İstiklal’in En İçlisi

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul’da hangi lezzetin ne zaman karşınıza çıkacağını hiç bir zaman bilemezsiniz. Kimi zaman yol üstünde yediğiniz bir yemek o zamana kadar denediğiniz en etkileyici lezzetlerden biri olabilir. İstiklal Caddesi’ndeki tezgahında beyaz önlüklü Mustafa Bey de bize böyle bir lezzet sunuyor; İçli Köfte.

Mr Mustafa and Me

İçli köftenin temel malzemesi bulgur. Bunun yanında içli köftenin iç malzemesi ise kıyma, ceviz, karabiber, pul biber ve soğandan hazırlanır. Yumurta şeklinde hazırlanan içli köftelerinin içi bu malzemeyle doldurulur ve kızgın yağda kızartıldıktan sonra servis edilir. İçli köfte yağda kızartılması dışında haşlanmış şekilde de servis edilmektedir. Ama benim tercihim kesinlikle yağda kızarmış olan.

İçli Köfte

Sabırtaşı restoranın en önemli ve simge lezzeti içli köfte olmakla beraber bunun dışında mantısı da oldukça başarılı. Bu iki lezzete ek olarak eşkili çorba, tarhana çorbası, sömelek köfte, eşkilaye gibi Kahramanmaraş’a özgü lezzetleri de deneyebilirsiniz.

İçli Köfte (boiled or freid)

Gelelim Sabırtaşı restoranın öyküsüne. Sabırtaşı’nın öyküsü Ali Bey’in ve ailesinin 1987 yılında Ali Bey’in iflas etmesi üzerine Kahramanmaraş’tan İstanbul’a göç etmesiyle başlar. Ama İstanbul’a gelince sorunlar son bulmaz. İstanbul’da yaşam zor. İstanbul’un zor yaşam koşullarının nasıl üstesinden geleceklerini düşünen Ali Bey’in imdadına eşi Fatma Hn yetişir. Eğer Ali Bey kabul ederse kendisi içli köfte yapacak ve Ali Bey de bu köfteleri sokakta satacaktır. Başka bir çaresi olmayan Ali Bey bu teklifi kabul ediyor ve İstanbul sokaklarında içli köfte satmaya başlıyor. Fatma Hn’ın yaptığı içli köfteler çok sevilir zaman içerisinde İstanbul’un en önemli lezzet simgelerinden birisi haline gelir. Sabırtaşı Restoranı’nın bulunduğu binanın önündeki küçük tezgahının arkasında beyaz önlüğüyle içli köfte satan Ali Bey ne yazık ki 2009 yılında vefat etti. Bugün artık onun yerine bu mesleği oğlu Mustafa Bey yapıyor. Mustafa Bey de babası gibi beyaz önlüğüyle restoranlarının bulunduğu binanın önünde babasının tezgahında içli köfte satıyor. Fatma Hn ise halen restoranın mutfağında içli köfte ve mantı hazırlamaya devam ediyor.

Mantı

İstanbul’un en güzel içli köftelerinden birisini yemek istiyorsanız Sabırtaşı Restoranı mutlaka ziyaret edin.

Adres: İstiklal Caddesi No:112 Kat:5 Beyoğlu-İstanbul

Telefon: + 90 212 251 94 23

Açık olduğu saatler: Her gün (12:00 – 24:00)

Web adresi: www.sabirtasi.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

  1. culinistanbul

    Özenle, titizlikle ve bunca yıldır lezzetini hiç bozmadan hazırladığınız içli köfteler, mantılar ve diğer tüm yemekler için yemek severler olarak esas biz teşekkür ederiz Mustafa Bey. Ellerinize sağlık.

Leave A Reply