sabancı ailesinin köklerini, Adana’ya gidiş ve oradan İstanbul’a geliş hikayelerini ve Atlı Köşk’ün neden ve nasıl müzeye dönüştürüldüğünü öğrenme fırsatı buluyorsunuz. Tüm bu bilgiler müzeyi gezerken sizin mekanla bütünleşmenize yardımcı oluyor.

Ben özel bir serginin olmadığı dönemde gittiğim için müzeyi gezmek çok vaktinizi almıyor. Yaklaşık 1 saatlik bir geziyle müzedeki tüm eserleri görme şansınız oluyor. İlk olarak müzenin ilk katını gezebilir ve oradaki antika eşyaları, duvar ve tavan süslemelerini inceleyebilirsiniz. Daha sonra köşkün ikinci katına çıkabilir ve buradaki odalarda bulunan kitap ve hat sanatının eşsiz örneklerini görebilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi'nin girişinde bulunan müze krokisi

Sakıp Sabancı Müzesi – Kroki

Sakıp Sabancı Müzesi içerisinde bulunan antika eşyalardan bir tnesi olan bir vazo

Sakıp Sabancı Müzesi – Vazo

Sakıp SAbancı Müzesinde bulunan örnek köşk odası

Sakıp Sabancı Müzesi – Köşk Oda

Sakıp Sabancı Müzesinde bulunan hat koleksiyonundan örnekler

Sakıp Sabancı Müzesi – Hat Örnekleri

Müzenin Sosyal Hayatı

Günümüzde müzeler sadece sanat eserlerinin sergilendiği birer mekandan olmaktan öte birer yaşam merkezi. Bugün artık birçok müzede restoran, kafe, çocuk parkı, konferans salonu vb alanlar mevcut. Böylece insanlar bir müzeye gittiğinde sadece bir sergi gezmiyor, bunun dışında yemek yiyor, kitap okuyor, konferansa katılıyor.

Sakıp Sabancı Müzesi de bu çerçevede birçok kültürel ve sosyal etkinliğe ev sahipliği yapan bir müze. yılın belli periyotlarında gerçekleştirilen bu aktiviteleri müzenin internet sitesinden takip edebilirsiniz.

Bunun dışında müzede bir de restoran bulunuyor. Müzedechanga isimli restoranda geziniz sonrasında Boğaz manzarası eşliğinde bir şeyler atıştırabilir veya bir kahve molası verebilirsiniz.

Sakıp Sabancı Müzesi içerisinde bulunan Müzedechanga Restoranının Boğaz manzarası

Sakıp Sabancı Müzesi – Müzedechanga Restoranı

Müze Ziyaret Bilgileri

Müzede tam(20 TL), indirimli(10TL) ve grup(15TL) olmak üzere 3 farklı bilet bulunuyor. Öğretmen ve öğrencilere indirimli bilet satılırken, 10 kişi ve üzeri gruplara grup bilet fiyatı uygulanıyor. Bu arada Çarşamba günleri müzeye giriş ücretsiz olup, 14 yaş ve altı çocuklar ile bir refakatçi, Engelliler ve bir refakatçi, 60 yaş üzeri ziyaretçiler, Sabancı Üniversitesi akademik ve idari personeli, ICOM Kart sahipleri, Basın mensupları, MMKD kart sahipleri müzeyi ücretsiz gezebiliyor.

Pazartesi günleri kapalı olan müze diğer tüm günler sabah 10:00’da açılıp akşam 18:00’de kapanıyor. Girişin ücretsiz olduğu Çarşamba günü ise kapanış saati 20:00. Ayrıca müze, Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günü ve 1 Ocak’ta kapalı.

Müze ziyaretine kendi arabasıyla gelecek misafirler de düşünülmüş ve müzenin içine 30 araçlık bir otopark inşa edilmiş.

Son Söz

Bir ülkede sahip olunan müzelerin sayısı kadar o ülke insanlarının müze gezme alışkanlığı da ülkenin medeniyet seviyesini gösterme açısından önemlidir.

Share.

Leave A Reply