Sahilde Güzel Bir Şehir Kavala

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Kavala, Dedeağaç ile Selanik’in tam ortasında bulunan ve onlar gibi denize komşu bir şehir. Dedeağaç’tan biraz büyük Selanik’ten ise daha küçük olan şehir, kalesiyle, şirin mi şirin sokaklarıyla, yeme içme mekanlarıyla tipik bir Yunanistan şehri. Her iki şehirden de ulaşımı oldukça rahat olan Kavala, Yunanistan’ı tanımak isteyen gezginlerin mutlaka görmesi gereken bir yer.

Kavala’ya Ulaşım

Dedeağaç ve Selanik’in tam ortasında yer alan şehre ulaşmak için en iyi yol şehirlerarası otobüsleri kullanmak. Dedeağaç’ın kent merkezinde bulunan otogardan otobüse binerseniz yaklaşık 2 saat sonra Kavala’dasınız. Otobüs bilet fiyatı 16.40 €. Otobüs, uğradığı bir iki şehir dışında (Xanthi) sürekli otobandan gidiyor. Bu sayede oldukça hızlı ve konforlu bir yolculuk yapıyorsunuz. Otobüs terminali kent merkezine uzak mı diye merak ediyorsanız, hiç endişe etmeyin. Çünkü terminal Filikis Eterias caddesi üzerinde ve şehrin tam merkezinde.

Kavala Otobüs Bileti

Kavala Otobüs Bileti

Kavala’da Görülmesi Gereken Yerler

Şehir merkezi yürüyüş ve keyifli zaman geçirmek için oldukça güzel bir ambiyansa sahip. Şehrin tarihsel dokusunu ve gizli güzelliklerini keşfetmek, eşsiz manzarasının tadını çıkarmak istiyorsanız o zaman Kavala Kalesi’ne doğru yürümeniz gerekiyor.

Halil Bey Camisi

Kaleye doğru yürüyüşe geçtiğimde karşıma ilk olarak Halil Bey Camisi çıktı. Kırmızı rengi ve minaresiz olması nedeniyle dikkatimi çeken caminin etrafında bir de medrese binası bulunuyor. Osmanlılar tarafından 16. yy’da inşa edilmiş bu cami de diğer tüm Osmanlı eserleri gibi Avrupa’nın içlerine kadar ilerlemiş bir medeniyetin izlerini taşıyor.

Kavala Otobüs Bileti

Kavala Halil Bey Camisi

Kavala Kalesi

Camiyi geçip yokuşu tırmanmaya devam ettim. Ara ara gördüğüm kale tabelaları sayesinde doğru yolda olduğumu anlıyordum. Yaklaşık 20 dk’lık yürüyüş sonunda kalenin giriş kapısına geldim. Gişeden biletimi (2.5€) aldım ve kaleye girdim. Tarihi MÖ 5. yüzyıla kadar giden ve son şekli 1425 yılında Osmanlılar tarafından verilen kalenin içinde birkaç bölüm dışında görülecek çok da fazla bir şey yok. Bu durum insanı biraz üzse de kalenin kulesine tırmandığınızda bu üzüntünüz uçup gidiyor. Çünkü bu kule size şehrin eşsiz manzarasını sunuyor. Bir süre bu manzaranın tadını çıkarıyor, bolca fotoğraf çekiyor ve Kavala’ya gülümseyip kaleden ayrılıyorum.

Kavala Kalesinden şehir manzarası

Kavala Kalesinden şehir manzarası

Kavala Kalesi

Kavala Kalesi

Kavala Kalesinden denize doğru

Kavala Kalesinden denize doğru

Muhammed Ali’nin Evi

Eminim Muhammed Ali ismini duyduğunuzda sizin de aklınıza ilk gelen Amerikalı boksör Muhammed Ali olmuştur 🙂 Ama bu Muhammed Ali o Muhammed Ali değil. Peki kim? Aslında bu Muhammed Ali Paşa bizim tarih kitaplarında okuduğumuz Kavalalı Mehmet Ali Paşa. Hani şu Osmanlı döneminde Mısır’la alakalı konularda karşımıza çıkan paşa. Paşanın evi bugün müze olarak kullanılıyor. 1720 yılında inşa edilmiş ve şu an Mısır Hükümeti’ne ait olan eve kale geziniz dönüşünde uğrayabilirsiniz. Bu arada evi görmeye geldiğinizde evin karşısında göreceğiniz heykel de Muhammed Ali Paşa’ya ait.

Kavala Muhammed Alinin Evi

Kavala Muhammed Alinin Evi

Kavala Muhammed Alinin Heykeli

Muhammed Alinin Heykeli

İmaret

Muhammed Ali Paşa tarafından mektep, medrese ve aşevi olarak yaptırılmış olan imaret bugün artık Yunanistan’ın en estetik otellerinden biri olarak hizmet veriyor. Otel içerisinde 10:00 – 14:00  saatleri arasında rehber eşliğinde turlar düzenleniyormuş. Siz de 5€ karşılığında bu turlara katılabilirsiniz.

Kavala İmaret

İmaret

Sokaklar ve Kafeler

Kale civarında yürürken çok şirin sokaklardan geçeceksiniz. Dar ve yokuş olan bu sokaklar cumbalı evleriyle ve renkli binalarıyla fotoğraf anlamında güzel fotoğraf kareleri veriyor. Ben de galiba en fazla fotoğrafı bu sokaklarda çektim.

Sokakları bitirip İmaret’in önünden geçen ana caddeye vardığınızda ise yan yana dizilmiş bir çok restoran ve kafe göreceksiniz. Bu mekanlar, yorulduysanız bir kahve içip soluklanmak ya da açsanız bir şeyler atıştırmak için gayet uygun yerler. Ben akşam tavernaya gideceğim için kahve içmekle yetindim.

Kavala sokaklar

Kavala sokaklar

Kavala’da Nerede Ne Yenir?

Diğer tüm Yunan sahil şehirleri gibi burası da güzel deniz ürünleri sunan bir yer. Şehirde kısa süreli kalacaklar için bir iki mekan önermek istiyorum.

Savvas Taverna

Savvas Taverna, kent merkezinin biraz dışında yer alıyor. Bu yüzden mekana gidiş için en iyi çözüm taksi. Ben gidiş-geliş için taksiye toplam 8€ ödedim. Mekanın deniz kıyısındaki bahçesi bir hayli güzel. Ben hava karardıktan sonra gittiğim için manzaranın tadını pek çıkaramadım. Eğer siz gündüz giderseniz eminim yemeğinizi daha keyifli bir manzarada yiyebilirsiniz. Gerçi ben de soba başı keyfi yapmıştım.

Gelelim mekanın lezzetlerine. Savvas Tavernasında ben tercihimi karışık ızgara, midye, kalamar, kağıtta peynir ve uzodan yana kullandım. Her biri birbirinden lezzetli mezeler içerisinden kamaları ve midyeyi özellikle öneririm. Bu lezzetlere toplam 28€ ödedim.

Kavala Savvas Taverna

Kavala Savvas Taverna

Kavala Savvas Taverna mezeler

Savvas Taverna mezeler

Kavala Savvas Taverna kalamar

Kavala Savvas Taverna kalamar

1901

İmaret’in karşısında yer alan bu mekan kahve için iyi bir adres. Kale civarındaki yürüyüşünüz sonrası burada bir kahve molası verebilirsiniz. Özellikle güzel havalarda kaldırımda bulunan masalarda oturmak bir hayli keyifli. Kahve fiyatı yaklaşık 2.5€ .

Kavala 1901 Kafe

1901 Kafe

 Evangelos Şekerleme

Tatlı kriziniz tutsa da tutmasa da uğramanız gereken bir mekan var. Şehir sakinlerinin mütemadiyen önünde sıraya girdiği bu mekan çılgın profiterolleriyle meşhur. Profiterolünüz tamamen sizin tercihiniz doğrultusunda hazırlanıyor. Üstüne hangi çikolatadan döküleceği, ekstra hangi lezzetlerle (fındık, fıstık, çikolata parçacıkları gibi) zenginleştirileceği tamamen size bağlı. Bu lezzeti denemenin bedeli sadece 3€. Pavlou Mela sokağında yer alan mekanın facebook sayfası için tık!

Kavala Evangelos Sekerleme profiterol

Evangelos Sekerleme profiterol

Kavala’da Nerede Kalınır?

Şehir konaklama açısından yeterli sayıda tesise sahip olsa da ben bunlar arasından manzarasıyla dikkat çeken Airotel Galaxy Hotel’i tercih ettim. Otel hem konforlu ve hem de eşsiz Kavala manzarası sunan odalara sahip. Ben size bu oteli öneririm. Otel hakkında daha detaylı bilgi için diğer yazıma göz atabilirsiniz (tık!)

Kavala Airotel Galaxy Hotel

Kavala Airotel Galaxy Hotel

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

  1. Kavala için oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş. Belki rotayı Alexandroupoli’den Kavala’ya çevirme zamanı gelmiştir artık benim için. Gidersem yazından faydalanacağım..

    • culinistanbul
      culinistanbul on

      Kavala güzel yer…Bu yaza kesin gidersin 😊 Hatta oraya kadar gitmişken Selanik’e de gidilir 😄

Leave A Reply