Sakatat Sevdalıları İçin

7
Takip edin ve Paylaşın
4

Sakatat Osmanlı Saray mutfağında da önemli bir yere sahipmiş. Farklı sakatatların farklı ustalar tarafından pişirilmesi bunun en önemli kanıtıdır. Anadolu’da oldukça yaygın bir şekilde tüketilen sakatatı kırmızı ve beyaz olmak üzere 2’ye aıyrabiliriz:

     Kırmızı Sakatat: Ciğer, kalp, böbrek, dil, kelle ve kuyruk

     Beyaz Sakatat: İşkembe, beyin, uykuluk, billur (koç yumurtası), ayak (paça) ve omurilik iliği

Lale İşkembecisi Restaurant

Sakatat denince ilk akla hiç kuşkusuz ciğer, işkembe çorbası ve kokoreç gelir. Bunlardan işkembe çorbası ve kokoreç özellikle içkili akşamlardan sonra oldukça fazla tüketilir. İstanbul’da her ikisini de bulmak bir hayli kolay. Yaygın bir şekilde tüketildiği için özellikle İstanbul’un akşamları hareketli olan bölgelerinde bu yemekleri çok rahat bulabilirsiniz. Ama ben size 50 yılı aşan tarihiyle Lale İşkembecisi’ni önereceğim.

Thick Tripe Soup - Damar Tuzlama

Lale İşkembecisi 1960 yılında Beyoğlu Büyükparmakkapı sokakta Hüseyin Üzer tarafından kuruldu. Ancak Hüseyin Bey 1966 yılında Lale İşkembecisi’ni Baki Akkaya’ya devreder. Bu tarihten itibaren Akkaya ailesi tarafından işletilen lokantanın bugünkü işletmecisi Baki Bey’in oğlu Vedat Akkayadır. Lale İşkembecisi şu an Tarlabaşı Bulvarın’nda bulunmaktadır.

Grilled Lamp Intestine - Kokoreç

Lamb's Head - Kuzu Kelle

Zerde Dessert

Lale İşkembecisi’ndeki tüm sakatatlar herhangi bir kimyasal kullanılmadan temizleniyor ve büyük titizlikle  hazırlanıyor. Lale İşkembecisi’nde tüm tatlar güzel olsa da benim favorim Damar Tuzlama’dır. Adeta bir beyaz et çorbası şeklinde olan “Damar Tuzlama” sığır veya mandaların işkembesinde yaklaşık 2.5-3 cm kalınlığındaki etli kısımdır. Bir hayvanın işkembesinden yaklaşık 3 veya 4 porsiyonluk damar tuzlama hazırlanabilir.

Damar Tuzlamanın dışında Lale İşkembecisi’nde işkembe çorbası, kokoreç, kuzu kelle gibi farklı lezzetleri de deneyebilirsiniz. Bunun yanında gerçek İran safranından yapılan Zerde tatlısını da yemek sonrası midenizi rahatlatacak bir tatlı olarak denemenizi öneririm.

Adres: Tarlabaşı Bulvarı No:13 Beyoğlu-İstanbul

Telefon: +90 212 252 69 69

Açık Olduğu Saatler: Her gün (24 saat)

Websitesi: www.laleiskembecisi.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

7 Comments

  1. Hi İsmet, Iranians call the red offal ‘head and hoof’. The last time I had it it was in Germany when my Sister-in-Law made it for me. When it is well made with needed herbs and spices, it is a delicacy! 😀

  2. I’ve learn some just right stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
    I surprise how a lot effort you place to make such a wonderful informative website.

Leave A Reply