Kilisli Restoran

0
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul öyle büyük bir sofra ki bu şehirde her damak tadına uygun bir lezzet bulmak mümkün. Bu sofrada etin, sebzenin, balığın, tatlının ve dünya mutfağının binbir rengi var. Siz hangisini isterseniz İstanbul size onu sunuyor. Böyle bir sofrada doğunun enfes lezzetlerini sunan bir mekan var. Adı Kilisli Restoran (Kilisli Hadımköy). Peşin peşin söylüyorum İstanbul Hadımköy’de bulunan bu restoran İstanbul’un en iyi kebapçılarından biri. Peki Kilisli Restoranın yemekleri neden bu kadar iyi, bu mekanı özel kılan nedir ve bu muhteşem lezzetlerin arkasında kimler var? Bu soruların cevapları ve daha fazlası bu makalede. Lezzetli okumalar.

Kilisli Restoranın Tarihi

Kilisli Restoran bir aile işletmesi. Diğer bir ifadeyle aile fertlerinin gözü kulağı her zaman mekanın üzerinde. Restoran 1999 yılında Mehmet Şahiner tarafından kurulmuş. Bugün ise işin başında Mehmet Bey’in oğlu Onur Şahiner bulunuyor. Onur Bey, babasından devraldığı bayrağı emin adımlarla taşımaya devam ediyor. Restoranın A’dan Z’ye tüm süreçleriyle bizzat kendisi ilgileniyor. Tüm aile bireyleri restoranla yakından ilgili olunca Kilisli Restoran, İstanbul’un lezzetine güvenilir sayılı mekanları arasında kendisine sağlam bir yer edinmiş. Onur Bey ile sohbetimiz sırasında kendisine Kilisli’nin bu eşsiz lezzetlerinin arkasındaki temel felsefeyi sorduğumda bana Mehmet Bey’in şu sözünden bahsetmişti: “Kendi çocuklarımıza yediremeyeceğimiz sağlıksız hiçbir şeyi misafirlerimizin çocuklarına da yedirmeyiz“. Aslında bu anlayış tüm restoranlarda olması gereken bir anlayış. Bu felsefe tüm sektörde hakim olsa müşteriler olarak bizler de gönül rahatlığıyla restoranlarda yemek yiyebiliriz. Lafı uzatmadan, bu felsefesinden dolayı Kilisli Restoranı tebrik etmek lazım.

Kilisli Restoran - Onur Şahiner ile birlikte

Kilisli Restoran – Onur Şahiner ile birlikte

Kilisli Restoranın Öne Çıkan Lezzetleri

Kilisli Restoran, adından da anlaşılacağı üzere Kilis mutfağına ağırlık veren bir restoran. Restorana gidip mönüyü incelediğinizde bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu yazım öncesinde Kilisli Restoran’a birkaç kez gitme şansım oldu. Her gittiğimde farklı lezzetleri denemeye çalıştım. Lahmacundan, içli köfteye, kuzu tandırdan, belluriyeye kadar birçok lezzeti denemiş birisi olarak söylüyorum her bir lezzet başlı başına muhteşemdi.

Mesela Lahmacun. Bence Kilisli Restoranın en dikkat çeken lezzeti. İstanbul’da lahmacun servisi yapmayan bir kebapçı var mı? Bildiğim kadarıyla yok. Neden? Çünkü yapımı çok kolay. Hamuru aç, harcını koy, ver fırına, piştikten sonra getir müşterinin önüne koy. Müşteri de içine yeşillik doldursun, bolca limon sıksın ve dürüm yapıp yesin. Oysa her kebapçıda kolaylıkla servis edilen lahmacunu layıkıyla hazırlayabilmek ve pişirebilmek oldukça zordur. Bir kere harcını iyi hazırlayacaksın, hamurunu iyi mayalayacaksın, sonra fırında kıvamında pişireceksin. Eğer bunların hepsini doğru yapabildiyesen lahmacun tamamdır. O zaman hem lahmacunun hamuru kurumamış bir gevrekliktedir hem de sonradan içine yeşillik koymaya gerek kalmaz. Kilisli Restoranın lahmacunu tam da bu yazdıklarım gibi. Hem hamuru olması gerektiği kıtırlıkta hem de malzemenin tadı ve bolluğu tam ölçüsünde.

Kilisli Restoran'ın lezzetli lahmacunu

Kilisli Restoran – Lahmacun

Lahmacunla başladık içli köfte ve kuru dolmalarla devam edelim. Hem içli köftenin hem de kuru dolmaların içlerinde kullanılan malzemeleri oldukça lezzetli. Ben her üçünü de denedim ve diyebilirim ki özellikle de içli köfte son zamanlarda yediğim en iyi içli köfteydi.

Kilisli Restoran'ın lezzetli içli köfte ve kuru dolmaları

Kilisli Restoran – İçli Köfte ve Kuru Dolma

Bu lezzetlerden sonra ister hünkar beğendi yiyin, isterseniz patlıcanlı kebap veya varsa oğlak tandır. Bu saydıklarımın her biri eminim ki benim gibi sizi de tatmin edecektir. Özellikle hünkar beğendinin yumuşacık eti yanında etin altındaki patlıcan yatağına bayıldım. Kıvamı ve lezzetiyle birçok yerde sunulandan çok farklı.

Kilisli Restoran'ın lezzetli hünkar beğendisi

Kilisli Restoran – Hünkar Beğendi

Kilisli Restoran'ın lezzetli patlıcanlı kebabı ve oğlak tandırı

Kilisli Restoran – Patlıcanlı Kebap ve Oğlak Tandır

Gelelim tatlılara. Mekanda dikkatimi çeken üç tatlı oldu; belluriye, cennet çamuru ve katmer. Her biri birbirinden lezzetli. Özellikle belluriye bu üçü arasında oldukça dikkat çekiyor. İsterseniz belluriye tatlısını dondurmalı da yiyebilirsiniz. Aynı şekilde katmerinizi de dondurmayla tercih edebilirsiniz. Cennet çamuru ise kaymakla servis ediliyor. Sonuç olarak bu üç tatlının her biri de yemeğinizi tatlı bir şekilde bitirmenizi sağlayacak güce sahip.

Kilisli Restoran'ın lezzetli belluriye tatlısı

Kilisli Restoran – Dondurmalı Belluriye Tatlısı

Kilisli Restoran'ın lezzetli dondurmalı katmeri

Kilisli Restoran – Dondurmalı Katmer

Kilisli Restoran'ın lezzetli cennet çamuru tatlısı

Kilisli Restoran – Cennet Çamuru Tatlısı

Çorlu’da Çiftlik

Peki bu lezzetli yemeklerin malzemeleri nereden? Kilisli Restoran’ı diğer birçok restorandan ayıran en büyük özellik kendilerine ait bir çiftliklerinin bulunması. Çorlu’da bulunan toplam 100 dönümlük bu çiftlikte Trakya kıvırcık ırkı koyunu, Saanen ve Kilis ırkı keçiler yetiştiriyorlarmış. Yetiştirilen bu hayvanlardan restoranın et ve süt ihtiyacı karşılanıyormuş. Çiftlikte ayrıca bahar ve yaz aylarında domates ve biber gibi sebzeler de üretiliyormuş. Bunun yanında salça ve baharat gibi diğer ihtiyaçlar ise Hatay ve Kilis’te bulunan üreticilerden temin ediliyormuş. Kilisli Restoran’ın yemeklerinde kullandığı malzemelere bu kadar önem vermesi açıkcası takdire şayan. Özenle kullanılan malzemelerin de yemeklerin bu kadar lezzetli olmasında hiç kuşku yok ki büyük katkısı vardır.

Son Söz

Ne zaman ki ülkemizde işini layıkıyla yapan restoran sayısı artar o zaman mutfak kültürümüzü dünyaya daha kolay tanıtabiliriz.

Share.

Leave A Reply