Medellin’in Uyuşturucudan Uzak Sofraları

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Kolombiya denilince Medellin şehrini duymayanınız var mı? Var demeyin sakın. Bir şekilde bu şehir hakkında kulağınıza bir şeyler gelmiş olmalı. Mesela çılgın gece hayatı, mesela sokak lezzetleri, mesela uyuşturucu kartelleri ve Pablo Escobar.

Medellin denilince insanların hatırladığı en önemli konu belki de uyuşturucu kartelleri. 1993 yılında ölen Kolombiyalı uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ı hatırladınız mı? Medellin, Pablo Escobar’ın kartelini yönettiği şehir. Dünya suç tarihi açısından önemli olan şehrin yamaçlara doğru yükselen mahallelerinde Pablo Escobar’ın izlerinin halen devam ettiği söyleniyor.

Pablo Escobar

Pablo Escobar

Medellin’i ziyaret ettiğinizde gözünüze bir teleferik takılacaktır. Medellin’in yamaçlardaki mahallerine giden bu teleferik öyle uzun ki yolculuk sırasında çekim yaparken yoruldum. Ara aktarma istasyonuyla birlikte resmen dağları aşıyor. Eğer zamanınız olursa mutlaka deneyin. Teleferiğin son durağı “Parque Arvi” isimli doğal park. Yürüyüş parkurlarının olduğu bu park özellikle doğa severler için değerlendirilmesi gereken bir yer.

Teleferik

Teleferik

3. Teleferik

Teleferik’ten Medellin

Şehrin “tozlu” tarihini bir kenara bırakırsak Medellin, gece hayatı ve mekanlarıyla birçok Kolombiyalı tarafından bu ülkedeki en eğlenceli şehir olarak kabul ediliyor. Özellikle haftasonları El Poblado civarındaki mekanların dolup taşması ve sabahın ilk ışıklarına kadar insanların solukları kesilinceye kadar eğlenmesi bunun en güzel kanıtı.

Ben bu eğlence tufanında sizi birazcık uzaklaştırıp dikkatimi çeken bazı yemek ve mekanları sizinle paylaşmak istiyorum.

  1. Aguapanela con queso

Kolombiya’da şeker kamışı açısından oldukça zengin bir ülke. Böyle olunca da bu bitkiyi birçok gıdada kullanıyorlar. “Aguapanela con queso” da sıcak şeker kamışı suyu içerisindeki peynir olarak tanımlanabilir. Tuzlu ve tatlının keskin bir savaşı olan bu lezzeti havaalanı yolundaki yolüstü tezgahlarında bulabilirsiniz.

Aguapanela con queso

5. Aguapanela con queso

  1. Carne Molida

Bir çeşit ince çekilmiş et. Eti çekerken içine soğan vb ek garnitürler ekliyorlar. Birçok restoranda kolaylıkla bulabileceğiniz bu yemek pilavla servis ediliyor.

Carne Molida

Carne Molida

  1. Bandeja Paisa

Sevgili aşcımızın eline ne geldiyse tek bir tabağa koyduğu meşhur Kolombiya lezzeti. İçinde neler var neler: et, avokado, pilav, yumurta, platano, kuru fasulye, arepa, chorizo, chicharron. Porsiyonu fazlasıyla doyurucu olan bu lezzeti Kolombiya sınırları içerisinde en az 1 kez denemeniz gerekiyor. “Bandeja Paisa”yı diğer Kolombiya lezzetleri gibi birçok restoranda kolaylıkla bulabilirsiniz.

Bandeja Paisa

  1. Hot Dog & Hamburger & Et

Kolombiya’nın hemen hemen her şehrinde olan sokak lezzeti kültürü Medellin’de zirve yapıyor. Özellikle akşamları kurulan köşebaşı tezgahlarında çeşit çeşit hot dog, hamburger ve et bulmak mümkün. Fiyat-kalite performansını yüksek bulduğum bu sokak lezzetlerini mutlaka denemelisiniz.

Hamburger

Hamburger

Hot dog

Hot dog

Hot dog

Hot dog

Et

Et

  1. Chef Burger

Medellin’de bir hamburger molası vermek için doğru adreslerden biri. Çeşit çeşit hamburgerin sunulduğu Chef Burger “The Best Burger In Town” sloganıyla iddialı bir yaklaşım sergiliyor. Özellikle farklı soslarla sunulan hamburgerler hem porsiyon olarak gözünüzü hem de lezzet olarak damağınızı tatmin ediyor.

Chef Burger

Chef Burger

  1. Cafe Revolucion

Bu ufak kafede oturup bir fincan kahve içebileceğiniz gibi bilgisayarınız varsa onunla da meşgul olabilirsiniz. Kahvenin yanındaki atıştırmalıklar konusunda pek iddialı olmayan kafenin kahvesi lezzetli.

14. Cafe Revolucion

15. Cafe Revolucion

  1. Cafe Zeppelin

Her ne kadar adı kafe olsa da oldukça geniş bir mönüye sahip bir mekan. Kafeden içeri girdiğinizde gözünüze çarpan Alman ekolü simgeler (Alman Başbakanı Angela Merkel’in fotoğrafı, tiyarto posterleri vs.) sizi şaşırtmasın; çünkü öğrendiğim kadarıyla mekanın sahibi bir Alman’mış. Mönüsünde çeşit çeşit yiyecek ve içecek bulunan kafe Medellin’de soluklanmak için doğru bir adres.

16. Cafe Zeppelin

*culinistanbul

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply