Maura de Caldas ile Keyifli Bir Akşam

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Yeme içme konusundaki merakım kimi zaman çok kıymetli insanlarla tanışmama vesile oluyor. Kolombiya seyahatim sırasında da benzer bir şey oldu ve 20 Ocak’ta Kolombiya’da pasifik mutfağının en önemli temsilcilerinden biri olan Maura de Caldas ile tanıştım. Aslında tanışmak kelimesi o akşamı anlatmak için yetersiz kalır. Çünkü tanışmaktan öte sevgili Maura de Caldas beni ve arkadaşım Isabel Bedoya’yı evinde misafir etti. Bu açıdan çok kıymetli bir buluşmaydı.

Maura de Caldas, rengarenk kıyafeti ve o dostane gülümseyişiyle bizi kapıda karşılarken bu gecenin çok keyifli geçeceği daha başından belliydi. Hemen sohbete koyulduk. Tabi ki sohbet İspanyolca’ydı. Her ne kadar benim İspanyolcam bu sohbet için yetersiz olsa da Isabel tüm konuşulanları İngilizce’ye çevirerek dil engelini ortadan kaldırdı.

Maura de Caldas

Uzun yıllardır pasifik mutfağı konusunda eğitimler ve konferanslar veren Maura de Caldas’ın mutfakla olan ilişkisi daha çocukken başlamış. Büyükannesi ve annesinden öğrendiği tarif ve teknikler kendisi için çok kıymetli olduğunu ve bu yöntem ve tekniklerin pasifik mutfağının hayat damarları olduğunu söylüyor. Yıllar içerisinde kendini daha da geliştiren Caldas pasifik mutfağı konseptiyle Kolombiya’da restoran açan kişilerin de başında geliyor. Tam 50 yıl önce. Önceleri herkesin kendisine deli dediğini söyleyen Caldas o zamanlar Kolombiya’da insanların geleneksel pasifik lezzetlerine pek ilgi göstermediğini söylüyor. Ama o tüm bu zorluklara inat bildiği yolda ilerlemiş ve bugün Kolombiya’nın en önemli aşçıları arasında yerini almış.

Sohbetimiz sırasında pasifik mutfağının birkaç özelliğini öğreniyoruz. Örneğin yemeklerin ağırlıklı olarak kızartmalardan oluştuğunu ve porsiyonların da büyük olduğunu ifade ediyor. Peki neden ağırlıklı olarak kızartma? Sebebi basit. O zamanlar pasifik bölgesindeki insanların mutfakları ortada ateş yanan basit bir yapı. Bu yüzden yemeklerini ellerinde bulunan malzemeleri ateşin üstündeki tavalarda kızartarak hazırlıyorlarmış.

Peki porsiyonlar neden büyük? Bunun da mantıklı ve basit bir cevabı var diyor. Pasifik kıyılarındaki insanların hayatlarını genellikle emek yoğun şekilde geçirdiklerini ve bu nedenle çok fazla enerjiye ihtiyaç duyduklarını, bu da daha fazla beslenmek diyor.

Pasifik mutfağında en çok kullanılan malzemeleri soruyoruz ve 3 şeyi söylüyor: Hindistan cevizi, balık (okyanus veya nehir), otlar.

Keyifli bir sohbet sonrası Caldas bize kendi elleriyle Pasifik mutfağının geleneksel 3 lezzetini pişirerek ikram etti. Lezzetli pasifik yemekleri ve güzel bir sohbetle akşamı sonlandırdık. Sevgili Maura Caldas’a bana ve Isabel’e evinin kapılarını açtığı için teşekkür ediyorum. Bu arada ufak bir not; Maura de Caldas yakın bir zamanda Cali’de bir restoran açmayı planlıyormuş. Cali’de yaşayan yemek tutkunları için oldukça güzel bir haber.

Maura de Caldas ziyaretimizdeki bir diğer güzel sürpriz de Caldas’ın bizlere kendi hazırladığı yemekleri ikram etmesiydi. Böyle bir ustanın evinde size özel bir şeyler hazırlaması hakikaten büyük bir şans. 🙂 İşte gecemizi tatlandıran o nefis lezzetler:

Pescado en Escabeche (Salamura Balık): Altın balık, soğan, limon ve zeytin

Pescado en Escabeche

Pescado en Escabeche

Chucula: Olgun platano, peynir, hindistan cevizi, kişniş

Chucula

Chucula

Repingancho: Yavru köpek balığı, hindistan cevizi, manyok veya plantain

Repingancho

Repingancho

Gorgoneto: Hindistan ceviziyle tavada sotelenmiş karides, mısır unu

Gorgoneto

Gorgoneto

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply