Merida’da Keyif Zamanı

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Venezuela haritasını önünüze alıp baktığınızda ülkenin kuzeyinde Andes isimli sıradağlarını ve bu sıradağlarının arasında Merida şehrini görürsünüz. Bulunduğu konum itibarıyla şehir ziyaretçilerine hem doğal güzellikleri hem de farklı lezzetleri bol bir şekilde sunuyor. İşte Merida’da ne yapılabilir sorusuna verilebilecek cevaplar.

RESTORANLAR

Melao Restoran

Merida’nın lezzet ve servis kalitesi anlamında önde gelen restoranlarından birisi olan Melao restoran sunduğu farklı lezzetler birçok farklı damağa hitap ediyor. Mönüsünde balık, et, sebze ve tatlı çeşitleri bulunan restoranın sunumları oldukça özenli ve dikkat çekici. Restoranda ortalama yemek fiyatları 8-10 TL arasında. Kesinlikle gitmenizi öneririm.

2

3

4

5

6

7

Andinos Bistro Cafe
Her ne kadar ismi Cafe olarak görülse de hem içerideki ekip hem de lezzetler bir restorandan farksız. 4’ü aşçı olmak üzere 5 ortakla kurulmuş olan Andinos Bistro çok yeni bir işletme. Her aşçının farklı bir alanda uzmanlaşmış olması işletme için bir avantaj. Bu sayede cafede ne yerseniz yiyin uzman bir elden çıkmış oluyor. Ben ilk olarak patates, yumurta, kişniş ve beyaz peynirden yapılan “Pisca Andina” isimli çorbayı denedim. Gayet taze ve lezzetli bu çorbayı başlangıç olarak önerebilirim.
9
Ana yemek olarak denediğim karışık tabak içerisindeki etler gerek lezzet gerekse pişirilme seviyesi olarak bir hayli tatmin ediciydi.

Oldukça mütevazi bir mekan olmasına karşın sunduğu lezzetlerle sizi tatmin edecek düzeyde olduğuna inandığım Andinos Bistro Cafe’yi Merida ziyaretiniz sırasında denemenizi öneririm. Fiyatlar ortalama 6-8 TL arası.

Heladeria Coromoto Dondurmacısı
860 farklı dondurma çeşidiyle Merida’nın Guiness Rekorlar Kitabı’na girmiş dondurmacısı. Balık ve sebze dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek her şeyin dondurmasının bulunduğu mekanda günde ortalama 60-75 arası farklı lezzette dondurma sunuluyor. Ne yazık ki seyahatim sırasında geçici olarak kapalı olması nedeniyle Coromoto’yu ziyaret edemedim. Eğer yolunuz Merida’ya düşerse siz de mutlaka şansınızı deneyin.

KQT
Burası Merida’nın dışında Los Paramos yolu üzerinde bir dağ evi. Kendi üretimleri olan peynir ve sosları satıyorlar. Özel araç dışında ulaşımı pek mümkün olmasa da eğer peynir meraklısıysanız bence buraya mutlaka uğrayın. Deneyeceğiniz peynirleri ve çeşit çeşit sosları beğeneceğinizden eminim. Beğendiğiniz peynir ve soslardan almanız da mümkün.

12

13

KONAKLAMA
Merida’da konaklama konusunda birçok alternatif bulunmasına karşın özellikle Posada Casa Sol gerek merkezi konumu gerekse dekorasyonu ve huzurlu ortamıyla benim kesinlikle önereceğim bir otel. Otelden içeri girdiğinizde ilk dikkati çeken, heykellerden, tablolardan ve içinde kaplumbağa ve balıkların olduğu süs havuzundan oluşan renkli dekorasyonu. Otelin arka tarafına doğru ilerlediğinizde karşınıza çıkan yemyeşil bahçe ise otelde geçireceğiniz vakitler için huzurlu bir ortam sunuyor. Kahvaltısı da oldukça lezzetli olan otelin gecelik fiyatı iki kişilik odada ortalama 25 TL.

14

16

17

18

19

GECE HAYATI
Merida için size iki mekan önerieceğim. Bunlardan bir tanesi özellikle haftasonları canlı performansların olduğu ve özellikle rock müzikseverlerin hoşuna gidecek Garage Rock Bar. Haftaiçi rahatlıkla yer bulup oturabileceğiniz mekanın haftasonları çok kalabalık olduğunu bilmenizde fayda var. Giriş ücretinin yaklaşık 5 TL olduğu mekanda bira fiyatları 1 TL civarında.

Diğer mekan ise Elefante. Mekanda bir yandan bir şeyler atıştırıp bir yandan güzel müzikler eşliğinde sohbet edebilirsiniz. Mekanda giriş ücreti yok. Gençler tarafından tercih edilen mekanın fiyatları da gayet makul. Yemek fiyatları ortalama 6-8 TL, bira fiyatları ise 1 TL civarında.

DOĞAL GÜZELLİKLER
Merida dağlık bir bölgede bulunması nedeniyle bir çok farklı trekking rotasına sahip. Özellikle Los Paramos, Parama la Culata ve La Musui günübirlik gidilebilecek yerler. Eğer doğayı seviyor, yürümekten çekinmiyor ve yüksek irtifada olmaktan hoşlanıyorsanız be 3 alternatif mekanı da tavsiye edebilirim. Özellikle La Musui’deki sıcak açık hava havuzu farklı bir tecrübe olacaktır.

DCIM100GOPRO

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply