Kebapçı Enver Usta’nın Elinden

2
Takip edin ve Paylaşın
4

KEBAPÇI ENVER USTA’NIN ELİNDEN

İstanbul gibi artık her köşebaşında kebapçının olduğu bir şehirde gerçek bir kebap ustası bulmak bir hayli zor. Ama üzülmeyin 20 yıldır küçüçük restoranında büyük lezzetler sunan bir usta var. Kebapçı Enver Usta.

The entrance of the restaurant

Enver Usta Gaziantepli. Mesleğe küçük yaşta çırak olarak başlamış. Her ne kadar 20 yıl desek de aslında Enver Usta’nın meslek yaşamı tam 50 yıllık. Restoranın duvarlarında yer alan fotoğraflar ve yazılar da bunun bir işareti. Restoranda Enver Usta’nın en büyük yardımcısı uzun yıllardır yanında çalışan emektar garson Ahmet Bey.

Me, Enver Usta and Mr Ahmet

Peki Enver Usta’ya gidildiğinde ne yenmeli. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Enver Usta’ya gittiğinizde kebapların sergilendiği buzdolabından neyi seçerseniz seçin hiç pişman olmazsınız. Çünkü tüm kebaplar birbirinden lezzetli. Ama yine de özellikle birkaç tanesini denemenizi tavsiye ediyorum. Bunların başında da Tavuk Beyti ve Adana Kebabı geliyor. Bunlara ek olarak, Çöp Şiş, Parça Tavuk (kemikli), Tavuk Kanat, Urfa Kebabı da restoranın diğer özel tatları. Sipariş verdiğiniz kebaplar hazırlanana kadar bulgur tabağı, ezme ve süzme yoğurttan oluşan başlangıç tabağını da mutlaka deneyin. Yemeğin sonunda ise Enver Usta’nın her gün dükkana gelirken aldığı günlük baklavadan tadarak bu lezzet turunuzu noktalayabilirsiniz.

Kebab Plate

Belirtmem gereken çok önemli bir nokta var. O da Enver Usta’nın restoranını bulunduğu bina satılmış. 2012 yıl sonuna kadar kendisinin de restoranı boşlatması gerekiyormıuş. Sonrasında ne yapacağı konusunda şu an kesin bir şey yokmuş. Umalım ki bu lezzet durağı o tarihten sonra da başka yerde faaliyetlerine devam eder. O yüzden en olur ne olmaz siz elinizi çabuk tutun ve bu efsanevi kebapçıda bir lezzet turu atın. Benden söylemesi.

Bilgi Notu: Enver Usta ile yaptığım sohbet sırasında kendisinden Gaziantep’e ait iki lezzet sırrını da öğrenme fırsatı buldum. Bunlardan bir tanesi “Boz Fıstık” diğeri ise “Keme Kebabı”. Boz Fıstık; dış kabuğu açık sarı renkli olan ve fıstığın tam olgunlaşmadan önceki halidir. Lezzeti nedeniyle baklavalarda kullanılan fıstık türüdür. Keme, Fransız mutfağının en pahalı malzemelerinden birisi olan “Trüf Mantarı (Truffle)” nın yerel akrabasıdır. Keme sadece baharın geldiği dönemde toplanabiliyor. Bu da 1.5 aylık bir döneme denk geliyor. Bu nedenle keme yemek isteyenlerin baharın gelişini yani Nisan ayını beklemesi gerekiyor.

 Adres                  : Şahkulu Mahallesi Erkanıharp Sokak No:5/A Tünel Beyoğlu-İstanbul

Telefon              :+90 212 252 29 41

Açık                      : 12:00 – 16:00 (Pazar günleri kapalı)

This post is also available in: İngilizce

Share.

2 Comments

  1. Hello there! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my apple iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able
    to resolve this problem. If you have any recommendations, please share.
    Many thanks!

Leave A Reply