İstanbul Modern

0
Takip edin ve Paylaşın
4

Haftasonu bir yolunu bulunup çok uzun zamandır uğrayamadığım İstanbul Modern’deydim. Cihangir’de oturduğum zamanlarda semte yakın olması sayesinde müzeyi daha sık ziyaret ederdim. Ama uzun süreli yurtdışı seyahatim ve İstanbul’da farklı bir lokasyona taşınmam sebepleriyle uzunca bir zamandır uğrayamamıştım. Bence İstanbul Modern, sürekli sergilenen koleksiyonları, dönemsel sergileri ve sakin havasıyla şehrin en iyi müzelerinden bir tanesi. Özellikle çağdaş sanata meraklıysanız arada bir mutlaka müzeye uğramalısınız.

Sanatçı ve Zamanı

İstanbul Modern’in 10 yılı geride bırakmış koleksiyon sergisi. Bu sergi bünyesinde oldukça geniş bir sanat eserini barındırıyor. Serginin direktörü Levent Çalıkoğlu bir röportajında “Sanatçı ve Zamanı” sergisini şu şekilde tanımlıyordu: “Sergi, zaman üzerine düşünüyor. Sanatçıların, sanatın, sanat yapıtının tüm bu zaman meselesiyle olan hesaplaşmasını merkez alıyor. İzleyici için de aslında en basit belki de en merak edilen noktaya açılıyor. Sanat yapıtlarının zamanları nasıl işler? Sanatçı, kendi zamanıyla nasıl hesaplaşır? Sanatçı, başka sanatçıların zamanlarıyla nasıl yüzleşir? Neyi devralır, neyi ileriye taşır?”. Serginin düşünsel çıkış noktasının edebiyatçı Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında” sözlerinin olduğunu okumuştum. Peki bu koleksiyon sergisini gezerken hangi sanatçıların eserlerini göreceksiniz? Kimler yok ki; Komet, Semiha Berksoy, Erol Akyavaş, Kemal Önsoy, Ferhat Özgür, Ardan Özmenoğlu’nun ve daha birçok sanatçı. Son tahlilde şunu söylemeliyim ki oldukça doyurucu bir sergi.

İstanbul Modern'de bulunan Semih BErksoy'un Hapishanede Ziyafet adlı tablosu

İstanbul Modern – Semiha Berksoy (hapishanede ziyafet)

İstanbul Modernde bulunan Kemal Önsoyun No:5 isimli tablosu

İstanbul Modern – Kemal Önsoy (No:5)

İstanbul Modern sergi salonu

İstanbul Modern sergi salonu

İnci Eviner Retrospektifi: İçinde Kim Var?

İnci Eviner Restrospektif sergisinde sanatçının son 35 yılına ait desen, resim, video yerleştirme, heykel ve fotoğraf gibi eserler sergileniyor. Sergide tatmin edici düzeyde görsel bir sunum var. Sergiyi gezerken sanatçının birçok toplumsal konuya eleştirel bir bakış açısıyla yaklaştığını görmek mümkün. Sergi 27 Kasım 2016 tarihine kadar gezilebilir.

İstanbul Modernde bulunan İnci Evinere ait eser

İstanbul Modern – İnci Eviner

Tepta Aydınlatma 25. Yıl Sergisi: Gündüz, Işık, Gece

İstanbul Modern’in bu farklı sergisinde ışıkla nasıl oynanabildiği, doğal ışığın ne olduğu, ışığın nasıl renge dönüşebildiğini sorguluyorsunuz. Sergiyi gezerken bir ışık süzmesinin farklı zaman dilimlerinde farklı materyallerle nasıl farklı formatlara bir dönüştürebildiğini görebiliyorsunuz. Yerli ve yabancı katılımların eserlerinden oluşan sergiyi düzenleyen TEPTA Aydınlatma’nın kuruluşundan bu yana İstanbul Modern’in aydınlatma sponsoru olduğunu da belirteyim. Sergi 22 Ocak 2017 tarihine kadar gezilebilir.

İstanbul Modern'de bulunan Enzo Catellani'ye ait Gölge isimli eser

İstanbul Modern – Enzo Catellani (gölge)

İnsan İnsanı Çekermiş

İnsan İnsanı Çekermiş sergisinde aralarında Ahmet Sel, Atila Cangır, Yusuf Darıyeli’nin de bulunduğu toplam 80 Türkiyeli sanatçı yer alıyor.  Farklı insanların portre çalışmalarının yer aldığı sergide sanatçıların gerek Anadolu’nun farklı noktalarında gerekse stüdyolarında çektiği fotoğrafların her birinde insan hikayeleri okunuyor. Sergi 18 Aralık 2016 tarihine kadar gezilebilir.

İstanbul Modernde bulunan Ahmet Sel'e ait Tokatlı Tellak Ali Bey

İstanbul Modern – Ahmet Sel (Tokatlı Tellak Ali Bey)

İstanbul Modernde bulunan Atila Cangır'a ait fotoğraf

İstanbul Modern – Atila Cangır (Akçakale)

İstanbul Modern Ziyaretçi Bilgileri

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi Salı ve Perşembe günleri 10:00-20:00, Çarşamba, Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri 10:00-18:00 saatlari arasında gezebilirsiniz.

Müze bilet ücretleri; tam 25 TL, indirimli 14 TL ve grup (10 kişi ve üzeri) 20 TL.

Müzeyle ve müzedeki sergiler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz müzenin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Siteye ulaşmak için tıklayınız.

Son Söz

Ne zaman ki ülkemizde müzeleri gezen çocuk sayısı AVM’leri gezen çocuk sayısından fazla olur, o zaman ülkemizdeki sanata, sanatçıya ve sanat eserlerine verilen değer gelişmiş ülkelerdeki seviyeye erişir.

Share.

Leave A Reply