Kaç Ülke veya Şehir Gördün

2
Takip edin ve Paylaşın
4

Geçen gün seyahat etmeye gönül vermiş gezginlerin oluşturduğu bir facebook grubunda bir post paylaştım.

Postta şunu sordum: “Sizce insanlar kaç ülke/şehir gördüğünü nasıl hesaplıyorlar?

Bunu neden sordum?

Çünkü, son zamanlarda özellikle de kişilerin sosyal medya hesaplarında şu türden açıklamalara rastlıyorum: “38. Ülkem“, “37 Ülke 45 Şehir“, “23 Ülke 21 Şehir” (bu son örnekte şehir sayısının ülke sayısından az olduğuna dikkat. nedenini bilmiyorum.)

Banos şehrinde Zipline macerası

Ekvador’un Banos şehrinde Zipline Macerası

Bu türden açıklamalara rastlayınca ben de merak ettim. Acaba bu hesaplamalar nasıl yapılıyordu? Yani bir ülkeyi/şehri gördüm demek ne demekti? Neleri yaparsak o ülkeyi gördüm listemize alıyorduk? Bu sorularla başlayan merakım sonucunda birtakım başka sorulara da ulaştım. İşte içinde biraz merak biraz mizah olan sorular. 

 • Bir ülkenin/şehrin “gördüğüm ülkeler/şehirler” sayısına dahil edilebilmesi için o ülkede/şehirde minimum kaç dakika, kaç saat veya kaç gün geçirmek gerekiyor?
 • Bir ülkeyi/şehri gördüm demek için o ülkede minimum görülmesi gereken yerler var mıdır? (havaalanı, meydan, katedral, restoran vs)
 • Bebekken veya çocukken gördüğümüz ülkeler/şehirler bu listeye dahil edilebilir mi? Farklı bir şekilde soracak olursam, bir ülkeyi/şehri bu listemize alabilmek için yaş kriteri var mıdır?
 • Aktarmalı uçuşlarda uğradığımız ülkeler/şehirler bu listeye alınabilir mi?
 • Karayoluyla geçtiğimiz ülkeleri/şehirleri listeye dahil edebiliyor muyuz? Örneğin, arabamızla İstanbul’dan Almanya’ya giderken geçtiğimiz ülkeleri listeye dahil edebilir miyiz? Dahil edebilmek için bu ülkelerde bir şey yapmak lazım mı?
 • Coğrafi büyüklükleri farklı olan ülkeleri aynı şekilde mi saymalıyız? Örneğin dünyanın coğrafi olarak en büyük ülkelerinden olan Avustralya’da veya Rusya’da geçirilen 3 gün ile coğrafi olarak en küçük ülkelerden biri olan San Marino’da geçirilen 3 gün aynı değerde midir?
 • İş toplantısı için gittiğimiz ve bir gece kaldığımız ülkeler/şehirler bu listeye dahil edilebiliyor mu?

Bu tip sorulara sizler nasıl cevap veriyorsunuz?

Verdiğiniz cevaplar sonrasında kaç ülke/şehir gördüğünüzü hesaplayabiliyor musunuz?

Evet şimdi size soruyorum: Kaç Ülke / Şehir gördünüz 🙂

 

Share.

2 Comments

 1. Ne yazık ki, özellikle son dönemlerde bir çok kişi sadece listelerine tik atmak amacıyla veya gösteriş için gezdiğini sanmakta. Eyfel kulesinin yanında fotoğraf çekip Parisi, Fransayı gördüm diyen insanların kaçı ne amaçla veya kim tarafından yapıldığına dair soruları cevaplayabilir bilmiyorum veya Louvre müzesine girişte 3 saat sıra bekleyip Mona Lisa ile selfie çekip 10 dakikada çıkan insanların amacı ne hiç anlamıyorum. Buna gördüm demek ne kadar doğru?
  Sorularınıza gelince, bir ülkeyi gördüm diyemem şahsen, Ülke çok büyük bir kavram her şehrin kendine özgü havası vardır veya ufak köyleri vs hepsini görme ihtimalim çok az. Şehir konusu ise açıkçası güne, saatte bağlı değil benim için, hislerime bağlıdır, gitmek istediğim her yere gidebilmiş miyim, denemek istediklerimi denemiş miyim , o kültürü az da olsa anlamış mıyım, tarihine dair bildiklerimin etkilerini görebilmiş miyim onları düşünerek gördüm diyebilirim sanırım. Bazen 1 gün bazense 1 hafta veya daha fazlası gerekiyor tamam gördüm dememe. Hee bir de çok sevdiğim bir daha gelmek istediğim bir şehirse eğer mutlaka çok görmek istediğim bir yere gitmem ki bir dahaki sefere kalsın 🙂
  Uzunca bir yorumla yorduğum için kusura bakmayın, uzun zamandır kafamı kurcalayan sorulardı sanırım.
  Sevgiler (:

  • İsmet Ersoy

   Merhaba,
   O kadar güzel açıklamışsınız ki üstüne aöyleyecek pek bir söz kalmamış 🙂 Dediğiniz gibi sadece o ülkeye gittim diyebilmek için yapılan kısa seyahatler sonrası ben o ülkeyi gördüm diyen çok sayıda insan var. Oysa seyahat etmek ne rakamlarla ne de gün hesabıyla izah edilebilecek bir konu 🙂
   Katkınız için teşekkür ederim. Sevgiler 🙂

Leave A Reply