Kamp Kurmak Ne Güzel

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Kamp Kurmaya Gidiyoruz yazımda bahsettiğim üzere, daha önce hiç kamp kurmamış 5 kişi, bayram tatilini fırsat bilip Şile Sahil Kamping’de kamp kurmaya karar vermiş ve gerekli tüm malzemeleri tamamlamıştık. Kamp kuracağımız gün, erken bir saatte evden Şile’ye doğru yola koyulduk. Erken gitmemizin iki nedeni vardı: İlki, hava kararmadan kamp kurmak, eksik bir şey varsa tamamlamak. İkincisi ise, günü öldürmeyelim, olabildiğince değerlendirelim.

Kamp Kurmak için Şile’ye Doğru Yola Çıkıyoruz

Saatler sabah 10’u gösterdiğinde Şile Sahilköy tabelalarını takip ederek Şile Sahil Kamping alanına ulaştık. Kayıt işlemlerini tamamlamak üzere resepsiyona girdik. Çadırınızı kendiniz getiriyorsanız, kişi başı günlük 30.-TL ücret ödeyerek kamping alanına giriş yapabiliyorsunuz. Eğer orada halihazırda kurulmuş çadırlardan kiralayacaksanız ise o zaman telefon ile önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Çadırları Nereye Kuralım?

Kayıt işlemlerimizi tamamladıktan sonra çadırlarımızı ve sandalyelerimizi kapıp kendimize kamp kuracak uygun bir alan seçmek üzere kısa bir keşif yapıyoruz. İçgüdülerimizi takip edip alanın en arkasına doğru ilerliyoruz. Biz 3 çadır olacağımız için biraz geniş bir düzlüğe ihtiyacımız oluyor. Çadır kuracağınız alanın mümkün olduğunca eğimsiz, düz olmasına dikkat edin. Eğimsiz alan bulamıyorsanız da başınızı koyacağınız yerin yukarıda olmasına dikkat edin.

Kamp kurmak ne guzel 6

Böyle bir manzaraya uyanmak gibisi yok

Çadırları kurmak düşündüğümüzden daha basit oluyor. Bir gün önce evde de pratiğini yaptığımız için zorlanmıyoruz. Önce çadırı yere seriyoruz, birbirine geçmeli parçalarını takıyoruz. Çadırımız ayağa kalkınca da ikinci katını üstüne geçirip çivileri toprağa çakıyoruz. Eğer rüzgarlı bir hava varsa mutlaka iplerle çadırımızı gerip iyice yere sabitliyoruz. İki kişilik bir çadırı kurmak, neredeyse 10-15 dakikamızı alıyor. Biz tüm çadırları toplamda 30 dakikada kurup bitirmiş oluyoruz. Kamp sandalyelerimizi ve minik masamızı da ortaya açınca kamp alanımız hazır hale geliyor.

Kamp kurmak ne güzel :)

Kamp kurmak ne güzel 🙂

Arabadan şişme yataklarımızı ve diğer tüm eşyalarımızı da alıp çadırlara yerleştirince sıra bir yorgunluk kahvesi içmeye geliyor. O zaman biraz ormandan odun toplayalım ve ilk kamp ateşimizi yakalım 🙂

Yorgunluk atarken

Yorgunluk atarken

Haydi Kamp Ateşini Yakalım

Kampçılık ruhu bizi o kadar sarıyor ki, ateş yakmak için kibrit ya da çakmak kullanmamaya adeta yemin ediyoruz. Taşlarla kamp ateşimizi yakacağımız alanı belirliyor ve daire yapıyoruz. Topladığımız çıraları ortaya üçgen şeklinde dizip pamuğu ortasına koyuyoruz ve magnezyum çubuğumuzla ateş atıyoruz. J Evet, adeta ateş parçacıklarını pamuğa doğru savuruyoruz ve hoopp ateşimiz hazır. Şimdi sıra topladığımız odunları nazikçe ateşe koymakta… Ateşimiz hazır olduğunda hemen ızgara telini ateşlerin üzerine koyuyor ve suyumuzu kaynamaya bırakıyoruz.

Kamp kurmak ne guzel 2

Şile’de Eksik Şeyler de Yok Değil

Şile Sahil Kamping alanının olumlu taraflarından biri deniz kenarında olması. Eğer bol dalgalı bir denize alışkınsanız, istediğiniz zaman denizin keyfini çıkartabilirsiniz. Biz çok dalgalı deniz sevmediğimizden girmemiz ile çıkmamız bir oldu. Zira 2 dakikalık deniz eğlencesinde sanki 2 saat yüzmüş gibi yorulduk 🙂

Kamp alanında sıcak su olmaması bizi bu 2 gecelik macerada en çok üzen şey oldu. Buz gibi su ile duş almak hiç kolay olmadığından bu konuda epey bir zorlandıysak da çadıra gider gitmez en kalın kıyafetlerimizi giyerek hemen ısındık.

Akşam İyi Yedik Ama

O zaman sıra akşam yemeğinde… Günün en keyifli zamanı sanırım mangal yakma telaşında oluyor. Kamp alanına en yakın köyden yemeklerimizi alıp mangalda kendimize bir güzel ziyafet çekiyoruz.

Kamp kurmak ne guzel 3

Akşam yemeği

Yemekler yendikten sonra kamp ateşi etrafında keyifli bir muhabbet başlıyor. Güneş battıkça soğuk meydana çıkıyor ve üstümüze kalın bir şeyler giyiyoruz. Biraz sohbet, biraz diğer kampçıların melodilerine eşlik edelim, biraz kart oyunları biraz da Tabu oynayalım derken saat oldukça ilerliyor.  Herkes güzel bir uyku çekmek için çadırına giriyor…

Kamp kurmak ne guzel 4

Uyku vakti

Şimdiden söyleyelim, geceleri kamp oldukça serin geçiyor. Biz ikişer kat giyinip üzerimize battaniye örtmüş olmamıza rağmen oldukça üşüdük. Ahhh, unutmadan, geceleri çakal sesleri duyabilirsiniz. Bu sesler oldukça ürkütücü olabiliyor. Kamp alanında değil de, ormanda münferit olarak kamp kurmuş olsaydık muhtemelen gece benim için baya bir zor geçebilirdi. Ancak diğer kampçılarla bir arada olmanın verdiği güven duygusuyla sesler sona erdikten sonra güzel bir uyku çekebildik.

Güzel bir kamp oldu :)

Güzel bir kamp oldu 🙂

Biz kampta 2 gece ve dolu dolu 3 gün geçirdik. İlk kez kamp kurmamıza rağmen, neredeyse 40 yıllık kampçılar gibiydik. Hiçbir sorun yaşamadık. Siz de iyi anlaşabildiğiniz arkadaşlarınızla ve düzgün bir iş bölümü ile oldukça eğlenceli bir kamp seyahati geçirebilirsiniz.

Share.

Leave A Reply