Denge Sanatının Akla Gelen İlk İsmi : Rocky Byun

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bugün size farklı bir konu hakkında yazmak istiyorum. Muhtemelen birçoğunuz Rocky Byun ismini daha önce duymadınız.Doğruyu söylemek gerekirse dün okuduğum bir habere kadar ben de kendisinden bihaberdim.

Rocky Byun, Güney Koreli bir denge sanatçısı. Peki denge sanatçısı olmak ne demek? Aslında isminden de anlaşılacağı üzere, tüm nesnelerin tek başlarına veya birbirleri üzerinde dengede durmalarını sağlayan kişilere “denge sanatçısı” deniliyor. Rocky Byun da bu anlamda dünyada ilk akla gelen denge sanatçılarından bir tanesi.

Rocky Byun 1

Rocky Byun

rocky byun 2

Byun, bu işe yaklaşık 13 yıl önce taşlarla başlamış. İlerleyen yıllarda konuya olan ilgisi ve becerisi daha da artmış. Bugün taşlardan öte aklımıza gelen hemen her şeyi üst üste koyarak dengede durmalarını sağlayabiliyor; şişeler, sandalyeye oturan insanlar, çamaşır makineleri ve daha bir çok şey.

rocky byun 3

rocky byun 4

Aslında, nesneleri birbirleri üzerine dizerek onları dengede tutmak Güney Kore’de oldukça yaygın ve eski bir gelenek. Genel olarak taşların üst üste dizilmesi olarak karşılaştığımız bu geleneğin izlerine yol kenarlarında, dağlarda, patikalarda ve Budist tapınaklarında sıkça rastlanıyor. Taşları bu şekilde üst üste koymanın temel amacı kötü ruhlardan korunmak ve iyi şans elde etmek.

rocky byun 5

Her ne kadar bugün “denge sanatçısı” denildiğinde akla ilk olarak Rocky Byun gelse de Güney Koreli Yi Gap-yong da tarihi bir figür olarakkarşımıza çıkıyor. Yi Gap-yong, 1884-1914 tarihleri arasında güneybatı Kore’de bulunan Maisan Dağı çevresinde toplam 108 kayalık istiflemiş. Bu eserler bugün o bölgeye giden birçok turist için uğrak noktalarından bir tanesi.

rocky byun 6

Yi Gap-yong

Son olarak, eğer Rocky Byun’un canlı performansına ait bir videoya https://www.youtube.com/watch?v=0pgBGLicsQQ linkinden ulaşabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply