Türk Kahvesi İçmeye Gelsene

0
Takip edin ve Paylaşın
4

KÜÇÜK BİR DÜKKANDA GERÇEK TÜRK KAHVESİ KEYFİ: MANDABATMAZ

Türk Kahvesinin Anadolu mutfağında özel bir yeri vardır. Genellikle yemek sonrasında içilen Türk kahvesinin tadı, pişiriliş tekniği ve sunumu onu diğer kahvelerden ayırır. Bu nedenle İstanbul’da hemen hemen tüm kafe ve restoranlarda kolaylıkla Türk Kahvesi içebilseniz de gerçek bir Türk kahvesi keyfi için doğru yere gitmeniz şart. İşte, İstanbul’un en meşhur caddesi İstiklal’de böyle bir yer var. Olivio Geçidi’ndeki küçük bir dükkan: Mandabatmaz.

Mandabatmaz

Mandabatmaz, aslında oldukça küçük bir dükkan. Dükkanın içerisinde 6-8 kişinin oturabileceği kadar bir yer bulunuyor. Bir de kahvelerin pişirildiği ocak tabi ki. O nedenle misafirler genelde dışarıya konan taburelerde ağırlanıyor. Özellikle yaz aylarında dükkanın önüne konulan taburelerde yer bulmak hiç de kolay değil. Beyoğlu Belediye’sinin ara sokaklardaki işletmelerin dükkan önüne masa ve sandalye koymasını sınırlandırması Mandabatmaz’da yer bulup oturmayı daha da zorlaştırdı. Ama yine de Mandabatmaz’ın meşhur ve telvesi bol kahvesi gerekirse ayakta bile içilebilir.

Cemil Filik

Mandabatmaz’ın kahvesinin iki sırrı var. Bunlardan birincisi hergün taze taze gelen ve özel olarak çekilen kahve, ikincisi de Cemil Usta (Cemil Filik). Cemil Usta uzun yıllardır ocağın başında. Bunca yılın birikimiyle artık kahve pişirme konusunda am bir üstad. Cezveye ne kadar kahve konulacağı, ne kadar şeker ilave edileceği ve cezvenin ateşte ne kadar tutulacağı onun için artık nefes almak kadar doğal.  Bu nedenle de Mandabatmaz’a ne zaman giderseniz gidin içtiğiniz tüm kahvelerde aynı mükemmel tadı bulabiliyorsunuz.

Eğer İstiklal Caddesi civarındaysanız ve gerçek bir Türk kahvesi içmek istiyorsanız size kesinlikle Mandabatmaz’ı öneririm.

Adres: İstiklal Caddesi Olivia Geçidi No:1/A Beyoğlu/İstanbul

Video: http://www.youtube.com/watch?v=W4cUNP2wubc&feature=plcp

How to get there !

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply