İstanbul’da Kitap & Kafe Konseptinde 3 Mekan

3
Takip edin ve Paylaşın
4

Bazen İstanbul’un kalabalığından, keşmekeşinden sıkılsak da bunalsak da kabul edelim ki bu büyülü şehirden vazgeçemiyoruz. Bu vazgeçememe durumuna rağmen, insan yine de en azından bir haftasonu kaçamağım olsun, huzurlu birkaç saatim olsun diyor. İşte bu ihtiyaçtan hareket ederek sizin için İstanbul’un üç “kitap & kafe” konseptli mekanını kaleme aldık. Bu iki mekan sayesinde hem bu büyülü şehirden vazgeçmeyecek hem de elinize aldığınız bir kitapla dingin ve huzurlu birkaç saat geçirebileceksiniz. Şimdi gelin “Nail Kitabevi & Kafe“, “Müzelik Kafe” ve “Minoa“ya bir göz atalım.

İstanbul’da Kitap & Kafe Konseptinde 3 Mekan

Nail Kitabevi & Kafe

İstanbul’un eski mahalle havasını koruyabilen nadir yerlerden biri Kuzguncuk’tayız. Tüm esnafın ve sakinlerinin birbirini tanıdığı, görenlerin keşke burada yaşasak dediği eski İstanbul evlerinin bulunduğu bu köklü İstanbul semtini sevmeyenimiz yoktur. İşte Nail Kitabevi & Kafe bu kendine has güzellikleri olan İstanbul semtinin bir başka güzelliği.

Nail Kitabevi & Kafe

Nail Kitabevi & Kafe – Kitap & Kafe

Mekan, semtin tarihi evlerinden birinin bir kitabevine dönüştürülmesiyle oluşturulmuş. Mekanın her bir köşesi insanı büyülecek güzellikte. Giriş katından kahvenizi veya çayınızı alıp ister dışarıdaki masalardan birine kurularak mahallenin huzurlu atmosferinin keyfini sürebilir, isterseniz üst kata çıkıp cam kenarındaki sedirlere kurularak seçtiğiniz bir kitabın hikayesiyle rahatlayabilirsiniz.

Nail Kitabevi & Kafe

Nail Kitabevi & Kafe

Nail Kitabevi & Kafe

Nail Kitabevi & Kafe

Mekanın geniş de bir kitap arşivi var. Bu sayede bir yandan çayınızı veya kahvenizi yudumlarken bir yandan da bir kitabın sayfaları arasında gezintiye çıkabilirsiniz.

Adres:  Kuzguncuk, İcadiye Cd. No:32, 34674 Üsküdar/İstanbul

Müzelik Cafe

Müzelik Cafe; Yılmaz Yasin Koç ‘un bir arkadaşıyla beraber açmış olduğu şirin bir kafe. Mekan tasarlanırken ev hissiyatı ve rahatlığı sağlanmak istemiş. Yılmaz Yasin Koç, tasarımın arkasında yatan bu felsefeyi şöyle açıklıyor: “Gezip dolaşan biri olarak gidip oturduğum yerlerde rahat etmek isterim. Otur kalk tarzı yerler hoşuma gitmez. Burada oturacak insanlar saatlerce vakit geçirebilsin, rahat etsinler diye düşündük. Kütüphane ve ahşap eşyalar da bu atmosfere en uygun olan unsurlar.

Müzelik Kafe

Müzelik Kafe – Kitap & Kafe

Mekan oldukça güzel detaylara sahip. Bu nedenle zamanınızın yarısını kendi köşenize kurulup etraftaki detayları incelemekle geçiriyorsunuz. Mekanın içerisine dağılmış nostaljik eşyalar sizi adeta küçük bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Gördüğünüz bir saati, bir dikiş makinesini ya da bir fincanı incelerken “Aa bunun aynısında anneannemde de vardı” cümleler kuruyorsunuz. Bizce Müzelik Cafe’yi özel kılan da işte bu atmosferi oluyor.

Müzelik Kafe

Müzelik Kafe

Müzelik Kafe

Müzelik Kafe

Kendinizi burada kaptırabileceğiniz diğer bir şey de boydan boya uzanan geniş kitaplık. Bu kitaplıktan bir kitap alıp rahat bir koltuğa kurulun. Bir yadan kitabını okuyup bir yandan da kulağınıza gelen müzikle rahatlayın. Göreceksiniz, bu huzurlu ortam sayesinde fark etmeden burada saatlerinizi geçirecek ve kendinizi yenilenmiş ve dinlenmiş hissedeceksiniz.

Müzelik Kafe

Müzelik Kafe

Arkadaşlarınızla keyifli bir sohbet etmek, vintage eşyalarla bir nostalji turuna çıkmak, seçeceğiniz kitapla saatler sürecek bir okuma yapmak. Sebebiniz her ne olursa olsun, Müzelik Cafe tam sizlik.

Adres: Çengelköy Mahallesi, Kerime Hatun Cami Sokak No:9a, 34680 Üsküdar/İstanbul 

Minoa

Minoa’ ya tam olarak ne demeliyiz bilemiyoruz: Kafe mi yoksa Kitabevi mi? Mekanın bir bölümünü tamamen bir kitabevi gibi bir bölümü ise bir kafe olarak tasarlanmış. Aslında belki de bu nedenle Minoa kitap & kafe türüne güzel bir örnek.

Minoa

Minoa – Kitap & Kafe

İsminin nereden geldiğini merak edenler için hemen söyleyelim; Minoa, çağlar öncesinde yitip giden bir Akdeniz uygarlığı. Girit civarında olduğu söyleniyor. İSmin kökeninden dolayı mekanın logosunda ve her köşesinde Akdeniz’in etkilerini görebiliyorsunuz. Bu arada Minoa’nın logosunu illüstratör ve masal yazarı Banu Taylan tasarlamış.

Minoa

Minoa

Minoa

Minoa

Mekanın alt katına indiğinizde üst katta bulunan manzaradan daha etkileyici bir manzarayla karşılaşıyorsunuz. Burası bir kitap mahzeni. İsminin antik dönemlerine dayandığını düşünürsek böyle bir kitap mahzeni yaratmak oldukça güzel ve etkileyici olmuş.

Minoa

Minoa – Kitap & Kafe

Minoa’nın arşivinde mimari, sanat, bilim, mizah, yemek, edebiyat ve daha birçok alanda ve birçok dilde çoğu zaman da kolay kolay rastlayamayacağımız kitaplar bulunuyor. Yeni veya eski basım istediğiniz herhangi bir kitabı rahatlıkla bulup kahvenizi alıp kitap kokusu eşliğinde huzurla yudumlayabileceğini bu mekana zaman kaybetmeden uğrayın deriz.

Adres : Süleyman Seba Cad., Park Apt., No:52/A Akaretler/Beşiktaş

Share.

3 Comments

Leave A Reply