Kaç Ülke veya Şehir Gördün

0
Takip edin ve Paylaşın
0

Geçen gün seyahat etmeye gönül vermiş gezginlerin oluşturduğu bir facebook grubunda bir post paylaştım.

Postta şunu sordum: “Sizce insanlar kaç ülke/şehir gördüğünü nasıl hesaplıyorlar?

Bunu neden sordum?

Çünkü, son zamanlarda özellikle de kişilerin sosyal medya hesaplarında şu türden açıklamalara rastlıyorum: “38. Ülkem“, “37 Ülke 45 Şehir“, “23 Ülke 21 Şehir” (bu son örnekte şehir sayısının ülke sayısından az olduğuna dikkat. nedenini bilmiyorum.)

Banos şehrinde Zipline macerası

Ekvador’un Banos şehrinde Zipline Macerası

Bu türden açıklamalara rastlayınca ben de merak ettim. Acaba bu hesaplamalar nasıl yapılıyordu? Yani bir ülkeyi/şehri gördüm demek ne demekti? Neleri yaparsak o ülkeyi gördüm listemize alıyorduk? Bu sorularla başlayan merakım sonucunda birtakım başka sorulara da ulaştım. İşte içinde biraz merak biraz mizah olan sorular. 

  • Bir ülkenin/şehrin “gördüğüm ülkeler/şehirler” sayısına dahil edilebilmesi için o ülkede/şehirde minimum kaç dakika, kaç saat veya kaç gün geçirmek gerekiyor?
  • Bir ülkeyi/şehri gördüm demek için o ülkede minimum görülmesi gereken yerler var mıdır? (havaalanı, meydan, katedral, restoran vs)
  • Bebekken veya çocukken gördüğümüz ülkeler/şehirler bu listeye dahil edilebilir mi? Farklı bir şekilde soracak olursam, bir ülkeyi/şehri bu listemize alabilmek için yaş kriteri var mıdır?
  • Aktarmalı uçuşlarda uğradığımız ülkeler/şehirler bu listeye alınabilir mi?
  • Karayoluyla geçtiğimiz ülkeleri/şehirleri listeye dahil edebiliyor muyuz? Örneğin, arabamızla İstanbul’dan Almanya’ya giderken geçtiğimiz ülkeleri listeye dahil edebilir miyiz? Dahil edebilmek için bu ülkelerde bir şey yapmak lazım mı?
  • Coğrafi büyüklükleri farklı olan ülkeleri aynı şekilde mi saymalıyız? Örneğin dünyanın coğrafi olarak en büyük ülkelerinden olan Avustralya’da veya Rusya’da geçirilen 3 gün ile coğrafi olarak en küçük ülkelerden biri olan San Marino’da geçirilen 3 gün aynı değerde midir?
  • İş toplantısı için gittiğimiz ve bir gece kaldığımız ülkeler/şehirler bu listeye dahil edilebiliyor mu?

Bu tip sorulara sizler nasıl cevap veriyorsunuz?

Verdiğiniz cevaplar sonrasında kaç ülke/şehir gördüğünüzü hesaplayabiliyor musunuz?

Evet şimdi size soruyorum: Kaç Ülke / Şehir gördünüz 🙂

 

Share.

Leave A Reply