Molveno Gölü’nde Yüzmek Güzeldi

0
Takip edin ve Paylaşın
4

null

null

Her köşesiyle ayrı güzel İtalya’nın çok bilinmeyen bir gölü ile karşınızdayım. Öncelikle size bu şehre nasıl gitme şansı yakaladığımdan bahsetmek istiyorum. Gönüllülük projesi sayesinde İtalya’da iki ay bulundum. Proje ülkenin kuzeyinde yer alan Trento şehrindeydi. Haftasonları boş vakitlerimizde gezilecek yeni ve bilinmeyen yerler arıyorduk. Kısa bir araştırma sonrası Molveno Gölü’nün pek bilinmediğini ve muazzam bir şehir olduğunu öğrendik. Ben ve arkadaşlarım bunu duyduktan sonra eşyalarımızı hazırladık ve ertesi sabah Molveno Gölü ‘ne giden otobüse bindik.

Molveno Gölü’ne Gidiyoruz

Molveno Gölü’ne doğru giderken yol boyunca kafamda soru işaretleri vardı. Daha önce hiç bir gölde yüzmemiştim. Acaba güvenli miydi, temiz miydi, kalabalık mıydı vs. Biraz merak biraz heyecan ile göle vardık. Göle varır varmaz hepimiz donup kaldık. Gördüğümüz manzara inanılmazdı. Ben küçük bir göl beklerken karşımızda kocaman bir göl, etrafında insanların gülüp eğlendiği yemek alanları, golf sahası, tenis kortu, yüzme havuzu ve daha sayamadığım bir sürü eğlence yeri mevcuttu. Açıkçası bu kadarını beklemiyordum.

Molveno Gölü

Molveno Gölü

Gölün Suyu Çok Güzel

Göle yaklaştığımızda su inanılmaz derecede berraktı. O an içimden iyi ki bu güzel yeri bize tavsiye etmişler dedim. Biraz gölün çevresini keşfettikten sonra gölde yüzmeye karar verdik. Su soğuktu ancak bizi yıldıramadı. Gölde yüzerken su altı kameraları ile çekim yapanlar dikkatimi çekti. Belki bizim kameralarımız yoktu ama biz de deniz gözlüklerimiz sayesinde göl dibinin eşsiz güzelliklerini görebiliyorduk. Birkaç saat yüzdükten sonra artık derimiz buruş buruş olmadan yüzme işini bitirmeye karar verdik.

molveno golu 3

Mutlaka Patikada Yürümelisiniz

Bize gölü tavsiye edenler, eğer göle gidersek mutlaka patikada yürüyüş yapmamız gerektiğini söylemişlerdi. Biz de yüzme sefamız sonrası hemen giyinip çantalarımızı topladık. Hazır olduktan sonra da patika yürüyüşümüze başladık.

molveno golu 1

Biz kısa bir yürüyüş olur sanmıştık ama umduğumuzdan daha uzun bir yol bizi bekliyordu. Bu eşsiz manzara etrafında yürümemiz tamı tamına 3 saatimizi aldı. Elbette hiçbir dakikasından pişman olmadık. Sadece birazcık yorulduğumuzu söylemeliyim 🙂 Yürüyüşümüz sırasında başka insanlarla da karşılaştık. Hatta onlarla ayaküstü kısa sohbetler bile ettik. Yemeklerimizden paylaştık. O insanlar arasında özellikle İspanyol bir aile beni çok etkilemişti. Kucaklarında 6 aylık çocuğa rağmen durmaksızın gezdiklerini söylemişlerdi. İşte o an bir şeyi çok istedikten sonra hiçbir şeyin engel olamayacağını anladım. 3 saatlik yürüyüşün ardından otobüs saatine az bir vakit kala bir şeyler içmek için kafelerin birinde durakladık. Malum sıcaklardan bunalınca soğuk içecek arayışına giriyor insan.

Hoşçakal Molveno Gölü

Otobüs saati ve yurda dönme zamanı gelmişti. Burada daha uzun süre vakit geçirmeyi isterdik ancak projelerimiz nedeniyle bu imkansızdı. Otobüs demişken ulaşımdan da bahsedeyim. Ulaşım hem kolay hem de çok pahalı değil. Eğer Trento şehrine giderseniz oradan yaklaşık 3-5 Euro’ya otobüs bileti bulabilir ve göle bu şekilde gidebilirsiniz.

Bir Ufak Not

Ufak bir tavsiye eğer yolunuz bu harika göle düşerse yanınıza yiyecek bir şeyler almayı ihmal etmeyin. Biz öğrenci olduğumuz için yiyecekler bize biraz pahalı geldi. Yürüyüş esnasında da yemek yiyebileceğiniz ya da su bulabileceğiniz bir yer bulunmuyor.

Share.

Leave A Reply