Machu Picchu Günlükleri – 3

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Güney Amerika seyahatimde beni en çok etkileyen yerleri soracak olursanız, size iki yer söylerim: Ekvador’daki Galapagos Adaları ve Peru’daki Machu Picchu antik kenti. Galapagos Adaları seyahatimi daha önce bir yazı dizisinde kaleme almıştım (Galapagos Adaları yazılarıma ulaşmak için tıklayın) Machu Picchu hakkında ise ilk iki yazımı geçen hafta yayınladım. Bunlardan Machu Picchu Günlükleri – 1 yazımda Machu Picchu’nun tarihi ve keşfinden, Machu Picchu Günlükleri – 2 yazımda ise Machu Picchu’ya gidiş alternatiflerden bahsetmiştim. Bu iki yazıdan sonra şimdi sıra geldi kendi tecrübelerimi kaleme almaya.

machu picchu antik kenti

Machu Picchu antik kenti

Bu yazımlarımda Machu Picchu’ya nasıl gittiğimden, nasıl bir yolculuk geçirdiğimden, Aguas Caliantes’te geçirdiğim zamandan, Machu Picchu antik kentine tırmanışımdan, orada gördüklerimden ve tüm fiziki ve duygusal tecrübelerimden bahsedeceğim. Hazırsanız haydi yola koyulalım.

Machu Picchu Antik Kenti ‘ne Doğru Hostelden Ayrılıyorum

12 kişilik hostel odasında uyandığımda saat sabahın 7’siydi. Henüz hiç kimse uyanmamış, güneş bile daha yeni doğmuştu. Odanın farklı noktalarından çeşit çeşit horlama sesleri geliyordu. Yataktan kalktım. Dün akşam üst ranzadan aşağı sarkıtarak kurumaya bıraktığım mavi havlumu alıp banyonun yolunu tuttum. Erken saat olması sebebiyle hava henüz ısınmamıştı. Bu nedenle alt katta yer alan banyoya giderken biraz üşüdüğümü hatırlıyorum.

cusco hostel - machu picchu antik kent

Hostel

Banyo çok konforlu olmasa da uzun seyahatlerde güne sıcak suyla yapılan bir banyo ile başlayabilmek bir hayli keyifli. Banyo sonrası koşar adım odaya dönüp hemen sırt çantamı toparlamaya başladım. Aslında, sabah yola çıkacağım için akşamdan büyük bir kısmını hazırlamıştım. Uyurken giydiklerimi, terliklerimi, havlumu ve diğer bir iki ufak şeyi de çantama yerleştirdikten sonra kahvaltı için hazırdım. Yavaşça odanın kapısını araladım, son bir kez odaya göz gezdirip halen uyuyan gezginlere veda edip kahvaltı salonuna indim.

Hafif ve hızlı bir kahvaltı sonrası resepsiyona gittim. Çıkış işlemlerimi yapıp resepsiyondakilerle vedalaşarak hostelden ayrıldım. Artık resmen Machu Picchu’ya doğru yola koyulmuştum.

Cusco’dan Ollantaytambo’ya Doğru

Machu Picchu’ya gitmek için birkaç gün önce Peru Rail’den Ollantaytambo-Aguas Calientes arası gidiş-dönüş tren biletlerimi almıştım. Tren biletlerinin pahalı olması ve Ollantaytambo’dan kalkan trenlerin biletlerinin en ucuz olması nedeniyle bu rotayı seçmiştim. Evet, Machu Picchu’ya gidiş yolum biraz uzamıştı ama aradaki fiyat farkları için buna değerdi.

Bu planımda Cusco’dan Machu Picchu’ya gitmek için önce minibüsle Ollantaytambo’ya gidecek, oradan da trenle Aguas Calientes isimli küçük kasabaya varacaktım. Bir gece orada konakladıktan sonra da ertesi gün Machu Picchu’ya tırmanacaktım.

Hostelden çıktıktan sonra yaklaşık 10 dakika uzaklıktaki minibüs parkına yürüdüm. Minibüsler park etmiş ve yolcularını bekliyorlardı.  Çok az turist vardı. Gördüğüm ilk kişiye Ollantaytambo minibüslerini sordum. Yarısı dolu olan bir minibüsü gösterdi. Hemen minibüs şoförünü buldum. Destinasyon konusunda kendisiyle teyitleştikten sonra sırt çantamı bagaja koyup minibüsteki yerimi aldım. 

Cusco-Ollantaytambo arası minibüsle yaklaşık 2 saat sürüyor. Fiyatı ortalama 15 Soles civarında. Minibüs yolculuğu tabi ki çok da konforlu değil; ama çok renkli 🙂 Minibüs içerisinde çalan müzikler, geçtiğimiz köyler, yolcuların kendi aralarındaki sohbetleri ve diğer tüm renkler bu yolculuğu gerçek bir Peru seyahatine çeviriyor.

Ollantaytambo’da Treni Beklerken

Minibüsün son durağı Ollantaytambo kent merkeziydi. Yolculuk boyunca birçok kişi farklı noktalarda minibüsten indiği için son durağa geldiğimizde minibüste kalan son yolcu bendim. Minibüs  şoförü son durak deyince sırt çantamı alıp araçtan indim ve kent merkezinde yürümeye başladım.

Ollantaytambo 1 - Machu Picchu antik kenti

Ollantaytambo kent merkezi

Minibüsten indiğimde bana ilk hoş geldin diyen şehrin sıcak ve bunaltıcı havasıydı. Saatime baktım. Trenin gelmesine daha birkaç saat vardı. Bu birkaç saatlik boşluğu bir şeyler atıştırarak değerlendirmeye karar verdim. Hemen bir yerler aramaya başladım. Ollantaytambo küçük bir şehir olması sebebiyle çok fazla alternatifim yoktu. Yolların Arnavut kaldırımlı olduğu ve yürümesi biraz zor olan dar sokaklarda yürürken ufak bir restoran gördüm. Restoranın önündeki tabelada yazan birkaç dolarlık menü oldukça tatmin edici görünüyordu. Restoranın dışındaki gölge alana kurulmuş masalardan birine oturup hemen siparişimi verdim. Çok zengin bir menü olmasa da çorba, tavuk ve bir içecekle karnımı doyurmuştum.

Ollantaytambo 2

Yemeğimi yiyip hesabı ödedikten sonra yavaştan tren istasyonuna doğru yürümeye başladım. Tren istasyonu çok yakında değildi. Gerçi bu tür uzun soluklu ve sırt çantalı seyahatlerinizde yakınlık ve uzaklık kavramlarınız da değişiyor. Yaklaşık 20 dakika yürüdükten sonra tren istasyonuna vardım.

Ollantaytambo 3

Ollantaytambo istasyonuna yürüdüğüm yol

İstasyon çok büyük değildi. Buna rağmen ufak bir kafesi vardı ve burası treninizi beklerken bir kahve içmek için iyi bir seçenekti. Ben de kendime bir kahve alıp beni Aguas Calientes’e götürecek treni beklemeye başladım.

peru rail

Treni beklerken

Mavi Trenle Aguas Calientes’e Gidiyorum

Kısa bir bekleyiş sonrası istasyona mavi renkli bir tren geldi. Nasıl güzel nasıl şirin bir tren. İçimden, keşke bu tren benim bineceğim tren olsaydı dedim. Ama görünüşüne ve servis personeline bakılırsa bu tren birinci sınıf bir trendi. Neyse dedim, önemli olan Machu Picchu’ya gitmekti. Birkaç saatlik yolculukta bu kadar konfora ihtiyacım yoktu. Bunları düşünüp kendi trenimi beklerken bu mavi trenin temizliği yapılıyor, yolculuk sırasında dağıtılacak yiyecekler, içecekler vs trene yükleniyordu. Derken istasyonda bekleyenler sırayla trene binmeye başladı. Neredeyse istasyondaki herkes trene binmek için sıraya girmişti. Kimse mi benim bineceğim trenle gelmiyor diye düşünürken bir görevli benim de trene binip binmeyeceğimi sordu. Ben de biletimi gösterip benim trenim bu değil dedim. Tren görevlisi biletime baktıktan sonra “Hayır, bu sizin treniniz. Lütfen binin.” dedi. Şaşırdım. Ama bir o kadar da sevindim. Hemen sırt çantamı alıp trene atladım. Biraz şaşkın biraz da heyecanla koltuğumu aradım. Koltuğumun cam kenarında olduğunu görünce daha da bir sevindim. Her şey çok yolunda gidiyordu. Hemen koltuğuma kuruldum yolculuğun başlamasını bekledim.

Machu Picchu Antik Kenti - Peru Rail treni

Machu Picchu Antik Kenti – Peru Rail treni

Trenin içi de dışı kadar güzel ve temizdi. Oldukça konforlu olan tren panoramik bir görünüm sağlamak için neredeyse tavana kadar camla kaplıydı. Tren görevlileri de oldukça temiz ve şık giyimliydi. Belli ki Peru Rail bu işe çok önem veriyordu. Ben bunları düşünürken saat 13:00 olmuş ve tren hareket etmeye başlamıştı. Böylece Ollantaytambo – Agua Calientes arası yaklaşık 2 saatlik tren yolculuğum başlamıştı.

peru rail 3

Peru Rail treninin panoramik camları

Peru Rail Konforu ve Enfes Manzaralar

Ollantaytambo – Aguas Calientes arası tren yolculuğu doğanın içinde yapılan bir yolculuk. Dağların arasından, nehirlerin kıyısından ve köylerin içinden geçtiğiniz bu yolculuk sırasında adeta Peru’nun içlerine, kalbine doğru bir yolculuk yaptığınızı hissediyorsunuz. Yolculuk boyunca tren içersinde Peru yerel müzikleri çalınıyor. Bu yerel melodiler ile tren camından gördüğünüz evler, insanlar, dağlar, nehirler biraraya gelince iyiden iyiye Peru’nun renkli dünyasının içinde kayboluyorsunuz.

peru rail 4

peru rail 6

peru rail 5

Tren yolculuğu oldukça konforluydu. Hem trenin fiziki durumu hem de yolculuk boyunca size sunulan hizmetlerin kalitesi bu yolculuğunuzu daha da keyifli geçirmenizi sağlıyordu. 

Aguas Calientes’e Geliş

Yaklaşık 2 saat sonra tren yavaşlamaya başladı. Anladım ki artık Aguas Calientes’e gelmiştik. O an için camdan gördüğüm yemyeşil bir örtüyle kaplı dağlardı. O an anladım ki Peru, dünyanın en eşsiz manzaralarına ve doğal güzelliklerine ev sahipliği yapan ülkelerden bir tanesi.

Aguas Calientes - Machu Picchu antik Kenti

Aguas Calientes – Machu Picchu antik Kenti

Tren iyiden iyice durmaya başladı. Artık tren garının içindeydik. İnsanlar yavaş yavaş ayaklanmış ve inmek için hazırlık yapmaya başlamıştı. Ben de kalkıp çantamı hazırladım. Birkaç dakika içinde tren tamamıyla durdu. Çantamı sırtladığım gibi trenden indim ve kalabalıkla birlikte Aguas Calientes istasyonundan çıktım. 

Share.

2 Comments

  1. En sevdiğim şey tren yolculuğu gerçekten, bir seyahatte tren yolculuğu varsa, kendimi aşırı mutlu hissediyorum, hele ki böyle panoramik cam tavan falan, kesin efsanedir tahmin edebiliyorum 🙂

    • culinistanbul
      culinistanbul on

      Ben de çok severim… Ve bu trenlerin panoramik yapısı yolculuğu daha da keyifli bir hale getiriyor 🙂

Leave A Reply