Kumpiri Ortaköy’de Yiyeceksin

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Ortaköy, İstanbul’un boğaz kıyısındaki en şirin semtlerinden biridir. İstanbullular yaz kış demeden sürekli Ortaköy’ü ziyaret eder. Ama Ortaköy sadece eşsiz boğaz manzarasıyla değil “Kumpir”i ile de meşhur bir semttir.

“Kumpir” fırında pişirilen iri patateslerin içlerinin farklı malzemelerle doldurulmasıyla yapılan bir tür hızlı yiyecek. Kumpir hazırlamaya iri patateslerin kabuklarıyla birlikte fırında pişirilmesiyle başlanır. Pişen patatesler fırından çıkarılarak sıcakken ortadan ikiye bölünür. Sıra geldi içlerini doldurmaya.

Potatoes in the oven

Patatesin içine ilk olarak yağ ve rendelenmiş kaşar peyniri konur ve iyice karıştırılır. Bu iki ana malzemeden sonra artık kumpire ne konulacağına kumpiri yiyecek olan karar verir. Sosisten, mısıra, turşudan, zeytine, mantardan, kısıra kadar birçok farklı malzeme koyabilirsiniz. Son olarak da ketçap ve mayonez ekleyerek kumpirinizi hazırlayabilirsiniz.

Ingredients for Kumpir

Kumpirs

Ortaköy’de gittiğinizde yan yana dizilmiş birçok farklı kumpirci göreceksiniz. Bunlardan birini ziyaret edin, kumpirinizi sipariş edin ve kumpirin tadını çıkarın. Ayrıca ufak bir tüyo vermek gerekirse; kumpiriniz bittikten sonra kalan patatesin kabuğunu soyup yiyin. Oldukça lezzetli olduğunu göreceksiniz.

My Kumpir

My Kumpir

Me and the Chef

Kumpirin hazırlanış videosuna buradan ulaşabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=IEDEtZ4UVtI

Not: Fotoğraf ve video çekim sırasındaki desteklerinden dolayı Erzurum Kumpir’e teşekkürler

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

Leave A Reply