Adım Adım Köln

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Kölnde Gezilecek Yerler yazısına başlamadan önce şu ufak bilgiyi vermek istiyorum. Köln, Düsseldorf’a sadece 40 dakikalık tren yolculuğu uzaklığında bir şehir. O yüzden eğer yolunuz Düsseldorf’a düşerse oradan Köln’e geçmenizi tavsiye ederim. Tabi ki tam tersi de geçerli 🙂 Saynur (benimdiyetyemeklerim.com) ile birlikte Düsseldorf sonrası trenle Köln’e geçtik. Yolculuk hem konforlu hem de rahattı. Bu arada Düsseldorf hakkında fikir edinmek isterseniz daha önce kaleme aldığım “Batı Almanya’nın Sevimli Şehri Düsseldorf” ve “Düsseldorf’un Lezzet Durakları” yazılarıma da göz atabilirsiniz.

Kölnde Gezilecek Yerler

Kölnde Gezilecek Yerler

Kölnde Gezilecek Yerler

Köln’de kaç gün geçireceksiniz ya da en çok nereleri görmeyi tercih edersiniz bilmiyorum ama biz 2 gecelik Köln konaklamamız sırasında şehre dair birçok yeri keşfettik. Bunlar arasında birçok yeme içme yeri olsa da onları bir sonraki yazımın konusu yapacağım. Önce sizinle aklımızda kalan Köln’de Gezilecek Yerler listesini paylaşmak istiyorum.

Köln Katedrali (Kölner Dom)

Köln’ün en önemli simgelerinden biri. Almanca ismi Kölner Dom olarak geçer. Köln’ün merkez istasyonunun (Köln Hauptbahnhof) hemen çıkışında yer alan katedral çok merkezi ve ulaşımı kolay bir yerdedir. Yapımına 1248’te başlanmış ve ancak 1880 yılında tamamlanabilmiş. Köln’ün en turistik yapısı olan Köln Katedrali Kuzey Avrupa’nın en büyük Gotik katedrali. 157m yükseklikte kuleleriyle dünyanın en yüksek Roman Katolik Kilisesi. Katedralin içindeki vitraylar ve diğer tüm detaylar muhteşem. Katedral girişi ücretsiz.

Kölnde gezilecek yerler Köln Katedral

Köln Katedral

Kölnde gezilecek yerler katedral

Köln Katedral vitraylar

Köln Katedral vitraylar

Kölnde gezilecek yerler Köln Katedralin içi

Hohenzollern Köprüsü (Hohenzollernbrücke)

Köln Katedrali’nin arkasındaki yoldan gidebileceğiniz Hohenzollern Köprüsü aslında bir tren yolu. Ancak yayaların da geçebileceği şekilde tasarlanan köprü üzerinde kısa bir yürüyüşle Köln’ü farklı bir açıdan görmek güzel. Bir de bu köprü Avrupa’da üzerine kilit asılan köprülerden bir tanesi. İnsanların üzerilerine isimlerini yazıp köprülere astıkları kilitlerden bahsediyorum. Eğer siz de arzu ederseniz yanınızda bir kilit getirip bu köprüye asabilirsiniz.

Kölnde Gezilecek Yerler Hohenzollern Köprüsü

Hohenzollern Köprüsü

Köprüdeki kilitler

Köprüdeki kilitler

Müzeler

Köln için müzeler şehri desek yanlış olmaz. Müze meraklılarının bu iş için bir gün ayırmaları gerekebilir. Birçoğu birbirine yürüme mesafesinde olan müzelerin hepsini gezmeyi düşünenlere “Museums Card” almalarını öneririm. Biz iki kişi olduğumuz için Museums Card Family (30€) almıştık. 2 yetişkin ve 2 çocuk olmak üzere toplam 4 kişinin faydalandığı bu kartla 2 gün boyunca müzeleri ücretsiz gezebiliyor ve ilk gün de tüm ulaşım hatlarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Hadi şimdi hızlıca müzelere göz atalım.

Köln müze kart

Müze Kart

Museum Ludwig

Burası bir çağdaş sanatlar müzesi. Köln Katedrali’nin hemen arkasında. Müze içerisinde farklı konseptlerde birçok çağdaş sanat eseri sergileniyor. Ayrıca belirli periyotlarda özel sergilere de evsahipliği yapıyor. Gezmesi ve fotoğraflaması keyifli bir müze. Müze ile ilgili daha detaylı bilgilere müzenin websitesinden ulaşabilirsiniz (tık!)

Kölnde Gezilecek yerler Lüdwig müzesi

Köln Lüdwig Müzesi

Kölnde gezilecek yerler ludwig müzesi

Lüdwig Müzesi Pop-Art sergisi

Lüdwig Müzesi Pop-Art sergisi

Römisch-Germanisches Museum

Ludwig müzesinin hemen yanıbaşında yer alan Römisch-Germanisches Müzesi antik dönem tarihi eserlerine meraklı olanlar için bulunmaz nimet. Roma ve Germen dönemlerine ait eserlerin sergilendiği müzedeki mozaikler ise ayrı bir güzel. Eğer antik dönem eserlre meraklıysanız bu müze tam sizlik. Müzenin websitesine buradan göz atabilirsiniz (tık!)

romisch germanisches müzesi

Romisch-Germanisches Müzesi

Mozaikler

Mozaikler

Antik döneme ait eserler

Antik döneme ait eserler

Schokoladen Museum

Adı üzerinde bir çikolata müzesi. Peki içeride ne var derseniz. Kakaonun ve çikolatanın tarihi, çikolata yapım süreçleri, örnek çikolata tadımı ve küçük bir sergi. Ama ne yalan söyleyeyim bu müze bizi pek tatmin etmedi .Müzeyi gezmektense dev bir marketin çikolata bölümünü gezmeyi tercih ederdik 🙂 İsterseniz müzeyi gezmeden çeşit çeşit çikolata satılan müzedeki marketi gezebilirsiniz. Müze hakkında daha fazla bilgi almak isteyenleri buraya alayım (tık!) 

Köln schokoladen

Schokoladen Müzesi

Müzede çikolata tadımı

Müzede çikolata tadımı

Temsili bir çikolata dükkanı

Temsili bir çikolata dükkanı

Wallraf-Richartz Museum

Avrupanın önemli tablolarına ev sahipliği yapan bir müze. Farklı akımlara dahil Monet, Pissaro, Renoir gibi birçok ressama ev sahipliği yapan müze geniş resim koleksiyonuyla bence Lüdwig’den sonra Köln’ün en keyifli müzesi. Müzedeki sergiler hakkında bilgi almak için (tık!)

Wallraf Richartz Müzesi

Wallraf Richartz Müzesi

Heykeller ve tablolar

Heykeller ve tablolar

Hohe Caddesi

Köln Katedralinin önünden başlayan şehrin en eski alışveriş caddesi. İstiklal Caddesi’ni andırıyor ama onun biraz daha dar bir versiyonu. Her zaman kalabalık olan cadde özellikle sıcak havalarda daha da kalabalıklaşıyor.

Hohe caddesi

Köln Hohe Caddesi

Ehrenfeld Bölgesi

Eğer kent merkezinden biraz uzaklaşıp şehrin sakin sokaklarında yürümek isterseniz o zaman Ehrenfeld bölgesine gitmenizi tavsiye ederim. Özellikle grafitileriyle dikkat çeken Ehrenfeld bölgesi şehrin yoğun turistik bölgelerinden kaçıp şehrin içine karışmak için çok doğru bir adres.

Ara sokaklar

Ara sokaklar

Köln Dev grafitiler

Dev grafitiler

Share.

Leave A Reply