Machu Picchu Günlükleri – 2

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Machu Picchu Günlükleri – 1 yazımda size Machu Picchu’nun tarihi ve keşfi konusunda özet bilgileri kaleme almıştım. Böylece Machu Picchu keşfinize başlamadan önce burası hakkında az da olsa bilgi sahibi olmanızı amaçlamıştım. Şimdi ise size Machu Picchu’nun tam olarak nerede olduğundan ve buraya gitmek için hangi alternatif yolları kullanabileceğinizden bahsedeceğim. Bu sayede siz de kendi tarzınıza uygun olan yolculuğu tercih edebilir ve Machu Picchu seyahatinizi daha da özel kılabilirsiniz. Machu Picchuya Nasıl Gidilir sorusunun cevabı: Machu Picchu Günlükleri – 2

machu picchu nerede

Machu Picchu

Machu Picchuya Nasıl Gidilir

Anne ben Machu Picchu’ya gidiyorum deyip sırtçantanı hazırlamak işin en önemli bir kısmı olsa da Machu Picchu’ya gitmek için tek başına yeterli değil 🙂 Çantayı alıp kapıdan çıktıktan sonra Google Maps’e rota çizdirerek Machu Picchu’ya gidebilmek pek kolay değil. İmkansız mı, değil ama biraz zor 🙂 Onun için siz gelin yolculuğunuz öncesi hangi yollardan Machu Picchu’ya gidiliyor hızlıca bir göz atın.

machu picchuya nasıl gidilir

Machu Picchu’ya esas olarak 3 farklı yoldan gitmeniz mümkün. Bu yollardan bir tanesi zorlu yürüyüşler ve tırmanışlardan, bir tanesi konforlu tren yolculuğundan, bir tanesi de uzun otobüs ve minibüs yolculuklarından oluşuyor. Farklı konseptlerdeki bu yolculuklardan hangisini tercih edeceğiniz tamamıyla size kalmış. Hepsinin kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Ama gelin hangi yolculuğu tercih edeceğinize karar vermeden önce Machu Picchu’nun tam olarak nerede olduğuna bir bakalım.

Machu Picchu Nerede

Machu Picchu, Peru’nun güneyinde yer alan ve tarihi birçok bölgeye ev sahipliği yapan Cusco eyaleti sınırları içerisinde yer alıyor. Cusco sahip olduğu tarihi bölgeler ve kalıntılarla Peru’nun en önemli turistik bölgelerinden bir tanesi.

Cusco

Cusco

Cusco eyaleti sınırları içerisinde yer alan Machu Picchu, bir dağın zirvesine kurulmuştur. Bu nedenle etrafında herhangi bir yerleşim alanı bulunmuyor. En yakın yerleşim alanı dağların eteklerine kurulmuş olan Aguas Calientes’dir. Bu nedenle de burası Machu Picchu’ya gidenlerin uğrak noktasıdır. O yüzden şehir tam bir turist cennetidir. Burayla ilgili detaylara bir sonraki yazımda yer veriyor olacağım.

Aguas Caliantes

Aguas Caliantes

Machu Picchuya Nasıl Gidilir

Eğer Machu Picchu seyahatinizi bir tur şirketi aracılığıyla değil de kendiniz organize ediyorsanız, o zaman Machu Picchu’ya gitmek için temel olarak 3 alternatifiniz var. Bu 3 alternatif için de başlangıç noktanız Cusco şehri olacak. Gelin şimdi kısaca bu 3 alternatife bakalım.

Peru Rail

Peru Rail, adından da anlaşılacağı üzere bir tren şirketi. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan şirketin en popüler destinasyonları, hiç kuşku yok ki Machu Picchu ile Titicaca Gölü’ne gerçekleştirdiği seferleri. Biz şimdilik Titicaca Gölü seferlerini bir kenara bırakıp Machu Picchu seferlerine bakalım.

Son söyleceğimi en başta söyleyeyim. Machu Picchu’ya Peru Rail ile gitmek 3 alternatif arasındaki en konforlu olanı. Bu tren yolculuğu sayesinde hemen hemen hiç terlemeden Machu Picchu’ya varıyorsunuz. Yolculuğunuza Cusco’dan kalkan trenleri kullanabilirsiniz. Ancak bu trenleri kullanmadan önce tabi ki bilet almanız gerekiyor. Tren biletlerinizi internetten veya Cusco’nun en meşhur meydanı olan Plaza de Armas’da bulunan Peru Rail ofisinden alabilirsiniz.

Eğer kararınız Machu Picchu’ya Peru Rail ile gitmekse o zaman biletinizi alırken 3 farklı tren olduğunu göreceksiniz. Bunlar; Belmond Hiram BinghamVistadomeExpedition

belmond hiram bingham - machu picchuya nasıl gidilir

Belmond Hiram Bingham Treni – Peru Rail

Vistadome & Expedition trenleri

Vistadome & Expedition trenleri

Bu 3 trenden Belmond Hiram Bingham, hem trenin formatı hem de sunulan hizmetlerin çeşitliliği bakımından bu üç tren içinde en lüks olanı. Vistadome ve Expedition ise genel olarak birbirlerine daha yakın hizmet kalitesine sahip olan trenler. Peki aralarında ne tür hizmet farkları var diye sorarsanız; örneğin trenlerin birinde sınırsız içki servisi varken, bir diğerinde sadece sıcak veya soğuk içecek veriliyor, ya da bir tren Machu Picchu’ya gidiş ve dönüş otobüs yolculuğunu da kapsarken bir diğeri bunu kapsamıyor. Tüm bu hizmet farklılıkları nedeniyle trenlerin bilet fiyatları da birbirinden ayrılıyor. Trenlerle ilgili hizmet detayları Peru Rail’in internet sitesinde yer alıyor (www.perurail.com)

Gelelim bilet fiyatlarına ve seyahat sürelerine. Tabi ki biletler seçtiğiniz trene, istasyona ve güne göre oldukça geniş bir fiyat değişikliği gösteriyor. Ama kabaca bilet fiyatlarının gidiş-dönüş kişi başı 120 USD – 900 USD arasında değiştiğini söyleyebilirim. Yolculuk süresi ise yine tren ve destinasyonlara bağlı olarak tek yön 1.5 ile 3.5 saat arasında değişiyor.

peru rail - machu picchuya nasıl gidilir

Peru Rail

Machu Picchu’ya trenle gitmek isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer nokta da trene hangi istasyondan binecekleri. Bunun için kent merkezine uzaklığına göre sırasıyla 3 alternatif tren istasyonu bulunuyor: Cusco (Poroy)Urubamba – Ollantaytambo Bu 3 istasyon da kent merkezinde değil. Buralara gidişte Cusco merkezden kalkan minibüs ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Bu konuda detaylı bilgi almak için size tavsiyem Cusco’ya gittiğinizde Peru Rail ofisine gitmeniz. Oradaki görevliler oldukça nazik ve her konuda detaylı bilgi veriyorlar. 

Bu arada ben, Machu Picchu’ya giderken Ollantaytambo istasyonunu kullanmıştım. Onunla ilgili kendi tecrübelerimi Machu Picchu Günlükleri – 3 yazımda kaleme alıyor olacağım. Ollantaytambo’ya nasıl gittim, nasıl bir tren yolculuğu geçirdim gibi tüm detaylara o yazıda yer veriyor olacağım.

INCA TRAIL

Gelelim Machu Picchu’ya gidişteki ikinci alternatife: Inca Trail. Özellikle genç ve trekking meraklısı gezginler tarafından en çok tercih edilen yol. İsminden de anlaşılacağı üzere burada İnkalar tarafından kullanılan yolları takip ederek Machu Picchu’ya varıyorsunuz. Güney Amerika’nın en iyi trekking rotalarından bir tanesi olan Inca Trail, dünyanın da en ilgi gören yürüyüş yollarından biri.

Bu yolculuk, rotalara ve sürelerine göre farklılık seçenekler sunuyor. 2 gün süreni de var 7 gün süreni de. Bu tamamen sizin kondisyonunuza ve bütçenize bağlı. Bütçe diyorum, çünkü bu yürüyüşler o kadar da ucuz değil. Ortalama fiyatlara bakacak olursak, fiyatlar 300 USD’den başlayıp 2.000 USD‘lere kadar çıkıyor. Tabi ki bu durum turun kapasitesine, kaç gün olduğuna, hizmet çeşitliliklerine, turun hangi günlerde gerçekleştirileceğine göre değişiyor. Bunun için Cusco’da yer alan acentelerden teklif alabilirsiniz. Teklif alırken pazarlık yapmayı ve öncesinde internette acentelerle ilgili araştırma yapmayı unutmayın 🙂

inca trail

Inca Trail – photo by www.incatrail.com

Her ne kadar Inca Trail de çok ucuz olmasa da ve biraz yorucu olsa da yürüyüş boyunca birçok tarihi kalıntıları görmek ve muhteşem manzaraların tadını çıkarmak işin en eğlenceli kısmı 🙂

Hidroelektrik Santrali’nden Yürüyüş

3. alternatifin isminin biraz ilginç olduğunun farkındayım. Ama emin olun gezginler arasında bu rotanın adı “Hydroelectric Plant Route” olarak geçiyor 🙂 Bu rota diğer 2 rotadan çok ama çok daha ucuz. Nasıl olmasın; tren yok, rehber yok, ekstra masraf yok. Sadece minibüs var, tabanvay var ve tatlı bir çile var 🙂 Şimdi gelin bu rotanın detaylarına bakalım.

Hidroelektrik Santrali rotası için yine Cusco’dan yola çıkıyorsunuz. İlk hedef Cusco’nun kuzeyinde yer alan Santa Maria isimli kasaba. Bunun için Cusco Santiago Otobüs Terminali’ne gidip Quillambamba’ya giden Turismo Ampay ve Selva Sur isimli otobüsleri buluyoruz. Bu otobüslerin bilet fiyatları 5-6 USD civarı. Paramızı veriyor ve Quillabamba’ya bir otobüs bileti alıyoruz.

DİKKAT: Bu otobüslerin son durağı Quillabamba olduğu için otobüs Santa Maria’ya geldiğiniz zaman otobüsten inmeniz gerekiyor. Yolculuk yaklaşık 4-5 saat sürdüğü için kendinizi buna göre ayarlamanızda fayda var.

Santa Maria‘da otobüsten indikten sonra hemen o noktadan kalkan minibüsleri göreceksiniz. Bunlardan hangilerinin direkt Hidroelektrik Santrali’ne gittiğini sorun. Bilet yaklaşık 3 USD ve yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor. Yolculuğu sonunda Hidroelektrik Santrali’ne varıyorsunuz.

Eğer Santa Maria’dan Hidroelektrik Santrali’ne minibüs bulamazsanız, o zaman önce Santa Teresa’ya da gidebilirsiniz. 1.5 saatlik bu yolculuk için de yaklaşık 2 USD ödersiniz. Daha sonra buradan bir minibüsle Hidroelektrik Santrali’ne gidebilirsiniz. Peki bitti mi? Hayır 🙂

machu picchuya nasil gidilir

Bundan sonrası Hidroelektrik Santralinden Aguas Caliantes’e gitmekte. 2-3 saatlik yürüme mesafesi uzaklıkta bulunan Aguas Caliantes Machu Picchu öncesi son durak. Bu yürüyüşünüzü tren hattı boyunca gerçekleştireceksiniz. Çünkü tren hattı sizi doğruca şehre götürecek.

Son Söz

Aguas Caliantes’e geldikten sonra artık Machu Picchu ile aranızda çok az bir mesafe kalmış oluyor. Bundan sonra yolunuzu ya yürüyerek ya da minibüsle devam ediyor olacaksınız. Bunları, Machu Picchu’ya nasıl girildiğini ve benim yolculuğumun detaylarını Machu Picchu Günlükleri – 3 yazısında anlatacağım.

Gördüğünüz gibi Mach Picchu’yu görmek bir kenara oraya gitmek bile ayrı bir macera. Yukarıda özetlediğim 3 seyahat tipinden hangisini seçerseniz seçin sonunda göreceğiniz Machu Picchu buna değer. Demem o ki Machu Picchuya Nasıl Gidilir sorusunun cevabı hangi alternatif olursa olsun sonucu her zaman güzel.

Share.

Leave A Reply