Los Altos İstanbul: İstanbul’da Meksika Mutfağı

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Kısa bir süre önce Meksika yemekleri denemek için Los Altos İstanbul ‘daydık. Malum, İstanbul farklı dünya lezzetlerini sunma konusunda zengin olsa da konu Amerika kıtası lezzetlerine gelince durum biraz değişiyor. Bu nedenle İstanbul’da bulunan bir Meksika restoranı oldukça ilgimi çekmişti.

İstanbul’da Meksika Mutfağı

Los Altos İstanbul

Meksika’nın dünyanın en önemli uygarlıklarından Aztek ve Maya Uygarlıklarına evsahipliği yaptığını düşünürseniz, bu ülkenin derin ve geniş bir mutfağa sahip olması hiç de şaşırtıcı değil. Bu nedenle Meksika’ya gitmiş herkes dönüşte Meksika lezzetlerini anlatmakla bitiremez. Yakın zamanda Meksika seyahatim de olmadığına göre İstanbul’da Meksika mutfağı yemekleri sunan Los Altos benim için mutlaka uğranması gereken bir yerdi.

Los Altos istanbul

Los Altos İstanbul

Los Altos İstanbul, Deniz Çelikkol tarafından 2015 yılında açılmış. Galatasaray Lisesi’nin yan sokağından girdiğinizde 45’lik’in bulunduğu binanın teras katında yer alıyor. Mekanın giriş kısmında sizi ilk olarak Maya Kültürü’nden esinlenen dekorasyon karşılıyor. Bu etkileyici karşılama size birazdan farklı bir restorana gireceğinizin ilk işareti. Etkileyici bir mavi renge sahip duvarlarla çevrili merdivenleri çıkıp da restorana giriş yaptığınızda nefesinizi kesen bir İstanbul manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Bu manzara bile gecenizin keyifli geçmesi için yeterli.

Los Altos istanbul

los altos istanbul

Menüsü Meksikalı Şef Felipe Mendez’den

Los Altos İstanbul’un menüsü Meksikalı Şef Felipe Mendez danışmanlığında oluşturulmuş. New York’ta üç Meksika restoranı olan ve 3 yıldır Michelin tavsiyesi alan La Superior’ı yöneten Şef Felipe Mendez’in, restoranın menüsünün hazırlanmasında danışmanlık yapması sunulan lezzetleri daha da çekici kılıyor.

los altos istanbul

Peki, Los Altos İstanbul’un menüsünde neler var? Tabi ki taco’dan quesedilla’ya, enchilada’dan ceviche’ye Meksika mutfağının pek çok ünlü lezzeti menüde kendine yer bulmuş. Ancak burada bir noktanın altını çizmeliyim. Menüde yer alan lezzetlerin lokalleştirilmesinden kaçınılmış ve lezzetler en orijinal haliyle sunulmaya çalışılmış. Diğer bir deyişle Meksika’ya gidenler orada ne yiyorsa biz de burada aynısını yiyoruz 🙂

los altos istanbul3

Lezzetleri lokalleştirme anlayışı çerçevesinde fasulye, avokado, mısır ve biberle yapılan çeşitli sosları yerel Meksika ürünleriyle, tortilla ekmeklerini ise orijinal Meksika unu “masa harina” ile hazırlıyorlarmış. Bunun için de kullandıkları bazı malzemeleri Amerika’dan ve Berlin’den getiriyorlarmış.

los altos istanbul 4

Çılgın Kokteyller

Mekanın içki menüsü profesyonel mixologist’lerin elinden çıkan pek çok farklı kokteyli içeriyor. Hatta bu kokteyllerde İstanbul gece hayatına damgasını vurmuş olan İndigo’nun bar şefi Okay Güney’in dokunuşları varmış. Kokteyllerin içeriğinde kullanılan meyve ve taze baharatlar içtiğiniz her bir kokteyli farklı bir lezzet macerasına dönüştürüyor.

los altos istanbul

los altos kokteyl

Mekanın işletmecilerinden öğrendiğime göre, mekanın öne çıkan kokteyllerinden ‘Chili Mango Margarita’ reposado tekilanın iki haftalık infüzyon süreciyle başlayıp sunum aşamasına kadar 6 farklı işlemden geçmesiyle ortaya çıkıyormuş. Taco’larla mükemmel bir eşleşme oluşturan kokteyl, damakta Meksika biberinin acısını ve mangonun tropikal tadının alınmasını sağlıyormuş. Ayrıca, Meksika biberleriyle pişmiş ‘Bonfile Alambre’ ise tekila ve passion fruit ile hazırlanan ‘Jalapeno Altos’ ile eşleştiriliyor.los altos istanbul

Ne Zaman Gitmeli

Mekan haftanın her günü saat 17:00’de servise başlayıp gece 01:00 gibi kapanıyor. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Cuma akşamları misafirlerini Mariachiler’in ezgileriyle ve canlı performanslarıyla ağırlayan restoranda Cumartesi akşamları ise Latin Dans Gecesi düzenleniyormuş. Salı günleri ise Los Altos’ta “Taco Tuesday” günüymüş. O gün gittiğinizde bir margarita ve sınırsız taco deneme imkanı sunuluyormuş.

Seferihisar’da Tarlası Olan Restoran

Los Altos’u diğer restoranlardan farklı kılan bir özelliği Seferihisar’da kendi tarlasını kurmuş olması.  Seferihisar Belediyesi’nin destek verdiği bu proje sayesinde restoranın mutfağında kullanılan habanero ve jalapeno biberi, tomatillo (yeşil domates), kişniş, lime (yeşil limon) gibi sebze ve meyveler kiralanan tarladan hasat ediliyormuş. Başlı başına taktir edilmesi gereken bu davranışa ek olarak, bu tarımsal faaliyette solucan gübresi kullandıklarını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Biliyorsunuz, solucan gübresi slow food ve sürdürülebilir tarım açısından önemli bir konu.

los altos istanbul

los altos istanbul

Duyduğuma göre, Los Altos, İstanbul Meksika Konsolosluğu ve Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle Seferihisar’da bir “Meksika Köyü” kurmayı planlıyormuş. Eğer bu çılgın proje hayata geçerse bölgede Meksika rüzgarları esecek gibi duruyor 🙂

Share.

Leave A Reply