Kahve Hakkında Bir Kitap – Turkish Coffee

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Bugün size “Kahvenin 16. yy’da Turkiyeye ulaşmasında bu yana Türkler ve ve bu sıcak içecek arasında tutkulu bir ilişki bulunuyor. Gerçekte Türkiye’de kahve ekimi mümkün olmasa da keşfimiz olan ve çekirdeklerin kavrulmasıyla başlayıp fincan içerisinde biten hazırlama metodumuz Türk Kahvesi olarak bilinmekte ve bilinmeye de devam edecek.” önsöz cümlesiyle başlayan ve Türk Kahvesini anlatan bir kitaptan bahsetmek istiyorum.

Sabri Koz ve Kemalettin Kuzucu tarafından hazırlanan “Turkish Coffee” isimli kitabın ilk baskısı 2013 yılında YKY yayınlarından çıktı ve 2014 yılında ikinci baskısını yaptı. Kitabın içeriği iki temel başlıktan oluşuyor: Türk Kahvesinin Kısa Tarihi ve Kahvenin Türk Halk Edebiyatı’ndaki Yeri. Oldukça iyi bir kaynakçaya sahip kitabın içerisinde kahveyle ilgili çok sayıda fotoğraf da bulunuyor.

Kitabı okuduktan sonra kahvenin bu topraklardaki anlam, önem ve etkilerini daha iyi anlamış, bundan sonra kahvenizi her yudumlayışınızda bu içecekteki kültürel altyapıyı daha yakından hissedeceksiniz. Ne diyelim “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır”

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply