Kolombiya’da Dinlemeniz Gereken 10 Şarkıcı

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Her ne kadar Kolombiya ve müzik denilince herkesin aklına ilk olarak salsa gelse de coğrafi ve etnik yapısı nedeniyle Kolombiya’da birçok farklı türde müziğe rastlamak mümkün. Ben de sizin için Kolombiya müzik sektöründe önemli yere sahip olan 10 müzisyeni birer örnek şarkısıyla seçtim. Umarım keyifle dinlersiniz.

1)Silvestre Dangond: Yeni nesil “vallenato” şarkıcıları arasında yer alan Silvestre akordeon ağırlıklı ve hareketli şarkılarıyla dinleyenlerini dans ettirmesini bilen bir sanatçı. Silvestre’nin “Me Gusta” isimli şarkısı gece eğlenmeye çıktığınızda en çok duyacağınız şarkılardan biri.

2)Bomba Estereo: 2005 yılında Kolombiya’da kurulmuş grup müziklerini elektro tropikal olarak tanımlıyor. “Somos Dos” isimli parçalarını gece kulüplerinde ve radyolarda sıkça duyarsınız.

3)Carlos Vives: Kolombiya’nın en sevilen sanatçılarından birisi. Şarkıcı, besteci ve aktör. Grammy ve Latin Amerika Grammy dahil birçok ödüle sahip. Solo şarkılarına ek olarak düetleriyle de önemli işlere imza atıyor. “ChocQuib Town” grubuyla gerçekleştirdiği “El Mar de Sus Ojos” düet şarkısı buna güzel bir örnek.

4)Cali Flow Latino: Pasifik ritimlerinin salsaya entegre edilmesiyle ortaya çıkan “Salsa Choke” isimli müzik türünün en önemli temsilcileri. Özellikle 2014 yılı Dünya Kupası’nda Kolombiya Futbol takımının adeta resmi şarkısı haline gelmiş olan “Ras Tas Tas” grubun en hit şarkısı. Hemen hemen tüm Kolombiya’da duyabileceğiniz bu şarkı özellikle toplu danslarda eğlenceli figürler sunuyor.

5)Jose Alvaro Osorio Balvin (J Balvin): Özellikle şarkı sözleri nedeniyle birçok Kolombiyalı tarafından beğenilmeyen bir müzik türü olan “Reggaeton” özellikle gençler arasında çok yaygın. Kolombiya’da hangi şehirde gece dışarı çıkarsanız çıkın reggaeton türünde şarkılarla dans ettiğiniz göreceksiniz. J Balvin, bu müzik türünün en önemli temsilcilerinden birisi. Müzik listelerinin üst sıralarında yer alan “Ginza” isimli şarkısı reggaeton için güzel bir örnek.

6)ChocQuib Town: Latin Amerika Grammy ödülü sahibi Kolombiyalı hip-hop grubu. Şu anda “Cuando Te Veo” isimli şarkılarıyla Kolombiya müzik listelerinin en üst sıralarında yer alıyorlar. Latin ezgileriyle dinlemesi keyifli bir grup.

7)Juan Esteban Aristizabal Vasquez (Juanes): Kolombiya müziğinden bahsederken Juanes’i ve dillere destan “La Camisa Negra” şarkısını anmamak olmaz.

8)Juan Fernando Fonseca (Fonseca): Latin Amerika Grammy Ödülü dahil olmak üzere birçok müzik ödülüne sahip Kolombiyalı müziyen, prodüktör ve aktivist. Akustik nağmelere sahip şarkılarını keyifle dinleyeceğinize inandığım Fonseca’nın “Entre Mi Vida Y La Tuya” isimli şarkısı Fonseca’nın tarzını göstermesi anlamında güzel bir örnek.

9)Andres Cabas (Cabas): Kolombiya’nın Karayip kıyısında yer alan Barranquilla şehrinde doğan sanatçı şarkılarında Karayip nağmelerini rock&roll ve elektronik müzik formlarıyla harmanlıyor. Cabas’ın “Enamorandonos” isimli şarkısı son zamanlarda müzik listelerini adeta sallıyor.

10)Grupo Niche: Kolombiya müziğinden konuşurken salsa müziğinden bahsetmemek olmaz. Birçok farklı grup ve şarkının bulunduğu salsa türünde ben örnek olarak Grupo Niche’yi seçtim. Şarkılarıyla tüm Latin Amerika’da popüler olan grup 1980 yılında Cali’de kurulmuş. Salsayı seven tüm Latin Amerikalılar için önemli bir yere sahip olan grubun “Cali Pachanguero” şarkısı salsa dünyası için adeta ölümsüz bir şarkı.

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply