Kolombiya’da Denemeniz Gereken 10 Meyve

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bulunduğu tropik coğrafyanın nimetlerinden faydalanan Kolombiya’da pazarlar adeta rengarenk meyve bahçesi. O yüzden Kolombiya’da ne yerseniz yiyin ama bolca meyve yemeyi ihmal etmeyin. Kolombiya’nın çeşit çeşit meyveleri içerisinden mutlaka denemeniz gereken 10 adedini sizin için seçtim. Şimdi elinizdeki o güzel elmayı, armudu veya portakalı bir kenara bırakın ve tropik meyvelerin tadınızı çıkarın 🙂

 1. Carambola: Ekşi meyve sevenler için bulunmaz nimet. Ben ekşiliğinden tamamını bitiremedim, siz de bir deneyin derim.
  Carambola

  Carambola

 2. Granadilla: Hem soyma hem de yeme şekliyle Kolombiya’daki en hatırı sayılır meyvelerden biri. Sert sarı dış kabuğu bir yere vurulup çatlatıldıktan sonra elle parçalanır. Daha sonra içindeki kalın zar yırtılır ve çekirdekli kısım emilerek yenir. Tatlı bir lezzete sahip meyveyi kolaylıkla bulabilirsiniz.
  Granadilla

  Granadilla

 3. Guama: Görünüş itibariyle meyveye hiç benzemeyen Guama adeta hormonlu bir barbunya fasulyesi gibi. Kabuğunu ortadan kırıp açtığınız zaman beyaz renkli meyvelere ulaşıyorsunuz. İçlerinde büyük birer çekirdek olan meyveleri oldukça tatlı bir lezzeti var.
  Guama

  Guama

  Guama

 4. Guanabana: Yemyeşil, kalın dikenli ve kocaman bir meyve. Oldukça tatlı bir lezzete sahip. Benim favori meyvelerimden. Biraz pahalı olan meyveyi dilimler halinde almanız mümkün. Denemeyi sakın unutmayın.
  Guanabana

  Guanabana

 5. Lulo: Ekşi ve asitli bir tada sahip meyvenin içi oldukça sulu. Ortadan ikiye kesip kaşıkla yiyebileceğiniz Lulo’nun meyvesuyu hali daha popüler.

  Lulo

  Lulo

  Lulo

 6. Mango: Kolombiyanın en sevilen ve en çok tüketilen meyvelerinden. Özellikle meyve suyu olarak birçok restoranın mönüsünde kendisine yer edinmiş bu tatlı meyveyi Kolombiya’da denememe gibi bir şansınız yok.
  Mango

  Mango

 7. Mangosteen: Tuhaf bir görünüşe sahip olan bu meyvenin içi de tuhaf. Dıştaki kabuğu el veya bıçak yardımıyla soyduktan sonra içerisinden sarımsak şeklinde meyveler çıkar. Bir an yeme konusunda tereddüt yaşasanız da tadıyla kendisini size sevdirecektir.
  Mangosteen

  Mangosteen

 8. Passion Fruit (Maracuya): Tatlı bir lezzete sahip olan meyvenin tadı olgunlaşma seviyesine göre farklılık gösteriyor. Ama her koşulda keyifle tüketilebilecek bir meyve.
  Passion Fruit

  Passion Fruit (Maracuya)

 9. Pitaya: “Dragon fruit” olarak da bilinir. Bazı yerlerde isminin “pitahaya” olarak da yazıldığını görürsünüz. Kırmızı ve sarı olmak üzere iki renkte olan pitayanın Kolombiya’da bulunanı sarı renkli olanıdır. Ortadan ikiye kesip kaşıkla yiyebileceğiniz meyvenin tadı oldukça lezzetlidir.
  Pitaya

  Pitaya

 10. Uchuva: Sarı yapraklar içerisinde adeta turuncu bir kiraza benzeyen meyve. Oldukça asitli bir tadı olan meyvenin seveni çok. Türkiye’de altın kiraz olarak oldukça pahalıya satılan meyveyi burada bolca ve ucuza yersiniz.
  Uchuva

  Uchuva

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply