Köfteci Arnavut’a Mutlaka Gitmelisin

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Balat, İstanbul’un en eski semtlerindendir. Çok kültürlü nüfus yapısıyla, farklı dini merkezleriyle (cami, kilise, sinagog), dar sokaklarıyla ve cumbalı evleriyle Balat her zaman İstanbulluların ve İstanbul’u ziyaret edenlerin ilgisini çekmiştir. Bu nedenle İstanbul’u ziyaret edenler mutlaka Balat’a uğramalı.

Köfteci Arnavut Restaurant 1

Köfteci Arnavut Restaurant 2

Balat’ta Mürselpaşa Caddesi üzerinde köşebaşında eski bir bina vardır. Yılların yorgunluğuyla devrilmemek için yanındaki binaya yaslanmış bu binada 66 yıllık bir restoran vardır. 1947 yılında Arnavut kökenli Rıfat İştay tarafından kurulan bu retoranın adı “Köfteci Arnavut”tur. Restoran kurulduğu ilk yıllarda Arnavut Ciğeri satıyormuş. Daha sonra Arnavut ciğerinin yerini köfte almış. O gün bugündür de restoran Köfteci Arnavut olarak anılmış.

Ali İştay and Me

Bugün restoranın işletmeciliğini Rıfat İştay’ın oğlu Ali İştay yapıyor. İlerleyen yaşına rağmen durdurak bilmeden restoranda çalışmaya devam eden Ali Bey müşterileriyle de yakından ilgilenmeyi ihmal etmiyor.

Meatballs and Oregano

Köfteci Arnavut Restaurant 2

Gelelim “Köfteci Arnavut”un köftelerine. Dananın “döş” kısmından yapılan köfteler kare biçiminde. Biraz yağlı olmakla birlikte oldukça lezzeti olan köftelerden 1.5 porsiyon sipariş vermek yerinde olacaktır. Pilavla birlikte servis edilen köftelerin yanında piyaz da söyleyebilirsiniz.

Meatballs and Oregano

Meatballs and Haricot Bean Salad

Adres: Mürselpaşa Caddesi No:139 Balat-İstanbul

Telefon: +90 212 531 66 52

Açık Olduğu Saatler: Pazar hariç hergün (11:00 – 19:00)

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply