İstanbul’un En İyilerinden: Pandeli Restoran

4
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul sahip olduğu çok kültürlü yapı sayesinde farklı yaşam tarzlarına, törenlere, kutlamalara, binalara ve tabi ki lezzetlere ev sahipliği yapıyor. Farklı kültürlerden mutfak ustaları Anadolu’nun en güzel lezzetlerini yüzyıllardır İstanbullulara sunuyor. Bu ustalar arasında Rum ustaların yeri oldukça önemli. Eminönü’nde Mısır Çarşısı’nın üst katında bulunan Pandeli Restoran da bu anlamda akla ilk gelen restoranlardandır.

Entrance of Pandeli

Pandeli Restoranın kurucusu Pandeli Çobanoğlu aslen Niğdeli. Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eden Pandeli Usta yemek işine 1901 yılında köfte piyaz satarak başlamış. Yıllar içerisinde ünü artan Pandeli Usta pişirdiği birçok farklı lezzet ile İstanbul’un en meşhur ustalarından birisi olmuş. 1967 yılında Pandeli Çobanoğlu vefat edince restoranı oğlu Hristo Çobanoğlu ile 15 yaşından beri yanında çalışan Cemal Biberci birlikte işletmeye başlamışlar. Bu birliktelik bugün de devam ediyor.

Pandeli Restoran hem lezzetli yemekleriyle hem de bulunduğu konum ve dekorasyonuyla oldukça özel bir restoran. Restorana girdiğinizde sizi öncelikle mavi çinilerle kaplı merdivenler karşılıyor. Restoranın içi de merdivenler gibi mavi çinilerle kaplı. Restoran konumu itibarıyla bir tarafıyla Eminönü Meydanı’na diğer tarafıyla Mısır Çarşısı’na bakıyor.

Stairs of Pandeli

Inside of Pandeli

Inside of Pandeli (2)

From Pandeli's Window

Pandeli Restoran’ında Kağıtta Levrek, Sebzeli Kuzu İncik, Hünkar Beğendi gibi farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Ben Kağıtta Levrek’i denedim. Kılçıklarından ayıklanmış olan levrek özel olarak katlanmış kağıtta küp şeklinde kesilmiş domatesler ve tereyağıyla pişiriliyor. Ayrıca suyuna eklenen limon da levreğe oldukça lezzet katıyor. Dürüst olmam gerekirse Pandeli’de yediğim levrek kadar lezzetli bir levreği daha önce hiç bir yerde yememiştim. Eğer Şubat ve Mayıs ayları arasında İstanbul’daysanız mutlaka bu lezzeti denemenizi öneririm.

Sea Bass in Paper

Pandeli’deki keyifli yemeğimi Pandeli’nin meşhur Unsuz Kurabiyesi’yle tamamladım. Bu kurabiyler bademin öğütülmesiyle yapılıyor ve de oldukça lezzetliler. O yüzden Pandeli’deki yemeğinizi unsuz kurabiyenin yanına söyleyeceğiniz bir bardak çayla bitirirseniz hiç pişman olmayacaksınız.

Flourless Cookie

Ziyaretçileri arasında Mustafa Kemal Atatürk, Kraliçe II. Elizabeth, İspanya Kralı Juan Carlos, Robert De Niro, Audrey Hepburn ve Tony Curtis gibi dünyaca ünlü birçok ismin bulunduğu Pandeli Restoran’a mutlaka gitmelisiniz.

Not: Meri Çevik Simyonidis İstanbul Rumlarının İstanbul’un yeme-içme-yaşama kültürlerine olan katkılarını anlattığı “İstanbul’um Tadım-Tuzum, Hayatım” isimli kitabında Pandeli Çobanoğlu ile Mustafa Kemal Atatürk* arasındaki ilişkiyi Pandeli Çobanoğlu’nun oğlu Hristo Çobanoğlu’nun ağzından şu şekilde aktarıyor: “Atatürk ile babamın ilişkisi çok eskilere dayanır. Atatürk daha genç bir subay iken tabii ki maaşı da daha sınırlıydı, babam da içkiyi seven biriydi. Atatürk de bazı akşamlar gelir, yer ve biraz içki alırdı ama hesaba yazdırır, ayın sonunda öderdi. Babam da hiç ses çıkarmazdı. Bazen de ay sonuna doğru para sıkıntısı çekerdi. O zaman babam, “Öbür ayın sonunda ödersin.” der, hiç sıkıştırmazdı onu. Daha sonra Atatürk cumhurbaşkanı olunca bir gün yemeğe geldi. Ve yemeğin sonunda babama dönüp, “Pandeli, emret de şu hesap gelsin.” Dedi. Babam tabi ki para almak istemiyordu Cumhurbaşkanı’ndan ve almamak için “Paşam bırak ay başında ödersin.” diyerek geçiştirmeye çalışınca Atatürk’ün hoşuna gitti. Ve hemen dönüp “Ben bu İstanbul’da iki Pandeli’yi seviyorum.” demiş. İkinci Pandeli de Kaplıcalar’daki bahçıvan Arnavut Pandeli’dir. Bu bahçıvan da Kaplıcalar’daki çok pis bir bataklığı harika bir bahçe haline getiren usta biriydi. Onu kastediyordu.

Adres: Mısır Çarşısı No:1 Eminönü-İstanbul

Telefon: +90 212 527 39 09

Açık Olduğu Saatler: Her gün (11:30 – 19:00)

Websitesi: www.pandeli.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

4 Comments

Leave A Reply