Dünyanın En Fotojenik Şatosu: Neuschwanstein Şatosu

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Almanya için Avrupa’nın şato cenneti ülkelerinden biri desek yanılmış olmayız. Ülkenin birçok yerinde farklı dönemlerde farklı tarzlarda yapılmış birçok şato bulunuyor. Elbette bunlar içerisinde bazıları hem konum hem de görünüşleriyle diğerlerinin önüne geçiyor. Neuschwanstein Şatosu, Hohenzollern Şatosu, Burg Eltz Şatosu, Hohenschwangau Şatosu Almanya’daki şatolar arasında akla ilk gelenler. Ama hiç kuşku yok ki Neuschwanstein Şatosu, eşsiz mimarisiyle tüm bu şatolar içerisinde en merak duyulan ve en çok ziyaret edilen şatodur.

Neuschwanstein Şatosu ve Tarihi

Birçok şatonun aksine Neuschwanstein Şatosu savunma amaçlı inşa edilmiş bir şato değil. Bavyera Kralı II. Ludwig, tarafından inşa edilen şatonun yapımına 1868 yazında başlanmış. Coğrafi zorluklar ve projenin oldukça karmaşık yapısı nedeniyle şatonun inşaatı çok da kolay olmamış. Hem coğrafi zorluk hemde kralın sürekli yeni talepleri nedeniyle birçok farklı tasarımcı, mimar ve sanatçı şatonun inşaatında görev almış.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu (IG: @enchanted.forest)

Her ne kadar şatonun inşaatına 1868 yılında başlanmış olsa da yaşanan tüm zorluk ve gecikmeler neticesinde şato 1892 yılında tamamlanabilmiş. Uzun süren bu inşaat dolayısıyla ne yazık ki Kral II. Ludwig şatonun son halini görememiş. Kral öldüğünde (1886) şato aşağıdaki fotoğraftaki gibi görünüyormuş.

II. Ludwig öldüğünde şatonun devam eden inşaatı

II. Ludwig öldüğünde şatonun devam eden inşaatı (http://www.neuschwanstein.de)

Neuschwanstein Şatosu Nerede

Neuschwanstein Şatosu, Almanya’nın güneyinde, Avusturya sınırına çok yakın Allgau bölgesinde yer alıyor.  Schwangau ve Füssen isimli yerleşim yerlerinin hemen yakınında bulunan şatonun bulunduğu coğrafya doğal güzellikleriyle meşhur bir bölge.

Neuschwanstein Şatosu

Fotoğraf (IG: @supersuperananas)

Neuschwanstein Şatosu’na Nasıl Gidilir?

Şatoya gitmek için öncelikle Schwangau veya Füssen yerleşim alanlarından birine gelmeniz gerekiyor. Daha sonra buradan şatonun hemen aşağısında bulunan Hohenschwangau isimli köye geçiyorsunuz. Burası, şatoya giden yolun da başlangıç noktası. Eğer kendi arabanızla geliyorsanız, arabanızı park edebileceğiniz son nokta da bu kasaba.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu (IG: @jonasfunck)

Hohenschwangau kasabasından şatoya gitmek için iki alternatifiniz var; ya yürüyeceksiniz ya da atlı arabalara bineceksiniz. Yürüyüş mesafesi yaklaşık 1.5 km uzunlukta bir tırmanış. Eğer kondisyonunuza güveniyorsanız yürüyüş daha keyifli olabilir.

Ziyaret Tarihleri ve Bilet Fiyatları

Şato, 1 Ocak, 24,25 ve 31 Aralık günleri hariç yılın tüm günü açık. Fakat, açık olduğu saatler yaz ve kış mevsimlerinde farklılık gösteriyor. 16 Ekim – 23 Mart döneminde 10:00 – 16:00 saatleri arasında açık olan şato, 24 Mart – 15 Ekim döneminde 09:00 – 18:00 saatleri arasında açık.

Neuschwanstein Şatosu

Neuschwanstein Şatosu (IG: @yukojapan315)

Şatonun bilet fiyatlarına gelecek olursak, tam 13 Euro, indirimli 12 Euro. 18 yaş altı çocukların girişi ise ücretsiz. Bu arada eğer, Hohenschwangau Şatosu‘nu da görmek isterseniz o zaman her iki şato için toplam 25 Euro’ya bilet alabilirsiniz.

Share.

Leave A Reply