Baklavaya Doğru

0
Takip edin ve Paylaşın
4

GAZİANTEP’TEN UZAKTA OLSAK DA LEZİZ BAKLAVAYA UZAK DEĞİLİZ

Ne zaman yolum Karaköy’e düşse ne yapar eder meşhur Güllüoğlu’na uğrarım. Çünkü biliyorum ki Gaziantep’te yediğim o enfes baklavaların bir benzerini her daim Karaköy Güllüoğlu’nda bulmak mümkün. Her gidişimde biraz daha kalabalık gördüğüm Güllüoğlu’nun adı artık İstanbul ile ilgili tüm turistik yayınlarda yer alıyor. O nedenle, ne zaman giderseniz gidin Güllüoğlu’nun yerli müşterisi kadar yabancı müşterisi de olduğunu görürsünüz.

Her ne kadar bir baklavacı olarak nam salmış olsa da Güllüoğlu’nda “cevizli saray sarması”ndan “şöbiyet”e, “sütlü nuriye”den “şekerpareye” kadar çeşit çeşit şerbetli tatlıyı yemeniz mümkün. Ne yalan söyleyeyim her ne kadar benim favorim fıstıklı ve cevizli baklava olsa da çoğu zaman bende karar verirken ikilemler yaşamıyor değilim.

Güllüoğlu sürekli gelen müdavimleri nedeniyle her daim kalabalık bir tatlıcı. O yüzden ne zaman giderseniz gidin yer sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Ama hiç merak etmeyin, herkesin tatlı yediği bir restoranda aslında yer bulmak hiç o kadar da zor değil. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım sözünün bir nevi gerçeğe d önüşmesi misali, boş olan bir sandalye için kimin masasına giderseniz gidin sizi buyur edecektir.

Baklava & Havuç Dilimi - Karaköy Güllüoğlu

Masaya oturur oturmaz siz ve tatlılarınız başbaşa kalırsınız. Reyonda altın sarısı rengiyle sizi etkilemiş olan tatlılar, masanıza kurulur kurulmaz buram buram kokan tereyağı ve fıstık/ceviz kokusuyla sizi kendine çekmeye devam eder. Bir an önce elinizi çatala götürmek ve göze ve burna hitap eden bu lezzetle tat alma duyunuzun buluşmasını isterseniz.

Demek ki baklava altın sarısı rengiyle önce göze, çatalı batırdığınızda aldığınız hışırtı sesi ile kulağa, yaydığı tereyağı ve fıstık/ceviz kokusuyla burna, ısırdığınızda aldığınız tadıyla damağınıza, yedikten sonra rahatsız etmeyen içeriğiyle de midenize hitap etmelidir.

Ne diyelim, ne yapın edin yolunuzu Karaköy’e düşürün ve Karaköy’e gitmişken de Güllüoğlu’nda kendinize bir tatlı ziyafeti çekin.

Bilgi Küpü: Baklava yerken bilmeniz geeken çok önemli bir husus var. O da baklavayı ısırmadan önce mutlaka ters çevirmiş olmanız. Zira, baklavayı ters çevirerek ısırdığınızda baklavanın tabanı damağınıza yapışacak, böylece baklavanın şerbetinin ve tüm lezzetinin yer aldığı taban kısmı damağınız ile buluşarak sizin baklavanın gerçek lezzetini almanızı sağlayacak.

 

Adres: Rıhtım Caddesi (Kemakeş Caddesi), Katlı Otopark Altı, No:3-4 Karaköy/İstanbul

Telefon: +90 212 293 09 10

Internet: www.karakoygulluoglu.com

How to get there !

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

  1. culinistanbul

    Tüm yemeklerin gerçek lezzeti doğduğu topraklarda saklıdır. Bu yüzden Baklava için ilk adres her zaman Gaziantep olacaktır. Buna rağmen Güllüoğlu’ndaki baklavalar da bir o kadar lezzetli… Denemelisin… Blog için güzel düşüncen için de ayrıca teşekkürler 🙂

    • dizayn, metinler, içerik… çok kaliteli görünüyor.. seni izlemeye devam edeceğim 🙂 belki “culinizmir” de çıkar sonra 😉

  2. Pingback: Baklava, Iranian Style | Fae's Twist & Tango

Leave A Reply