Kaliteli Bir Mekan – Atelier Real Food Restoran

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Sakin bir pazar akşamı Ritz-Carlton Oteli’nin giriş katında yer alan Atelier Real Food Restoranı’ndayım. Rezerve edilen masama doğru ilerlerken oldukça şık döşenmiş restoranın baktığım her köşesinde ince bir zarafetin izini görüyorum.

Masama geçer geçmez mönü geldi ve hemen incelemeye başladım. İlk dikkatimi çeken restoran mönüsünün et, tavuk ve balık severlere yönelik hazırlanmış olması. Ben tercihimi dana kaburgadan yana kullandım. Etimin yanına da bir bardak kırmızı şarap söylediim. Bunun için tercihim Urla Karası 2011 oldu. Benim damak tadım için gayet orta sertlikte bir şarap.

Bu esnada masama sıcak olan bir taşın üzerinde servis edilen ekmekler geliyor. Ekmeklerin soğumaması için sıcak taşın üzerine konulduğunu öğreniyorum. Bu arada taşın altında bir keçe var ve böylece taş garson tarafından rahatça taşınıp masaya konulabiliyor. Ekmekler için masadaki boş tabağa zeytinyağağını koyuyor ve ekmeklerden bir iki parça alarak ana yemeğime hazırlık yapmaya başlıyorum.

Kısa bir süre sonra dana kaburgam da geliyor. Gayet büyük bir parça olan kaburga patates püresiyle birlikte servis ediliyor. Et gayet taze, yumuşak ve lezzetliydi. Tam ortasındaki kemik ise adeta Paris’in ortasındaki Eyfel Kulesi gibi etin ortasında yükseliyordu. Etin yanındaki patates püresi de tam kıvamındaydı. Böyle olunca tabi ki ben de etimi keyifle yedim.

Ben yemekten sonra tatlısız yapamayanlardanım. Atelier’de de bu kural değişmedi ve ben hemen bir tatlı mönüsü isteyerek siparişimi verdim. Mönüde tatlı olarak çikolatalı kek, ayva atlısı, elmalı tart gibi çeşit çeşit talı bulunsa da benim tercihim “Vacherin” oldu. Beze, çilekli sorbe ve vanilyalı kremadan oluşan bu tatlı tabakta adeta itinayla tamamlanmış bir sanat eseri gibi duruyordu. Fazla bekleyemeden tatlımdan ilk lokmamı aldım. İlk lokmamı alır almaz da mutfağa kocaman bir teşekkür gönderdim. Oldukça hafif ve lezzetli bir pastaydı.

Bu güzel yemeğimi bir kahve ve bir sigara ile restoranın diğer bölümünde sonlandırdım. Yediğim güzel yemek sonrası keyifle oturup İstanbul’un ışıklarını izlerken kahvemi yudumladım. Benim için afiyetli bir geceydi.

Bu arada güler yüzlü ve oldukça itinalı hizmet sunan restoran personeline ayrıca teşekkürler.

Adres: Asker Ocagi Caddesi, No:6, Süzer Plaza, 34367 İstanbul

Telefon: +90 212 334 44 44

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply