1 Araba – 2 Gün – 4 Şehir : Perouges

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Sabah Annecy Gölü’nde tekne turumuzu yaptıktan sonra artık bu şehre veda etme zamanı gelmişti. Şimdi sırada tarihi kent merkezi ve sevimli sokaklarıyla Perouges şehri vardı. Arabamıza binip Annecy’ye yaklaşık 130 km uzaklıktaki Perouges’e doğru yola koyulduk. Perouges Gezi Rehberi için yollar bizi bekliyordu.

Perouges Gezi Rehberi

Yürümek En Güzeli

Arabamızla Perouges’e yaklaştığımız sırada şehrin tabelasını görüp durduk. Bu uzaklıktan şehre bakınca bile burasının ne kadar farklı ve özel bir yer olduğunu anlamıştık. Bir tepenin üzerine kurulmuş olan şehrin birkaç fotoğrafını çekip yolumuza devam ettik.

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi

Perouges oldukça dar sokakları bulunan ve bu sokaklarında arabayla gezemeyeceğiniz bir şehir. O yüzden buraya arabanızla geliyorsanız, şehre girmeden önce arabanızı şehrin hemen girişinde yer alan otoparklardan birine bırakmanız önemli. Emin olun ki Perouges’de yürümek en güzeli.

İhtişamlı Girişi ve Tarihi

Arabamızı Perouges’in hemen girişindeki otoparka bıraktıktan sonra yürümeye başladık. Yaklaşık 10 dakika içinde şehrin tarihi merkezine giriş yapılan dev kapının önündeydik. Şehrin girişinin böyle ihtişamlı olduğunu görünce insanın aklına “Acaba şehrin içi nasıldır?” sorusu geliyor. Ben size şehri anlatmadan önce kısaca tarihinden bahsetmek istiyorum.

Perouges Gezi Rehberi - Şehir kapısı

Perouges Gezi Rehberi – Şehir kapısı

Perouges kalesinin tarihi 5yy’a kadar gidiyormuş. Ama kale hakkında ilk yazılı ifadelere 12 yy.’da rastlanıyor. Ancak yine de kalenin ne zaman inşa edildiği konusunda tam bir fikir birliği yok. İlerleyen yüzyıllarda elde edilen imtiyazlar sonucunda kale içinde bir şehir kurulduğu biliniyor. Şehir, Lyon ve Cenevre arasındaki geçiş güzergahında olduğu için yüzyıllar içinde sürekli gelişip zenginleşiyor. Ancak sanayileşmenin başlamasıyla birlikte Perouges’de yaşayanlar iş bulmak amacıyla şehirden ayrılmaya başlıyor. Böylece 1900’lerin başına gelindiğinde şehir nüfusu bir hayli azalıyor. Bunun üzerine şehri korumak için yasal adımlar atılıyor. Koruma Kurulları, restorasyonlar vs derken şehir Fransa’nın en gözde tarihi ve turistik destinasyonlarından bir tanesi oluyor.

Perouges Gezi Rehberi - Blogger'lar

Perouges Gezi Rehberi – Blogger Çift Pozu 🙂

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi

Taş Yollar ve Taş Binalar

Kalenin ihtişamlı kapısından geçip şehrin içinde yürümeye başladığınızda ilk dikkatinizi çeken taş yollar ve taş binalar oluyor. Her biri o kadar iyi korunmuş ve o kadar iyi restore edilmiş ki yürürken kendinizi zaman içinde yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz. Kahverenginin tonlarıyla bezenmiş sokaklarda yer yer gördüğünüz rengarenk çiçekler insanı adeta büyülüyor. Saynur ve ben yürüyüşümüz boyunca birçok yerde durup fotoğraf çektik. Gördüğümüz her köşebaşının, her binanın ve her duvarın tarihten birer iz taşıdığını bilmek bizi heyecanlandırmıştı.

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi - Sokak keşifleri

Perouges Gezi Rehberi – Sokak keşifleri

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi - Sokaklar

Perouges Gezi Rehberi – Sokaklar

Restoranlar ve La Galette

Perouges’da yeteri kadar restoran var. Özellikle öğle saatlerinde bu restoranların çok kalabalık olduğunu söyleyebilirim. Bunlar içinden birini seçip bir şeyler atıştırabilirsiniz. Bununla birlikte Perouges’in La Galette isimli yiyeceği oldukça meşhurmuş. Biz de buraya gelirken öğrendik. Bunu öğrenince de tabi ki denemek istedik. Görünüşüyle pizzayı andıran Galette, un, şeker, limon kabuğu ve tereyağı ile hazırlanan bir tür hamur işi. Bir dilim alıp denedik, ama pek sevmedik. Ne kıvamı ne de tadı biz çekici geldi. Ama yine de gittiğinizde denemenizi öneririm.

Perouges Gezi Rehberi - Restoranlar

Perouges Gezi Rehberi – Restoranlar

Perouges Gezi Rehberi - La Galette

Perouges Gezi Rehberi – La Galette

Perouges Gezi Rehberi - La Galette

La Galette

Veda

Tarihi evleriyle dolu sokaklarında uzun bir yürüyüş gerçekleştirdikten sonra artık Perouges’e veda etme vakti gelmişti. Böylece, 1 arabayla 2 günde 4 şehir temalı turumuzun da sonuna geliyorduk. Artık arabamıza binip yolculuğa başladığımız yer olan Lyon’a dönme zamanıydı.

Perouges Gezi Rehberi

Perouges Gezi Rehberi

Bu arada 1 Araba – 2 Gün – 4 Şehir yolculuğumuzun diğer yazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1 Araba – 2 Gün – 4 Şehir : Vienne

1 Araba – 2 Gün – 4 Şehir : Cremieu

1 Araba – 2 Gün – 4 Şehir : Annecy

Share.

Leave A Reply