Turşu Sevdası

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Bazı yemekler vardır ki belirli yörelerle özdeşleşmiştir; mesela baklava dendiğinde Gaziantep, İskender kebap dendiğinde Rize, mantı dendiğinde Kayseri akla gelir. Ama bunu dışında bazı yemekler vardır ki onlar  tüm Anadolu’ya mal olmuştur. İşte turşu da bunlardan biridir. Anadolu’nun her köşesinde turşuya rastlanır. Çocukluğumuzda ailemizin kış aylarında hazırladığı domates, salatalık, havuç ya da lahana turşularını hangimiz hatırlamayız. İstanbul’da öyle bir turşucu var ki 100 yıldır evimizdeki turşular kadar lezzetli turşu satıyor. Bu asırlık mekanın adı Asri Turşucu.

Asri Tursucu

Asri Turşucu’nun hikayesi Asri Efendi’nin 1913 yılında Edirnekapı’da açtığı dükkanla başlamış. Daha sonra oğlu Vahdet Çelikli’nin 1938 yılında Asri Turşucu’yu kurmasıyla devam eden bu hikaye bugün artık tam 100 yıllık bir başarı hikayesi olarak Cihangir’de devam ediyor. Vahdet Bey 2004 yılında vefat etmiş. Ancak ailesi bu işten vaz geçmeyerek Asri Turşucu’nun işletmeciliğine devam etmiş ve halen de devam ediyor.

Me & Cenk

Asri Turşucu’suna geldiğinizde dikkatinizi ilk çeken vitrininde bulunan rengarenk turşular oluyor. Turşu dükkanına girdiğinizde ise bu sefer lezzeti turşuların kokularıyla karşılaşıyorsunuz. Bu kokuyla birlikte turşu yeme isteğiniz katbe kat artıyor.

Pickles

Asri Turşucu’sunda lahana, kornişon, havuç, domates, biber, erik, armut gibi yaklaşık 30 çeşit meyve ve sebzeden oluşan bir turşu çeşitliliği var. Bu kadar fazla çeşitte turşu bulunması nedeniyle Asri Turşucu’suna gelen herkes kendi damak tadına göre bir turşuyu rahatlıkla bulabiliyor. Turşularınızı ve turşu sularınızı acılı veya acısız olarak tercih etmeniz mümkün. Turşunuzu dükkanda yemek dışında paket yaptırarak yanınızda götürebilir ve hatta kavanoz kavanoz satın alarak uzak yerlere de taşıyabilirsiniz.

Ready to eat

Burada satılan tüm turşular olması gerektiği gibi en iyi ürünler ve en sağlıklı yöntemler kullanılarak hazırlanıyor. Turşuların en iyi şekilde hazırlanabilmesi için Asir Turşucusu Haziran ayından Eylül’ün ortasına kadar kapalı.

Adres:    Ağa Hamam Caddesi 9/A Cihangir-İstanbul

Telefon:   +90 212 244 47 24

Açık olduğu saatler:   Pazartesi – Cumartesi (09:00 – 20:30) Pazar (12:00 – 18:00)

Internet:  www.asritursucu.com

 

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

  1. Pingback: Torshi : Persian Pickles | Fae's Twist & Tango

Leave A Reply