Bir Sushi Filmi: Jıro Dreams of Sushı

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Jiro Dreams of Sushi” Tokyo Metro’sunun Ginza İstasyonunda dünyanın en iyi sushilerini yapan 85 yaşındaki Jiro Ono’nun hayatını anlatan bir belgesel film. Kendisini sushiye adamış ve 2009 yılında Michelin 3 Yıldız ödülünü kazanmış bir sushi ustasının eşsiz hikayesi.

Jiro and His Team

Belgesel boyunca en iyi balığın seçilmesinden kullanılacak pilavın nasıl pişirileceğine kadar sushiyle ilgili birçok ayrıntı seyirciyle paylaşılıyor. Endişelenmeyin, film boyunca birçok farklı sushi de izleyicinin beğenisine sunulmuş. Her ne kadar ekran başından sushileri denemek pek mümkün olmasa da kullanılan malzemelerin tazeliğinden, hazırlanış aşamasında sarf edilen emekten, sunumdaki zerafet ve ince görsellikten sushilerin ne kadar lezzetli olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil.

IMG_0440

IMG_0442

Film, sadece bir sushi ustasının nasıl iyi sushi yaptığına dair bir hikaye değil. Bunun yanında filmde başarıya giden yolda tutkunun, sabrın, eğitimin ve sürekli daha iyisini yapmayı hedeflemenin önemi de anlatılıyor. Ve tabi ki filmi izlerken o küçücük restoranda hakim olan Japon kültürünün derin havasını da soluyorsunuz.

Gerçek bir sushi görsel şovu sunan filmi sadece sushi tutkunlarının değil, yemeğe aşık herkesin izlemesi gerekir.

Jiro Dreams of Sushi - Poster

Bu arada filmi bana öneren Rengin arkadaşıma da ayrıca teşekkürler.

Yönetmen: David Gelb

Oyuncular: Jiro Ono, Yoshikazu Ono, Masuhiro Yamamoto

Yıl: 2011

This post is also available in: İngilizce

Share.

Leave A Reply