İşte Gerçek Kaymak Bu

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Orta Asya kökenli bir süt ürünü olan kaymak Anadolu yemek kültürü içinde önemli bir yer sahiptir. Yaygın olarak bal ile birlikte kahvaltıda tüketilse de Ekmek Kadayıfı başta olmak üzere tatlılarda da kullanılır. Kaymağın makbulu manda sütünden yapılanıdır. İşte manda sütünden yapılan gerçek kaymağı bulmak için gideceğiniz yer de “Pando Kaymak” restoranıdır.

Clotted Cream - Kaymak

Pando Kaymak Beşiktaş Çarşısı’nın içerisinde mavi boyalı küçük bir dükkan. 1895 yılında açılmış olan restoranın işletmecisi Pando Şestakof kaymak işini dedelerinden devralmış. Yaşı ilerlemiş olsa da Pando Amca bugün halen eşiyle birlikte işinin başında. Yıllar geçtikçe dükkanda ufak tefek değişiklikler olmuş olsa da kaymağın tadı hiç değişmemiş.

Pando Kaymak Restaurant

Display Window - Vitrin

Restorandan içeri girdiğinizde sıcak süt servisinde kullanılan tezgahtan duvardaki farklı dildeki haberlere kadar her şey o an köklü bir restoranda olduğunuzu hissetmenize yardımcı oluyor. Böylece doğru yerde olduğunuzu anlıyorsunuz. İstanbul’daki kaymağın en kalitelilerinden birisini yiyebileceğiniz Pando Kaymak’ta sucuklu yumurtalı, domatesli, peynirli, zeytinli, ballı ve sıcak sütlü bir kahvaltı yapmanız da mümkün. Kaymağınızı ayrıca paketleyip yanınızda götürmeniz de mümkün.

Breakfast - Kahvaltı

Hot Milk - Sıcak Süt

Adres: Mumcu Bakkal Sokak No:3 Beşiktaş / İstanbul

Telefon: +90 212 258 26 16

Açık olduğu saatler: Haftaiçi (08:00 – 15:00) , Haftasonu (08:00 – 17:00)

This post is also available in: İngilizce

Share.

No Comments

Leave A Reply