İstanbul’da Bir Anadolu Sofrası

5
Takip edin ve Paylaşın
4

İstanbul’da Anadolu mutfağının güzel örneklerini sunan restoranlar var. Bunların içerisinde bir tanesi var ki hem lezzetli yemekleri hem de sahibinin bireysel çabaları nedeniyle övgüyü hak ediyor. Bahsettiğim yer Çiya Restoranı. Aslında Çiya birbirine çok yakın 3 restorandan oluşan bir lezzet konsepti; Çiya Sofrası, Çiya Kebap ve Çiya Kebap 2. Ama ben bu yazımda Çiya Sofrası’ndan bahsedeceğim.

Çiya Sofrası

Çiya Sofrası’nın en büyük özelliği farklı Anadolu lezzetlerini orjinal malzeme ve pişirme tekniklerine uygun sunuyor olması. Çiya’nın bu felsefesi restoranın websitesinde şu kelimelerle tanımlanıyor: “Çiya Sofrası, her ne kadar kendini “Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Mutfağı” olarak tanımlasa da Anadolu’dan Mezopotamya’ya uzanan bir coğrafyanın sonsuz zenginlikteki kültür mozağiyinin geçmişten günümüze uzanan bir yansımasıdır. Azeri, Gürcü, Türk, Arap, Ermeni, Osmanlı, Süryani, Selçuklu, Yahudi kültürlerine ait yemekler yörenin gelenek, görenek ve inançlarına uygun olarak hazırlanıp sunulur.

Çiya Sofrası

Çiya da ne yiyebiliriz sorunuza ne yazık ki spesifik olarak verebileceğim bir cevap yok. Zira, restoranda sunulan tüm lezzetler Anadolu yemek kültürünün keşfedilmesi açısından oldukça güzel deneyimler sunuyor. İşte Çiya Sofrası’ndaki  deneyebileceğiz birkaç yemek önerisi: Keledoş, Ayva Yahnisi, Firik Pilavı, Alaca Çorbası, Dolma

Ayva Yahnisi / Quince Fricassee

Firik Pilavı / Firik Rice

Keledoş

Son olarak bir de restoranın sahibi Mustafa Dağdeviren’den bahsetmek istiyorum. Mustafa Bey Gaziantep doğumlu. Küçük yaşlardan itibaren farklı restoranlarda kebap ve fırın ustası olarak çalışmış. Özellikle farklı ustalarla çalışmış olması, işin mutfağından geliyor olması ve kişisel merakı nedeniyle Musa Bey’in Anadolu yemekleri konusundaki bilgisi oldukça yüksek. Ayrıca Çiya bir yayınevidir. Gastronim üzerine kitaplar ve “Yemek ve Kültür” isimli bir dergi yayınlamaktadırlar. 3 ayda bir yayınlanan “Yemek ve Kültür” dergisinin şu ana kadar 29 sayısı çıkmış.

Sonuçta, eğer İstanbul’da Anadolu’nun farklı lezzetlerini gerçek tatlarıyla denemek istiyorsanız Çiya sizin için en doğru adres olacaktır.

Adres: Caferağa Mahallesi Güneşlibahçe Sokak No:43 Kadıköy – İstanbul

Telefon: +90 216 330 31 90

Açık olduğu saatler: Her gün (13:00 – 22:00)

Web adresi: http://www.ciya.com.tr

This post is also available in: İngilizce

Share.

5 Comments

    • culinistanbul

      Hello Fae. thank you very much for your lovely words 🙂 I would be very if i could help you during your İstanbul trip. I believe you will find very delicious foods in İstanbul 🙂 İsmet

Leave A Reply