İstanbul’un Yakın Komşusu Dedeağaç

0
Takip edin ve Paylaşın
4

 

Bitmek bilmeyen mesailer, sonu gelmeyen araç konvoyları ve çilekeş kahve kuyrukları derken herkesin gözü Cuma günü çalacak mesai bitiş zilinde. Sonrası iki günlük kaçamak. Kimileri ben çok yorgunum evde kanepede uzanıp dizi izleyeceğim, kimileri bu haftasonu kayınvalidemler gelecek dışarı adım atamam, kimileri havalar çok bozuk önce bir düzelsin dese de aslında herkesin aklında bir yerlere kaçmak var. Böyle olunca tamam bir yerlere kaçalım da nereye kaçalım sorusu akıllara geliyor. Bu soruya birçok alternatif cevap verilebilir. Ama gelin bu alternatifleri bir kenara bırakalım ve haftasonu için komşuya gidelim. Ne komşusu demeyin. Yunanistan’dan bahsediyorum. Haydi gelin bir haftasonu da Yunanistan’a kaçamak yapalım. Peki, Yunanistan’da nereye gidelim? Benim çok güzel bir önerim var. Sırt çantanızı hazırlayın, bu haftasonu İstanbul’a çok yakın ve gitmesi bir hayli kolay bir yere gidiyoruz. Rotamız Yunanistan’ın Dedeağaç, diğer bir adıyla Alexandroupoli, şehri.

Dedeağaç'taki deniz feneri

Dedeağaç deniz feneri

Dedeağaç’a Gidiş

Konu yurtdışı olunca genelde herkes biraz düşünür. Gidiş geliş masrafları, sınır geçişleri, konaklama gibi birçok sorunu çözmek gerekir. Oysa Dedeağaç’a gitmek istiyorsanız bunların hepsi oldukça kolay çözebileceğiniz konular. Yapmanız gereken sadece gideceğiniz haftasonunu belirlemek. Ondan sonrası sırt çantanızı hazırlayıp yola çıkmak.

Biz seyahate karar vermeden birkaç hafta önce Schengen vize başvurusunda bulunduk. Vizemizi aldıktan sonra da gideceğimiz haftasonunu belirledik. Bir haftasonu gezisi olması nedeniyle her birimiz için birer sırtçantası yeterliydi. Ama ben sonrasında Kavala ve Selanik’e doğru devam edeceğim için biraz daha büyük bir çanta hazırlamak zorundaydım. Eğer siz sadece haftasonu gezisi yapacaksanız tek bir sırt çantası yeterli olacaktır.

Dedeağaç’a gitmek için özel arabanızı veya İstanbul-Dedeağaç arasında düzenli sefer yapan otobüs firmalarını kullanabilirsiniz. Biz, daha ucuz olması ve mevsim nedeniyle kent merkezi dışında çıkmayacağımız için otobüsü tercih ettik. Otobüs yolculuğu sınırdaki giriş çıkış işlemleri de dahil olmak üzere yaklaşık 5 saat sürüyor. İstanbul-Dedeağaç gidiş dönüş otobüs bilet fiyatları ortalama 80 TL.

Sınır Geçişi

Sınır geçişi birkaç formalite işlem dışında oldukça rahat. Türkiye’den çıkışı İpsala Sınır Kapısı’ndan yapıyorsunuz. Çıkış işlemleri sırasında otobüsten iniyor, çıkış harcını yatırmamışsanız onu yatırıyor, sonra pasaportunuzla kontrol noktasında sıraya girerek polis memurunun pasaportunuzu damgalamasını bekliyorsunuz. Pasaportunuza damga basıldıktan sonra tekrar otobüse biniyor ve Yunanistan tarafına doğru yol alıyorsunuz. Sırada beklerken bu sınır kapısını yoğun olarak kullananlardan öğrendiğimize göre, özellikle yaz aylarında bu sınır kapısında bir miktar yoğunluk olabiliyormuş. Bilmenizde fayda var. Ayrıca bir ufak not, giriş-çıkış kapıları arasındaki bu bölgede bir Duty Free alanı da bulunuyor.

Ipsala'ya doğru

Ipsala’ya doğru

İpsala sınır kapısı

İpsala sınır kapısı

İpsala duty free

İpsala duty free

İlk çıkış noktasındaki işlemlerinizi tamamladıktan sonra Türkiye’den çıkış için son bir kontrol noktasına geliyorsunuz. Bu aşamada bir sınır personeli otobüse biniyor ve pasaportlarınızdaki çıkış mühürlerini hızlıca kontrol edip otobüse geçiş izni veriyor. Böylece Türkiye’den resmen çıkış yapmış oluyorsunuz. Şimdi sıra Yunanistan’a giriş yapmakta.

Türkiye-Yunanistan sınır köprüsü

Sınır köprüsü

Yunanistan’a giriş işlemleri de Türkiye’den çıkış işlemleri gibi oldukça rahat. Kontrol noktasına geldikten sonra Yunanlı bir polis memuru otobüse binerek pasaportları topluyor. Amaç hem vizelerinizi kontrol etmek hem de pasaportunuza giriş damgası vurmak. Eğer daha önce Yunanistan’a giriş yapmadıysanız otobüsten inmenizi ve parmak izi vermenizi istiyorlar. Tüm bu işlemler yaklaşık yarım saat içerisinde tamamlanıyor. Eğer herhangi bir sorun olmazsa o zaman pasaportlarınız size teslim ediliyor ve otobüsünüzle yolculuğunuza devam ediyorsunuz. Bizim şansımıza mı yoksa genel bir durum mudur bilmiyorum, ama her iki sınırda da görevli tüm personel oldukça kibar ve yardımseverdi.

Yunanistan kontrol noktası

Yunanistan kontrol noktası

Yunanistan

Yunanistan

Dedeağaç’a Varış

Sınır geçişinden sonra Dedeağaç’a yaklaşık 45 km’lik bir yolunuz kalıyor. Bu yol otoban olduğu için seyahat sırasında herhangi bir sıkıntı yaşamıyorsunuz. Sınırı geçtikten yaklaşık 1 saat sonra Dedeağaç’a varıyorsunuz.

Dedeağaç yolu

Dedeağaç yolu

Dedeağaç otobüs terminali oldukça küçük bir bina olsa da kent merkezinde olması nedeniyle turistler için oldukça kullanışlı. El Venizelou caddesi üzerinde yer alan terminale geldiğinizde buradan her yere çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bundan sonrası Dedeğaç’ı keşfetmekte.

Dedeağaç otobüs terminali

Dedeağaç otobüs terminali

Not: Dedeağaç’a arabayla gitmeyi düşünenler için ufak bir bilgi paylaşmak istiyorum. Dedeağaç’a arabayla gelenlerden duyduğuma göre bölgeda akşam saatlerinde açık benzilik bulmak zor oluyormuş. Bu nedenle her ihtimale karşı Yunanistan’a dolu depoyla giriş yapmanız iyi olacaktır.

Share.

Leave A Reply