İstanbul’da Rum Mezeleri

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Biliyor musunuz, İstanbul’un Bebek semtinde ufak bir dükkanın içinde dünyanın mezesi yapılıyor. İstanbullu Rumların İstanbul yeme içme kültüründeki büyük katkılarını anlatan “İstanbulum Tadım-Tuzum Hayatım” (kitabı ayrıca kaleme alacak olsam da şimdiden okumanız için önerebilirim) kitabının yazarı Meri Çevik Simyonidis’in sahibi olduğu MEZEDAKİ’nden bahsediyorum.

Manolya Sokak’ın hafif yokuşunu çıkmaya başlar başlamaz hemen sağ tarafınızda turkuaz renkli sevimli bir cundalı bina göreceksiniz. Bu binanın girişinde bulunan Mezedaki önce sevimliliğiyle sizi kendine çekiyor. Küçük ama bir o kadar da sevimli dekorasyonuyla kendinizi evinizde hissedeceğiniz mekanda dediğim gibi dünyanın mezesi sunuluyor.

Mezedaki

Mezedaki

Bu haftasonu tadım için gittiğim Mezedaki’de birbirinden çok farklı mezeleri tatma fırsatı buldum. Anadolu’nun farklı kültürlerine ait mezelerini birarada bulabilmek büyük bir şanstı. İşte tadım yaptıklarımın listesi; “Patlıcan salatası, Mücver, Fava, Çerkez tavuğu, Közlenmiş biber, Cevizli acılı ezme, Şakşuka, İmam bayıldı, Tarama, Deniz mahsullü salta (karides, ahtapot,kalamar), Midye pilaki, Pastırmalı paçanga böreği, Peynirli naneli muska böreği, Sahanaki ballı, Kremalı limonlu revani, Zeytinyağlı yaprak sarma“.

Meze

Meze

Cevizli acılı ezme

Cevizli acılı ezme

Sahanaki Ballı

Sahanaki Ballı

Kremalı limonlu revani

Kremalı limonlu revani

Her biri birbirinden lezzetli bu kadar meze içerisinde benim ilk 5’im ise şu şekilde;

1) Közlenmiş biber 2) Peynirli naneli muska böreği 3) Kremalı limonlu revani 4) Sahanaki ballı 5) Cevizli acılı ezme

Bloggerlar / Bloggers

Bloggerlar / Bloggers

Adres (Address): Manolya Sokak No:12 Bebek / İstanbul

Telefon (Telephone): + 90 212 287 88 87

Web: www.mezedakibebek.com

Instagram: “mezedaki”

 

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply