Quito: Ekvador’un Mütevazi Başkenti

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Ibarra’dan yaklaşık 3 saatlik bir otobüs yolculuğu sonrasında Güney Amerika’daki 3. başkentim Quito’ya ayak bastım. 3 saatlik otobüs yolculuğu için sadece 3 $ ödedikten sonra aklıma bizim otobüs firmalarının ücretleri gelmedi desem yalan olur. Neyse, konuyu dağıtmadan devam edeyim.

Quito’ya geldiğimde anladım ki burası büyük şehir. Bunu terminal girişindeki “Quito Büyükşehir Otobüs Terminaline Hoşgeldiniz” pankartından filan anlamadım. Otobüs şehre girerken çevrenizdeki ev, insan ve araç kalabalıklığı Ekvador’un diğer bölgelerinden o kadar çok ki sanki dünyadaki Ekvadorluların yarısı burada yaşıyor. Yazıyı yazarken ülkenin nüfus dağılımını şöyle bir araştırınca gördüm ki konuyu biraz abartmışım. Şöyle ki Ekvador’un nüfusu yaklaşık 16 Milyon ve bunun sadece yaklaşık 2 Milyonu başkent Quito’da yaşıyormuş.

Otobüs terminali şehir merkezinin oldukça dışında. Bu yüzden şehir merkezine gitmek için taksi dışında en iyi yol “Troleybus” denilen otobüsler. Taksiyle karşılaştırdığınızda bir hayli ucuza mal olan troleybusların tek yön bileti sadece 0.25 $. Troleybusler, İstanbul’daki metrobüsler gibi kendilerine ait özel yollarda gittikleri için oldukça hızlı ve rahatlar.

ekvador - quito otogari ve troleybus duraklari

Ekvador – Quito otogarı ve troleybus durakları

Quito gezim sırasında hem hostelde hem de evde konaklama şansım oldu. Hostel olarak kent merkezinde bulunan Chicago isimli hosteli seçmiştim. Gayet temiz ve lokasyon olarak da iyi bir hosteldi. Çok yüksek beklentileri olmayan gezginler için tercih edilebilir. Ev konaklamam içinse Estaban’a teşekkür etmeliyim. Beni hem evinde ağırlayan hem de şehir hakkında bana değerli bilgiler veren Estaban sayesinde şehrin birçok gizli noktasını keşfetme şansım oldu.

Yazımın giriş kısmı biraz uzun oldu galiba. İsterseniz gelin şimdi Quito şehrindeki keşiflerimi sizinle paylaşayım.

Quito’ya Genel Bakış

Quito İspanyol işgaline karşı direnen yerli halkın yenilmesi üzerine 1534 yılının Aralık ayında Sebastian de Benalcazar tarafından kurulmuş. Bu tarihten itibaren açılan kiliselerle Katolik bir kimliğe bürünen şehir 1541 yılında resmen şehir olarak ilan edilmiş. Ama tabi ki o dönem şehirde sadece Katolikliğin değil köleliğin de yükselişte olduğu bir dönem olmuş. Özellikle kilise inşaatlarında birçok yerli köle olarak çalıştırılmış.

İspanya idaresi altında olan şehir, 1800’lü yılların ilk yarısında bölgede İspanyollara karşı başlayan bağımsızlık mücadeleleri sonrasında özgürleşmiş ve böylece Ekvador’un başkenti olmuştur.

Ekvador Quito genel görünüm

Ekvador Quito genel görünüm

Quito’da turistler için iki nokta büyük önem taşımaktadır. Bunlardan biri 1978 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış Tarihi Kent Merkezi, diğeri ise dünyayı ortadan ikiye böldüğü varsayılan “Ekvator Çizgisi” (Mitad del Mundo). Her ikisi de etkileyici, her ikisi de büyüleyici.

ekvador quito tarihi kent merkezi ve ekvator çizgisi

Ekvador Quito tarihi kent merkezi ve ekvator çizgisi

Quito Kent Merkezi

Tarihi kent merkezi otobüslerle rahat ulaşabileceğiniz bir yer. Şehrin tam merkezinde bulunan bölge kiliseleriyle, meydanlarıyla, sevimli sokaklarıyla, renkli binalarıyla ve yerel insanlarıyla gezmesi ve keşfetmesi oldukça keyifli.

Tarihi kent merkezini gezmenin en iyi yolu yürümek. Böylece hem sokakların keyfini çıkarabilir hem de yerli halkı daha rahat gözlemleyebilirsiniz. Bir de ayağınıza bir çift rahat yürüyüş ayakkabısı veya terlik geçirirseniz sizden keyiflisi olmaz.

Ekvador - Quito'nun sokakları

Ekvador – Quito’nun sokakları

ekvador quito beyaz sokaklar

Ekvador Quito beyaz sokaklar

Peki tarihi kent merkezine nasıl geleceksiniz? Eğer buraya yakın yakın bir yerde konaklıyorsanız zaten cevap basit: yürüyerek. Ama eğer uzak bir lokasyondaysanız, o zaman en rahat çözüm troleybusler olacaktır. Bunun için de “Plaza Grande” durağı iyi bir başlangıç noktası olabilir.

Diyelim ki siz de benim gibi tarihi kent merkezi seyahatinize “Plaza Grande” troleybus durağından başladınız. Benim önerim önce Iglesia de Santo Domingo’nun bulunduğu meydana doğru yürümeniz. Dar bir cadde boyunca yapacağınız yürüyüşünüz sırasında bol bol küçük balkonlu ve farklı renkli binalar göreceksiniz. Yaklaşık 15 dk süren yolculuk sonrasında beyaz ve beton rengiyle tüm meydanı çevreleyen kilisenin yer aldığı meydana varıyorsunuz. Burada biraz vakit geçirdikten sonra yürüyüşünüze devam edebilirsiniz.

ekvador quito ana caddeler

Ekvador Quito ana caddeler

ekvador quito santo domingo kilisesi

Ekvador Quito santo domingo kilisesi

Quito’nun Dar Sokakları

Şehrin sokaklarında dolaşırken kimi zaman eğlenceli aktivitelere denk gelebiliyorsunuz. Ben sokak aralarında sağa sola bakınırken aniden eski çocuk oyunlarının sergilendiği bir aktiviteye denk geldim. Gönüllü birkaç genç tarafından unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunlarının yoldan geçenlere tanıtıldığı bu aktivitede yok yoktu. Topaç çevirme, kurbağa kutusu, kuklalar vs. Tüm bunları görünce dayanamadım ve ben de hemen denemek istedim. Önce topacı sonra da kurbağa oyununu denedim. Çocukken sokaklarda çevirdiğimiz topaçların hatırına hemen birkaç topaç çevirme denemesinde bulundum. İlk başlarda hüsran olsa da yaklaşık 10 dakika sonra topacı çevirmeyi başardım. Ne de olsa Anadolu çocuğuyuz 🙂 Bu arada topaç çevirme videomu youtube’daki “culinistanbul” sayfamda izleyebilirsiniz.

ekvador quito sokak fotoğrafları

Ekvador Quito sokak fotoğrafları

ekvador quito sokaklarını keşfederken

Ekvador Quito sokaklarını keşfederken

ekvador quito topaç çevirme

Ekvador Quito topaç çevirme

ekvador quito kurbağa oyunu

Ekvador Quito kurbağa oyunu

Yürüyüşünüze devam ederken istikametinizi “Iglesia de El Carmen Alto”, “El Sagrario Church”, “Museo Numismatico”, “Iglesia de la Compania de Jesus” ve “Catedral Metropolitana de Quito”nun bulunduğu Garcia Moreno caddesine çevirebilirsiniz. Bu caddeyi baştan sona gezerken ister binaların dışarıdan fotoğraflarını çekin isterseniz binaların içine girip gezin.

ekvador quito ila compania de jesus

Ekvador Quito Ila Compania de Jesus

Ekvador Quito El Sagrario Kilisesi

Ekvador Quito El Sagrario Kilisesi

Ekvador Quito Plaza de la Independencia

Ekvador Quito Plaza de la Independencia

Meydan ve Kiliseler

Garcia Moreno caddesini bitirdikten sonra artık sırada “Sebastina de Benalcazar” caddesi var. Bu cadde üzerinde “Iglesia de San Francisco” kilisesinin bulunduğu Plaza San Francisco meydanı var ki burası etrafındaki renkli binalarla biraz dinlenip vakit geçirebileceğiniz bir meydan. Bundan sonra artık önünüzde iki rota var: “Basilica del Voto Nacional” ve “Loma El Panecillo”.

Ekvador Quito Plaza San Francisco

Ekvador Quito Plaza San Francisco

Ekvador Quito Iglesia de San Francisco

Ekvador Quito Iglesia de San Francisco

Büyük bir kilise olan Basilica del Voto Nacional’dan ziyade bir tepenin üstüne konumlandırılmış Loma El Panecillo’yu öneririm. Çünkü eğer tercihinizi Loma El Panecillo’dan yana kullanırsanız şehre yukarıdan bakma şansınız olur. Volkanik yapıya sahip bu tepe deniz seviyesinden yaklaşık 3.000 metre yükseklikte. Tepede dikkati çeken heykel 1734 yılında Bernardo de Legarda isimli heykeltıraş tarafından yapılan “Quito’nun Meryemi” isimli heykelcikten ilham alınarak yapılmış. Ancak bu büyük heykelin küçük olandan temel farkı kanatları olması. Hatta Quitolular bunun dünyada kanatları olan tek Meryem heykeli olduğunu iddia ediyorlar. Doğrusunu söylemek gerekirse ben bunun cevabını bilmiyorum.

Ekvador Quito Loma El Panacillo

Ekvador Quito Loma El Panacillo

Ekvador Quito Basilica del Voto Nacional

Ekvador Quito Basilica del Voto Nacional

Bu rota sayesinde biraz yorucu olsa da bir gün içerisinde Quito’nun tarihi kent merkezini gezmiş oluyorsunuz. Bu görevi tamamladıktan sonra geriye son bir ev ödeviniz daha kalıyor: Mitad del Mundo. Türkçe mealiyle “Ekvator Çizgisi”. Onunla ilgili yazımı okumak için tıklayınız.

Share.

Leave A Reply